Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή Μακέτας - ''οδηγίες χρήσης''


triteknos

Recommended Posts

Καλησπέρα..

Είμαι μαθητής 2ας λυκείου από Κύπρο και θα ήθελα να φτιάξω μια μακέτα σπιτιού σαν εργασία στο σχολείο μου, αλλά επειδή δεν έχω την κατάλληλη πείρα και γνώση στο θέμα αυτο, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Αν γίνετε να μου αναφέρετε ονομαστικά τα υλικά που θα χρειαστώ.

 

Θα ήθελα να κάνω κάτι απλό με ένα εύκολο υλικό.

 

Αν γίνετε επείσης να μου περιγράψετε λίγο την διαδικασία (δεν βρίσκω ούτε βίντεο ούτε εικόνες που να μου βοηθάνε στο να καταλάβω την διαδικασία).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα

Δεν έχω ιδέα από μακέτες (εννοώ αρχιτεκτονικού τύπου). 

Σκέφτομαι να φτιάξω (ή να προτείνω να φτιάξουν) μια μακέτα για τοπογραφικό υπόβαθρο. Δηλαδή ότι βλέπω στο έδαφος.

Η κλίμακα θα είναι πολύ μεγάλη (μάλλον για 1:100.000 σκέφτομαι).

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Είναι προτιμότερο με σκυρόδεμα ή με γύψο (το ύψος θα έχει κλίμακα 10 ή 20 φορές μεγαλύτερο από το μήκος/πλάτος)

2) Ποια είναι η τεχνική ώστε από το επίπεδο να περάσω στον χώρο? Εννοώ ότι εγώ θα έχω μια εκτύπωση π.χ. με google earth και με ισουψεις. Με ποια τεχνική μπορώ να φτιάξω το καλούπι ώστε να αναπαρασταθούν όσο το δυνατόν καλύτερα οι ισουψεις?

Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιήσεις φελιζόλ και από πάνω να το αλείψεις με γύψο που θα τον πασπαλίσεις με την τελική επίστρωση. Το μυστικό είναι να χρησιμοποιήσεις κατακύρυφα φύλλα φελιζόλ τα οποία θα αντιστοιχούν σε σειρές μηκοτομών του αναγλύφου. Μπορείς και με οριζόντια αλλά θα είναι δυσκολότερο να τα κόψεις με οδηγό τις ισοϋψείς της οριζοντιογραφίας.

 

Αν η μακέτα σου θες να έχει και αληθινό νερό, τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά και πάλι υπάρχουν λύσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ ωραίος!!! Απλή και εύκολη λύση η οποία επιδέχεται και διορθώσεις σε τυχόν λάθη....Ενώ με σκυρόδεμα...γιοκ!

Δηλαδή στήνεις φελιζολ και μετά κόβεις αντίστοιχα με τις ισουψείς κατά κάποιο τρόπο? Προφανώς πρέπει να έχεις από κάτω εκτυπωμένο το σχέδιο με τις ισουψείς και το φτιάχνεις σταδιακά. (π.χ. από τα ψηλότερα στα χαμηλότερα?)

 

ΥΓ όχι αληθινο νερό και τέτοια δεν χρειάζομαι, είναι απλά για πρακτικούς λόγους, για καλύτερη οπτική απεικόνιση του εδάφους η οποία θα βοήθησει σε project planning χαράξεων οδοποιίας...

 

edit: Πάντως όπως το σκέφτομαι, πιστεύω θα είναι πολύ πιο εύκολο να αναπαραστήσεις τις ισουψείς με οριζόντιες στρώσεις φελιζόλ. Γιατί λες κατακόρυφα?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να φτιάξεις μακέτα με σκυρόδεμα??? χα χα χα!

 

Λοιπόν, άκου τα βήματα αναλυτικά:

 

1) βάζεις στο τραπέζι την οριζοντιογραφία

2) χαράσσεις παράλληλες γραμμές κατά μήκος της στενής πλευράς με ισαποχή, ίση με το πάχος των φύλλων φελιζόλ που θα χρησιμοποιησεις.

3) κάθε γραμμή τη μετατρέπεις σε μηκοτομή και με ένα ξυράφι κόβεις το φύλλο φελιζόλ στο ίδιο σχήμα.

4) βάζεις τα φύλλα φελιζόλ το ένα δίπλα στο άλλο και τα κολλάς πάνω σε μια σταθερή επιφάνεια.

5) κάνεις ένα φινίρισμα στην επιφάνεια για να μην έχει σκαλοπάτια.

6) στρώνεις χειρουργική γάζα και την κολλάς με κάποια κόλλα πινέλου

7) πάνω στη γάζα στρώνεις το γύψο και τον πασπαλίζεις όσο ακόμα είναι υγρός με άμμο κοκκομετρίας ανάλογης του είδους εδάφους που θες να αποδώσεις. τη βλάστηση την αποδίδεις με άχυρα ή με το ειδικό υλικό που πουλάνε στα μαγαζιά μακετών.

8 ) ψεκάζεις με σπρέι για να πάρει το επιθυμητό χρώμα και να κολλήσουν καλύτερα οι επιστρώσεις.

 

η ίδια δουλειά μπορεί να γίνει αν βάζεις τα φύλλα φελιζόλ πάνω στην οριζοντιογραφία και να τα κόβεις στο σχήμα των ισοϋψών. Ξεκινάς από κάτω προς τα πάνω, τα τοποθετείς το ένα πάνω στο άλλο και συνεχίζεις όπως παραπάνω.

 

το τι από τα δύο θα κάνεις εξαρτάται από το ανάγλυφο του εδάφους ώστε να ελαχιστοποιήσεις τις μετρήσεις και τα κοψίματα.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"κάθε γραμμή τη μετατρέπεις σε μηκοτομή"

 

Αυτό για να γίνει, μάλλον πρέπει να γίνουν οι αντίστοιχες μηκοτομές επί υπολογιστού και να τυπωθούν...Αλλιώς θα είναι αρκετά δύσκολο...

 

Topap, αυτό θα έλυνε κατευθείαν το πρόβλημα αλλά μάλλον δεν παίζει....:)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό πρέπει να γίνει. Εφόσον κάνεις κατασκευή στο χώρο πρέπει να έχεις και τα αντίστοιχα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.