Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβόλιο για τη νέα γρίπη


parist43

Recommended Posts

Εγω ειπα για φωστηρες, μαλλον δεν επρεπε, συγνωμη για την αναστατωση. Παντως ετσι νιωθω για αυτους τους πολιτικους που νομιζουν οτι ξερουν τα παντα. Για αυτους που αγνοουν τους απολυτως αρμοδιους να συμβουλεψουν και κανουν οτι τους πουν οι συμβουλοι τους.

 

Εμβολιασμος οπως ειπωθηκε και πιο πανω για τις ευπαθεις ομαδες και υπομονη, θα περασει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οσες περιπτωσεις ακουσαμε που οι ασθενεις κατεληξαν, ειχαν καποιο προβλημα υγειας σοβαροτατο.
Εμβολιασμος οπως ειπωθηκε και πιο πανω για τις ευπαθεις ομαδες και υπομονη, θα περασει και αυτο.

Συμφωνώ με αυτά.

 

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

 

Αν ζητάς συγγνώμη εσύ συνάδελφε chiriako, οι υπόλοιποι τί πρέπει να κάνουμε;

Ελπίζω από το νέο έτος, να ακολουθήσουμε όλοι το παράδειγμα ήθους και συμπεριφοράς

του εξαίρετου συναδέλφου.

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη ασθενεια εχει τα χαρακτηριστικα μιας απλης γριπης - χαρακτηριστικο ειναι πως πολλοι την περασαν χωρις να αντιληφθουν οτι ειχαν τη συγκεκριμενη αλλα νομιζαν οτι απλα εχουν "κρυωσει"

απλα σε παχυσαρκους, καρδιοπαθεις, με προβληματα υγειας απο παρελθοντικα επεισοδια, με μειωμενο ανοσοποιητικο κλπ κλπ. εχει την δυνατοτητα να οδηγησει σε σοβαροτατες επιπλοκες. και γιαυτο και ειπαν οτι μερικες ομαδες πρεπει οπωσδηποτε να εμβολιαστουν.

αν ειναι μια απλή γρίπη η ενα κρυολόγημα,δεν είναι αντιφατικό να εχει επιπλοκες σε παχύσαρκους η καρδιοπαθείς?

εγω πιστευω ότι επειδη είναι νέος ιος ,πρόβλημα εχουν οσοι το ανοσοποιητικό τους σύστημα δεν "ξερει" να τον πολεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

γιατί νομίζεις ότι μια ''απλή'' γρίπη δεν είναι πρόβλημα για κάποιον με σοβαρό χρόνιο καρδιαγγειακό νόσημα, ή χρόνιο άσθμα, ή νεφρική ανεπάρκεια, κλπ κλπ?

εγώ δεν ξέρω κάποιον με χρόνια ασθένεια να μην προσέχει το παραμικρό.. ακόμα κ κάτι πιο ασήμαντο απ'τη γρίπη..

 

όσο για το αν είναι ''απλή'' η μία γρίπη ,ενώ κάποια άλλη όχι δε νομίζω να ισχύει.. όλες είναι επικίνδυνες, απλά διαφορετικές (από διαφορετικά στελέχη ιών..ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων)

 

πάντως πολύ το αναλύσαμε/φιλοσοφήσαμε νομίζω, αν διαβάσει κανένας ιατρός τι λέμε, ή μάλλον ''πώς'' τα λέμε, θα φάμε κράξιμο :smile:

Link to comment
Share on other sites

γιατί νομίζεις ότι μια ''απλή'' γρίπη δεν είναι πρόβλημα για κάποιον με σοβαρό χρόνιο καρδιαγγειακό νόσημα, ή χρόνιο άσθμα, ή νεφρική ανεπάρκεια, κλπ κλπ?

εγώ δεν ξέρω κάποιον με χρόνια ασθένεια να μην προσέχει το παραμικρό.. ακόμα κ κάτι πιο ασήμαντο απ'τη γρίπη..

ε μην τα παραλέμε-προσωπικά εχω χρόνιο καρδιαγγειακο πρόβλημα αλλά ουτε εμβολια κάνω και την γρίπη την περνάω κυριολεκτικά στο πόδι και πολοί δεν θα μπορούσαν να με παρακολουθήσουν στην (extreem πολλες φορες)τοπογραφία υπαιθρου που κάνω.

Επειδή εχω ψάξει μερικά ζητηματακια περι υγιειας ,εχω βγάλει τα εξης συμπερασματα

1.το πλεον σημαντικο πραγμα ειναι το ανοσοποιητικό συστημα

2.το χειρότερο πραγμα που μπορει να κάνει καποιος σε θεματα υγείας ειναι ο εφησυχασμός (πχ ελα μωρε ,μονο αυτοι που εχουν πρόβλημα κινδυνευουν ,εμεις οι υγιεις

οχι κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν συμφωνείτε, αλλά το παιχνίδι πάντα παίζεται από τα ΜΜΕ για την πρώτη είδηση, πόσο γρήγορα θα μεταδοθεί και ποιους τελικά θα εξυπηρετήσει. Επίσης μας προετοιμάζουν για το δεύτερο κύμα που έρχεται περίπου το Φεβρουάριο και πρέπει φυσικά να εμβολιαστούμε και μάλλον θα συμβούν περίπου τα ίδια. Χάος το απόλυτο σε μια κοινωνία που δεν ξέρει τι να κάνει και από την άλλη δύο μονομάχοι με αντίθετες απόψεις για το τι πρέπει να γίνει. Μήπως πρέπει να βουλώσουμε τα αυτιά μας και να μην ακούμε τίποτε? Ετσι και αλλιώς στη μάζα ανήκουμε και την μάζα την κάνουν ότι θέλουν. Αυτό που φάνηκε στον απλό πολίτη είναι ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει με αυτήν τη νέα γρίπη αλλά ξεκίνησε ο βομβαρδισμός από τα ΜΜΕ και έγινε ο χαμός. Τη μια μας λέγανε υπογράψτε για να εμβολιαστείτε, μετά ότι όλα είναι τεχνητά από τα εργαστήρια αφήνοντας να εννοηθεί ότι όλα γίνονται για να πλουτίσουν οι φαρμακευτικές εταιρείες κλπ, από την άλλη ασκώντας ψυχολογική βία με τη δύναμη της εικόνας ότι τόσα περιστατικά γίνανε, τόσοι απεβίωσαν κλπ.

Ο λαός ανήμπορος πια να αντιδράσει απλά παρακολουθούσε τρομαγμένος.

Ποιος από τους προστάτες θα μας προστατέψει, ποιος?

Link to comment
Share on other sites

@howard_roark

Συγχαρητήρια για τα δύο πολύ σωστά κείμενα που έγραψες. Όταν διάβασα το πρώτο, θυμήθηκα ότι, η μεθόδευση και η επιλογή αυτή είχε ακουστεί το Σεπτέμβρη, αλλά, όπως είναι αναμενόμενο, αποσιωπήθηκε από τα κανάλια, γιατί εξυπηρετούσε η άλλη εκδοχή.

 

Ας έχουμε ΥΓΕΙΑ και όλα αυτά ας μείνουν ως απλή συζήτηση, για την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μου υποδείξει κανείς τι θα κρατήσω για τον εαυτό μου και τι θα εκφράσω. Ο κύριος "τίποτα" συνέβαλε σε πολλά επιπλέον (όπως η "απαγόρευση" του καπνίσματος που ποτέ δεν εφαρμόστηκε και ποτέ δεν πρόκειται να εφαρμοστεί και βάζοντας ταυτόχρονα το λιθαράκι του στη διάλυση του συστήματος υγείας όπως είχα την "ευκαιρία" να διαπιστώσω). Όταν δε, ζημιώνει τη χώρα κατά πολλά εκατ. ευρώ (από τα λεφτά μας) με ανόητες αγορές εμβολίων σε τεράστιες ποσότητες πάνω από τις απαιτούμενες, αγνοώντας την ιατρική κοινότητα, και συμφωνώντας με τη γνώμη "επιλέκτων" αυτής και το ξερό του το κεφάλι, διατηρώ κάθε δικαίωμα τουλάχιστον να τον κρίνω.

 

Κάνεις λάθος.... Δεν σου υποδικνείει κανένας τίποτα....Τις απόψεις και τις κρίσεις για άτομα που δεν έχουν την δυνατότητα να ανταπαντήσουν κράτησε τες για εσένα... Η δική μου άποψη είναι ότι δεν είναι σωστό.....

Εννοείται ότι μπορείς να γράψεις ότι θέλεις , άλλωστε από αυτά "κρίνεται" ο καθένας μας....

 

Υ.Γ.

Ζητώ συγνώμη για την εκτός θέματος δημοσίευση....

Link to comment
Share on other sites

τελικά οπως φαινεται πιά ξεκάθαρα ,ολα ηταν μια ΑΠΑΤΗ

εννοω οι "επιστήμονες" του ΠΟΥ που αποφάνθηκαν για πανδημία,τα ειχαν "πιασει" απο τις φαρμακευτικες εταιριες.

Τωρα ξερουμε ότι διαφθορά δεν ειναι μονο Ελληνικό φαινόμενο,αλλα παγκόσμιο και διαχρονικό.ιδιον της ανθρώπινης φύσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.