Μετάβαση στο περιεχόμενο

...Η συνέχεια απο το θέμα "Βιβλία αρχιτεκτονικού σχεδιασμού"


jbosdas

Recommended Posts

Απο myriείναι δυνατόν ο αρχιτέκτονας ή ο οποιοσδήποτε μηχανικός ή ο οποιοσδήποτε επιστήμονας να κάνει τέτοιου είδους διακρίσεις;;;;

 

δεν μας ενδιαφέρει αν ο άνθρωπος που απευθύνεται σε εμάς είναι "πλούσιος" ή "φτωχός",

μορφωμένος ή όχι, αν είναι δύστροπος ή ευχάριστος κλπ

εμείς οφείλουμε να του προσφέρουμε αυτό που ανταπορίνεται στις ανάγκες του (σημερινές και μελλοτικές)

αυτές που γνωρίζει και αυτές που αγνοεί

και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τον κρινουμε με τον τρόπο που περιγράφεις!!!!!!!!!

 

Και η αισθητική, το ταλέντο, οι ατέλειωτες νύχτες διαβάζοντας ιστορία της τέχνης και σχεδιάζοντας και μελετώντας κορυφαίους αρχιτέκτονες που εκτονόνονται αυτά και που εφαρμόζονται στο φλάτ σπιτάκι με τα σίδερα από πάνω που μετά από μια δεκαετία θα εξέχουν σκουριασμένα ή στο 2υ/δ ένα μπανάκι, κουζίνα σαλόνι, χωρίς πολλά ανοίγματα γιατί τα αλουμίνια κοστίζουν. Μήπως στο να κατευθύνεις τον πελάτη αν θα γίνει τελικά η κουζίνα ανοιχτή ή κλειστή για τις μυρωδιές; Που πήγε το προσωπικό ύφος του αρχιτέκτονα που εγώ δεν μπορώ να αποκτήσω γιατί είμαι πολιτικός μηχανικός;

Γιατί αν ένα τέτοιο σπίτι το αναλάβει ο μηχανικός είναι άσχετος και πληγώνει την αισθητική μας και αν το αναλάβει ο αρχιτέκτονας είναι ανθρωποκεντρικός. Τί περιθώρια αφήνουν τέτοιου είδους δουλείες έναν αρχιτέκτονα να εξελλίξει αυτό που με τόσο ταλέντο κόπο και μεράκι σπούδασε . Και αν αυτός ο πελάτης μείνει ευχαριστημένος θα έρθουν και άλλοι παρόμοιοι και θα τους αναλάβετε και τί; θα έχετε εξασφαλίσει ένα ικανοποιιτικό ετήσιο εισόδημα; Σωστά;

 

Γιατί ξαφνικά μετά την ερώτηση μου οι αρχιτέκτονες του φορουμ μιλάνε για τον κυρ μήτσο και τον κυρ κώστα; Κάποιος από σας θα έπλενε και τζάμια για τα λεφτά.

 

Υ.Γ.1 Δεν μίλησα υποτιμητικά για τέτοιου είδους πελάτες για ένα μέρος της πραγματικότητας μίλησα. Και δεν είναι άσχετο παράδειγμα, στην πόλη που εργάζομαι υπάρχουν αρχιτέκτονες που αρνούνται τέτοιου είδους δουλείες και το όνομά τους έχει μείνει από κάποια κτιριακά έργα που μέσα σε αυτά βρήκαν χώρο να εκφράσουν και να εξελλίξουν αυτά που με τόση αγάπη σπόυδασαν!

 

Υ.Γ.2 Η παράθεση δεν είναι προσωπική απλά πιάστηκα από ένα μήνυμα μέσα σε τόσα πολλά για να γράψω την αποψή μου.

 

Υ.Γ. Με κάθε σεβασμό ΧΡΙΣΤΙΝΑ ARCHITECT δεν χρειάζεσαι καμία βασιλική για να σου δώσει τροφή κοίτα απλά τι γίνετε γύρω σου, επίσης δεν χρειάζεσαι ψυχανάλυση για κάθε φορά που κάποιος ανίδεος νόμιζει ότι 5 χρόνια έκανες χειροτεχνίες και επίσης αν υπήρχαν διακοσμητές στο φορουμ θα τους είχες δώσει και εσύ τροφή με αυτό που ανέφερες, νομίζω. Και δεν μιλάμε για τον καθένα έτσι αυθαίρετα, να διακρίνεις τους εχθρούςε σου.

Μιλάμε για τους Πολιτικούς Μηχανικούς που κάνουν αρχιτεκτονικές μελέτες

 

Υ.Γ.3 Κάθε φορά που βλέπετε ένα άσχημο κτίριο μη βιαστείτε να πείτε ''α κάποιος μηχανικός το έκανε, και οι αρχιτέκτονες βγάζουν άδειες''

 

Υ.Γ.4 Δεν πρόκειται να θρέψω άλλο αυτή την συζητηση προσωπικά, κάποια βιβλιογραφία που ήθελα μου την προσφέρατε και κάποιοι με τις απόψεις τους με βοήθησαν πολλοί στο να καταλάβω σημαντικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί αν ένα τέτοιο σπίτι το αναλάβει ο μηχανικός είναι άσχετος και πληγώνει την αισθητική μας και αν το αναλάβει ο αρχιτέκτονας είναι ανθρωποκεντρικός.

εκ του αποτελέσματος κρινεται ο καθένας

δεν έργαψε κανείς αυτό που περιγράφεις

 

Τί περιθώρια αφήνουν τέτοιου είδους δουλείες έναν αρχιτέκτονα να εξελλίξει αυτό που με τόσο ταλέντο κόπο και μεράκι σπούδασε

το σχολίασαν αρκετοί συνάδελφοι πιο πάνω

κάθε θέμα μπορεί να έχει αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον

ο σχεδιασμός δεν περιορίζεται, μπορεί αν ξεκινά από τον αστικό ασχεδιασμό και να καταλήγει σε χρηστικά έπιπλα

για να καταλάβεις την ποικιλία , το έυρος του

κανένα θέμα δεν είναι λιγότερο σημαντικό από κάτι άλλο

 

Και αν αυτός ο πελάτης μείνει ευχαριστημένος θα έρθουν και άλλοι παρόμοιοι και θα τους αναλάβετε και τί; θα έχετε εξασφαλίσει ένα ικανοποιιτικό ετήσιο εισόδημα; Σωστά;

 

Γιατί ξαφνικά μετά την ερώτηση μου οι αρχιτέκτονες του φορουμ μιλάνε για τον κυρ μήτσο και τον κυρ κώστα; Κάποιος από σας θα έπλενε και τζάμια για τα λεφτά.

εδώ τα σχόλιά σου δεν τα κατανοώ

 

όλοι μας εργαζόμαστε με αμοιβή, διότι για να ζήσουμε χρειαζόμαστε τα λεφτά σε αυτήν την κοινωνία

 

δεν είναι όμως τα λεφτά το παν!!! μη μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία

--------

η πλειοψηφία των αρχιτεκτόνων με την κατοικία ασχολειται

 

λοιπόν επειδή σε ενδιαφέρει η αρχιτεκτονική σου ξαναλέω να ξεφυλλίσεις το βιβλίο του Α. Κωνσταντινίδη

και να δεις τον τρόπο που αντιμετωπίζει τα διάφορα έργα διαφορετικής κλίμακας

και μεταξύ των άλλων να προσπαθήσεις να προσεγγίσεις και την "ηθική" του

 

μην μπερδεύεσαι με τις γκλαμουριές που προβάλλονται στα περιοδικά

Link to comment
Share on other sites

@Βασιλική

Εγραψα μέσα σε εισαγωγικά μια Βασιλικη ως παράδειγμα. Δεν απευθυνόμουν σε σένα. Μέχρι τώρα συνεργάζομαι μια χαρά με τουσ πολιτικους μηχανικούς. Όσο για τους διακοσμητές εμείς σαν αρχιτεκτονες και ειδικά αν επιλέξεις και τα κατάλληλα μαθήματα στη σχολή, αν το ψάξεις το θέμα και φυσικά αν έχεις γουστο και ταλέντο τα καταφέρνεις μια χαρά. Η διακόσμηση- ανακαίνιση υπάγεται στην αρχιτεκτονική. Φαντάζομαι πως δεν διαφωνεί κανεις με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο να κατευθύνεις τον πελάτη αν θα γίνει τελικά η κουζίνα ανοιχτή ή κλειστή για τις μυρωδιές; Που πήγε το προσωπικό ύφος του αρχιτέκτονα που εγώ δεν μπορώ να αποκτήσω γιατί είμαι πολιτικός μηχανικός;

...το αν θα γίνει ανοιχτή ή κλειστή δεν είναι θέμα αρχιτέκτονα. Είναι θέμα του χρήστη. Ο χώρος αυτός όμως, έχει διαστάσεις, αναλογίες, και αναζητάς -πολλές φορές δημιουργείς- ένα ΠΛΑΙΣΙΟ σχέσεων με το άμεσο περιβάλλον του κτιρίου (εργονομικά, λειτουργικά, κλιματικά, αισθητικά, ψυχολογικά, κλπ, κλπ). Το σύνολο αυτό πρέπει να έχει μία κοινή "γλώσσα¨, στυλ, (ύφος, πες το εσύ) την οποία ορίζεις ΕΣΥ, βάση κάποιων αιτιολογημένων κριτηρίων΄ μπορεί να είναι η αρμονία, η δυσαρμονία, η διάσπαση, η αντίθεση, η εσωστρέφεια, η εξωστρέφεια, ο εσωτερισμός,κλπ κλπ. Αυτό είναι που δεν έχει διδαχθεί σίγουρα ένας πολ.μηχανικός, και ταυτόχρονα να είναι και κάτι που μπορεί να μην το έχει καταλάβει ούτε ένας αρχιτέκτονας, με τα γνωστά αποτελέσματα (χειρότερα απ'ότι εάν το ειχε φτιάξει τοπογράφος -για να τους βάλω κ αυτούς στην συζήτηση :twisted:).

 

Γιατί αν ένα τέτοιο σπίτι το αναλάβει ο μηχανικός είναι άσχετος και πληγώνει την αισθητική μας και αν το αναλάβει ο αρχιτέκτονας είναι ανθρωποκεντρικός.

δεν είναι απόλυτο αυτό που λες. Έχω δει χάλια αρχιτέκτονες και ένας απο αυτούς μπορεί να είμαι κ εγώ.

 

Τί περιθώρια αφήνουν τέτοιου είδους δουλείες έναν αρχιτέκτονα να εξελλίξει αυτό που με τόσο ταλέντο κόπο και μεράκι σπούδασε .

Αυτό εξαρτάται από τον ιδιο τον άνθρωπο τους στόχους του, τα πιστεύω του την ηθική του συγκρότηση. Μπορεί εγώ να έχω ως στόχο της ζωής μου να πάρω 4pritzker, και να μην ασχολούμαι με κτίρια κάτω των 3000ε/μ2 οπότε να μην μου δίνεται πραγματικά η ευκαιρία με τέτοιο κτιριολογικό -όχι βέβαια ότι αποκλείεται-. Από την άλλη μπορέι να με ξετρελαίνει αυτή η ιδέα, να έχω άλλα κριτήρια για τον ορισμό της επαγγελματικής -καλλιτεχνικής -κοινωνικής μου επιτυχίας, και εκεί επάνω να εξελιχθώ -οχι να παραμείνω αλλά να εξελιχθώ (αν και πάλι, όχι απαραίτητο).

 

Και αν αυτός ο πελάτης μείνει ευχαριστημένος θα έρθουν και άλλοι παρόμοιοι και θα τους αναλάβετε και τί; θα έχετε εξασφαλίσει ένα ικανοποιιτικό ετήσιο εισόδημα; Σωστά;

ΣΩΣΤΑ!!! έτσι εξελίσσεσαι, από το ικανοποίηση που λαμβάνει ο πελάτης σου βραχυ-μακροπρόθεσμα. Και το ετήσιο εισόδημα μου...? σ'αυτήν την καπιταλιστική αυτοκρατορία που ζούμε... πρέπει να το εξασφαλίζω. Αν δεν μπορώ... θα βγω στα φανάρια αλλίως δεν θα έχω φράγκο για να πληρώσω τα τσιγάρα μου. Φαντάζομαι οτι και συ δουλεύεις για να εξασφαλίσεις χρήμα. Αν μου δώσεις και 2κιλά φετα επειδή δεν έχεις και τιποτα άλλο, δεν πειράζει, δεν εχω προβλημα, θα το κάνω. Άλλο ο αλτρουισμός, άλλο εκμετάλλευση.

 

Και δεν μιλάμε για τον καθένα έτσι αυθαίρετα, να διακρίνεις τους εχθρούςε σου.Μιλάμε για τους Πολιτικούς Μηχανικούς που κάνουν αρχιτεκτονικές μελέτες

Μην είσαι τόσο ευαίσθητη, και μην λαμβάνεις αυτές τις κουβέντες ως έχθρα, σε μία αντιπαράθεση απόψεων βρισκόμαστε. Δεν έχουμε κατι προσωπικό μαζί σου. Ήταν λάθος μου που γενίκευσα τις απόψεις μου για τους πολιτικούς μηχανικούς. ειναι και αρχιτέκτονες μέσα. (όπως και οι τοπογράφοι:mrgreen:). Οι πιο επικίνδυνοι, είναι οι άσχετοι αρχιτέκτονες που κρύβονται πίσω από την ασφάλεια του επαγγελματικού τους τίτλου)

 

Υ.Γ.3 Κάθε φορά που βλέπετε ένα άσχημο κτίριο μη βιαστείτε να πείτε ''α κάποιος μηχανικός το έκανε, και οι αρχιτέκτονες βγάζουν άδειες''

Συνήθως αυτό γινεται όμως, όχι πάντα.

 

Υ.Γ.4 Δεν πρόκειται να θρέψω άλλο αυτή την συζητηση προσωπικά, κάποια βιβλιογραφία που ήθελα μου την προσφέρατε και κάποιοι με τις απόψεις τους με βοήθησαν πολλοί στο να καταλάβω σημαντικά πράγματα.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε βοηθάει αυτή η συζήτηση να προσεγγίσεις εννοιολογικά την αρχιτεκτονική, γιατί αυτή είναι η βάση της, αυτά είναι τα βήματα που θα πρεπε να αναζητάς για την εξέλιξη σου. Το πάρεις ένα βιβλίο με κατόψεις δεν θα σου δώσει τροφή, φιστίκια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στενοχωριέμαι όχι γιατί βλέπω συναδέλφους-αρχιτέκτονες να προσπαθούν να ''πείσουν'' αλλά γιατί αναλώνονται σε αδιέξοδες συζητήσεις, υποβαθμίζοντας έτσι την ίδια τους την ιδιότητα.

 

Η Αρχιτεκτονική είναι Επιστήμη. Τελεία και παύλα. Όσο και να ενοχλεί κάποιους νεοέλληνες επαγγελματίες (οι οποίοι αφενός δε φταίνε για τη στρεβλή γνώση που έχουν πάρει αλλά φέρουν πλήρη την ευθύνη για την μετέπειτα αξιολόγηση αυτής) δεν πρόκειται σε αυτή εδώ τη χώρα να καθορίσουμε τί είναι η Αρχιτεκτονική και ποιοι (θα έπρεπε να) την ασκούν!

 

Όταν συζητώ με κάποιο διπλωματούχο/πτυχιούχο ο οποίος αγνοεί πλήρως αυτό που ασκώ (γιατί πολύ απλά δεν έχει διδαχθεί τίποτα σχετικό, όπως αποδεικνύεται από τις σπουδές του) η διαλεκτική είναι κοινή με οποιονδήποτε άλλο τυγχάνει να εργάζεται (ή μη) στο γενικότερο τομέα δραστηριότητάς μου (κατασκευή). Και στην οποία διαλεκτική δεν υπάρχει προσπάθεια να αποδείξω γιατί μπορώ να ασκώ εγώ την Επιστήμη μου και όχι κάποιος άσχετος αυτής.

 

Οπότε ένα ερώτημα ρητορικό λοιπόν: ποιους προσπαθείτε να πείσετε εδώ και για ποιο πράγμα? Κάθε διευκρίνιση μέσω ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εκφράσεις μου έχουν(?) επιχειρήματα και ο σκοπός τους είναι η εποικοδομητική συζήτηση σε ένα θέμα αρκετά ενδιαφέρον. Το να πείσω κάποιον που δεν παρευρίσκεται ή δεν παραμένει σε αυτόν τον διάλογο καταλήγει πράγματι, σε αδιέξοδο, σε αδιέξοδο διάλογο. Καταλήγω σε έναν μονόλογο δηλαδή, παραμένω σε μία έγγραφη έκφραση απόψεων, σκέψεων και στοχασμών.Και αφού οι έννοιες διερεύνησης είναι ανώτερου επιπέδου της τετριμμένης καθημερινότητας, και εντάσσονται στο πλαίσιο της διάδοσης των κεκτημένων γνώσεων, δεν πιστεύω ότι φέρει την υποβάθμιση. Εδώ είναι η ένσταση μου, εδώ είναι που διαφωνώ.

Τον συνομιλητή μου ποτέ δεν τον διαλέγω, αυτό ενέχει κινδύνους υπεροπτικών τάσεων. Έχω κάνει αμέτρητες συζητήσεις με μαστόρια περί αρχιτεκτονικής και άλαλο με έχουν στείλει στην γωνιά μου να σκεφτώ. Το οτι έχω την σφραγίδα του επαγγελματία αρχιτέκτονα δεν μου εξασφαλίζει απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών ανάμεσα σε συναδέλφους ονομάστηκε υποβάθμιση?? Λυπάμαι πολύ τελικά που συμμετείχα σε όλο το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.4 Δεν πρόκειται να θρέψω άλλο αυτή την συζητηση προσωπικά, κάποια βιβλιογραφία που ήθελα μου την προσφέρατε και κάποιοι με τις απόψεις τους με βοήθησαν πολλοί στο να καταλάβω σημαντικά πράγματα.

 

Πριν βγάλεις συμπεράσματα, άσε λίγο τον χρόνο να περάσει... Μην πιάνεσαι από κουβέντες μέσα στο φορουμ ή από βαρύγδουπες δηλώσεις καθηγητών σου....

Βγες στο επάγγελμα και έλα σε επαφή με μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων...

Το ότι έβγαλαν τα μαχαίρια οι συνάδελφοι είναι λογικό, δεχόμαστε πυρά από παντού, ασε που άκουσα και το θεϊκό προχτές ό,τι ετοιμάζονται να κοτσάρουν την αρχιτεκτονική στην Καλών Τεχνών... ήμαρτον ρε παιδιά...

Τώρα για τα βιβλία που ρώτησες εγώ θα σου πρότεινα να μπεις σε ένα μαγαζί που πουλάει βιβλία για επαγγελματίες, θα διαβάσεις 2-3 μπούρδες και θα καταλήξεις μόνη σου στο ποιο θα σε βοηθήσει....

 

Βάλε φαντασία.. (που λέει και το τραγούδι)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.