Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβόλιο για τη νέα γρίπη


parist43

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μετρήσεις ποιοί και πόσοι γιατροί το προτείνουν, θα καταλάβεις την απάτη. Μεγαλογιατροί, "stars" των κωλοκάναλων, με προφανή (μεγαλό-)συμφέροντα από τις φαρμακευτικές (γιατί μικρό-συμφέροντα, ως γνωστόν όλοι οι γιατροί έχουν). Ρώτησα 4-5 γιατρούς γνωστούς μου και όλων η απάντηση ήταν περίπου "Πλάκα κάνεις...".

Όπως και να έχει δε με απασχολεί το θέμα πλέον καθώς εδώ και 20 περίπου μέρες την πέρασα τη "φοβερή" γρίπη. :smile:

 

Υ.Γ. Προχθές διάβασα ότι ψάχνουν να βρουν τρόπο να επιστρέψουν ...8.000.000 δόσεις εμβολίου από τα 16.000.000 που είχε παραγγείλει ο μέγας φωστήρας Αβραμόπουλος (και δεν βρέθηκαν κάποιοι με σώας τας φρένας να τον πετροβολήσουν!) γιατί η ανταπόκριση του κόσμου είναι μηδαμινή (300κάτι χιλιάδες μόνο μέχρι τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Πισω απο καθε "καινουριο" ιο που μας ξεφουρνιζουν καθε τοσο βρισκεται και το αντιστοιχο εμβολιο... Τουλ ετσι το βλεπω εγω. Μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια.

 

Ολα γινονται για το --

Link to comment
Share on other sites

απο τα εμβολια θα λεγα να τα κανουν σε αυτους που τα παρηγγειλαν.
η καλύτερη ιδεα που εχω διαβάσει εδω και καιρο-και να κανουν σε ολο το υπουργικο συμβούλιο και σε ολη την κυβέρνηση και στην αντιπολίτευση.και μάλιστα οχι ενα στον καθένα αλλά μέχρι να εξαντληθούν όλα τα εμβόλια.:rolleyes::D:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τη θέση όσων (Ελλήνων) υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να κάνουν το εμβόλιο, όταν όλοι οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί (του Καναδά συμπεριλαμβανομένου) το έχουν κάνει. Και μιλάμε για εκατομμύρια ανθρώπους.

 

Οι 60 θάνατοι, μέχρι τώρα, δεν τους φοβίζουν; Είναι λίγοι, βέβαια, γιατί, ευτυχώς, εξακολουθούμε να έχουμε θερμοκρασίες 20 βαθμών στην Αττική και στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας. Τι θα γίνει όταν έρθει ο χειμώνας; Αναλογίζονται τις επιπτώσεις όσοι σκέπτονται με τον τρόπο αυτό;

 

Δεν σχολιάζω τα επιχειρήματα του τύπου "είναι επικίνδυνο?" γιατί τα εκατομμύρια όσων έχουν κάνει το εμβόλιο, και σ' αυτούς συμπεριλαμβάνομαι εγώ και πάρα πολλοί γνωστοί μου, είχαν ως βασικό κριτήριο την προφύλαξη της ΥΓΕΙΑΣ τους και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

το είπε με την ενοια ότι δεν πρόλαβε να γίνει αρκετη μελετη-και συμβούλεψε καλύτερα να το κανω του χρονου.

σε καθε περίπτωση το εμβολιο δεν προφυλάσει 100% -δηλαδη και καποιος που το έχει κάνει δεν είναι απόλυτα εξασφαλισμενος.οι ιοι γενικά ειναι δύσκολα αντιμετωπίσιμοι

Link to comment
Share on other sites

Πισω απο καθε "καινουριο" ιο που μας ξεφουρνιζουν καθε τοσο βρισκεται και το αντιστοιχο εμβολιο... Τουλ ετσι το βλεπω εγω. Μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια.

 

 

Για το αντιϊκό Tamiflu λένε ότι ισχύει αυτό. Δηλαδή το συγκεκριμένο φάρμακο δημιουργήθηκε την εποχή που "μεσουρανούσε" ό Η5Ν1 ("γρίπη των πτηνών"), αποδείχτηκε ανεπαρκώς αποτελεσματικό, οπότε για να μπορέσουν να το πουλήσουν, δημιούργησαν τον Η1Ν1 στον οποίο "παραδόξως" δουλεύει πολύ ικανοποιητικά...

 

Δεν καταλαβαίνω τη θέση όσων (Ελλήνων) υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να κάνουν το εμβόλιο, όταν όλοι οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί (του Καναδά συμπεριλαμβανομένου) το έχουν κάνει. Και μιλάμε για εκατομμύρια ανθρώπους.

 

Οι 60 θάνατοι, μέχρι τώρα, δεν τους φοβίζουν; Είναι λίγοι, βέβαια, γιατί, ευτυχώς, εξακολουθούμε να έχουμε θερμοκρασίες 20 βαθμών στην Αττική και στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας. Τι θα γίνει όταν έρθει ο χειμώνας; Αναλογίζονται τις επιπτώσεις όσοι σκέπτονται με τον τρόπο αυτό;

 

Δεν σχολιάζω τα επιχειρήματα του τύπου "είναι επικίνδυνο?" γιατί τα εκατομμύρια όσων έχουν κάνει το εμβόλιο, και σ' αυτούς συμπεριλαμβάνομαι εγώ και πάρα πολλοί γνωστοί μου, είχαν ως βασικό κριτήριο την προφύλαξη της ΥΓΕΙΑΣ τους και τίποτε άλλο.

 

Να πάρουμε στα σοβαρά το τι κάνουν οι Αμερικάνοι; Δεν το νομίζω. Ούτε ξέρουμε αν το έχουν κάνει "όλοι", ούτε έχει καμιά βαρύνουσα σημασία η συμπεριφορά τους σαν λαού πλέον.

Οι 60 θάνατοι κατά την προσωπική μου γνώμη είναι ασήμαντο νούμερο. Ασχολήθηκε κανείς ποτέ να μας πει πόσοι πέθαιναν από παλιές μορφές γρίπης; Όχι! Το νούμερο συνήθως όμως ήταν ακόμα και μεγαλύτερο. Ποσοστιαία; Άστο καλύτερα.

Οι ιοί αν δεν κάνω λάθος, εξαπλώνονται ευκολότερα σε παράδοξες συνθήκες 20 βαθμών την ημέρα και 8 βαθμών τη νύχτα με υγρασία και εν μέσω του χειμώνα, παρά με 0-5 C σταθερά κατά τη βαρυχειμωνιά.

Όπως και να έχει, 1 πράγμα έχει σημασία σύμφωνα με τον γιατρό μου, για τους γιατρούς: Η κλινική εικόνα του ασθενή. Το στέλεχος του ιού είναι αδιάφορο ποιό είναι. Πληροφοριακά δε, μου είπε ότι το συγκεκριμένο στέλεχος (Η1Ν1) δίνει συνήθως και ελαφρύτερα συμπτώματα από άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Στην οικογένειά μου είναι σχεδόν όλοι γιατροί και φαρμακοποιοί....

Κανένας τους δεν το έχει κάνει εκτός από έναν (όχι γιατρό) που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και του είπαν να το κάνει...

 

Υ.Γ.

Τα περί "φωστήρων" καλά θα είναι οι συνάδελφοι να τα κρατήσουν για τον εαυτό τους.... Δεν νομίζω ότι το forum υπάρχει για να ασκεί κοματικές κρίσεις και χαρακτηρισμούς πολιτικών.... Σε περίπτωση μή παραγγελίας των εμβολίων από τον "φωστήρα" (όπως των αποκάλεσε συνάδελφος) κο Αβραμόπουλο θα τον είχαν ή σταυρώσει ή λιθοβολήσει.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.