Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

άμα είναι 19000 άντε γεια, αλλά μάλλον δεν έχει σχέση ο αριθμός που σου δίνουν γιατί μου φαίνεται υπερβολή. Εσύ Directionless τι αριθμό είχες? Σε ένα άλλο post έκανα μια ερώτηση για το χώρο αν θα πρέπει να είναι σε ισόγειο ή όχι, ισχύει αυτό?

Επίσης ρώτησα τον τοπικό ΟΑΕΔ για τα τιμολόγια και μου είπαν ότι μόνο στον πρώτο έλεγχο χρειάζονται (τα 6000ε) για τις άλλες δόσεις δεν χρειάζεται να κάνεις κι άλλες αγορές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εμάς δεν είχε Α/Α ακριβώς επειδή δεν είχε πολυακουστεί το πρόγραμμα (γι' αυτό και υπήρχαν σε κάποιους Νομούς, θέσεις μέχρι την τελευταία στιγμή). Ο δικός μου χώρος είναι ισόγειος χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι έτσι πρέπει να είναι (έχω φίλους που ήταν στο πρόγραμμα - το λέω λες και είμαστε τίποτα junkies - και είχαν χώρο στον 2ο-3ο). Επίσης, ναι, σωστά, τα τιμολόγια χρειάζονται μόνο μέχρι να πάρεις την 1η δόση (την "προκαταβολή" όπως την ονομάζουν αυτοί), για τους υπόλοιπους μήνες είναι επαρκής μία διαρκής οικονομική "κίνηση" του γραφείου, σε επίπεδα αγοράς αναλώσιμων (τίποτα αγορές από ΠΛΑΙΣΙΟ, τύπου χαρτιά, γραφική ύλη, μελάνια) και φυσικά πάγιων εξόδων (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κλπ) - εννοείται πως όλα αυτά θα είναι περασμένα στο βιβλίο εσόδων - εξόδων (θα σου ζητηθεί φωτοτυπία του συγκεκριμένου βιβλίου για τις επόμενες δόσεις).

Link to comment
Share on other sites

άμα είναι 19000 άντε γεια, αλλά μάλλον δεν έχει σχέση ο αριθμός που σου δίνουν γιατί μου φαίνεται υπερβολή. Εσύ directionless τι αριθμό είχες? Σε ένα άλλο post έκανα μια ερώτηση για το χώρο αν θα πρέπει να είναι σε ισόγειο ή όχι, ισχύει αυτό?

Επίσης ρώτησα τον τοπικό ΟΑΕΔ για τα τιμολόγια και μου είπαν ότι μόνο στον πρώτο έλεγχο χρειάζονται (τα 6000ε) για τις άλλες δόσεις δεν χρειάζεται να κάνεις κι άλλες αγορές.

 

 

 

Σε κάθε περιοχή αλλάζει ο κωδικός και προφανώς είναι διαφορετικός σε κάθε νομό και δεν πρέπει να τον συγχέουμε με τον αύξοντα αριθμό των αιτήσεων.

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να είναι σε ισόγειο, σε οποιοδήποτε όροφο και διαμέρισμα θέλεις απλά να διατηρείς της άλλες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός πρωτοκόλλου είναι ο ίδιος για όλους γιατί τον παίρνουμε από τα κεντρικά στην Αθήνα. Βέβαια το ότι είναι ήδη στο 19000 φεύγα ΔΕΝ λέει και τίποτα γιατί οι θέσεις και οι ενδιαφερόμενοι κυμαίνονται από περιοχή σε περιοχή... Οπότε μην απελπίζεστε... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός πρωτοκόλλου είναι ο ίδιος για όλους γιατί τον παίρνουμε από τα κεντρικά στην Αθήνα. Βέβαια το ότι είναι ήδη στο 19000 φεύγα ΔΕΝ λέει και τίποτα γιατί οι θέσεις και οι ενδιαφερόμενοι κυμαίνονται από περιοχή σε περιοχή... Οπότε μην απελπίζεστε... :wink:

 

Ο αριθμός πρωτοκόλλου φυσικά και δεν ειναι ο ίδιος για όλους ,εφόσον είναι μοναδικός για κάθε αίτηση.Ρώτησα εάν έχει εγκριθεί κανενός η αίτηση,εφόσον έχει περίπου ένα μήνα που ξεκίνησε διαδικασία.Νομίζω από κάποιους πρέπει να αρχίσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός πρωτοκόλλου φυσικά και δεν ειναι ο ίδιος για όλους ,εφόσον είναι μοναδικός για κάθε αίτηση.Ρώτησα εάν έχει εγκριθεί κανενός η αίτηση,εφόσον έχει περίπου ένα μήνα που ξεκίνησε διαδικασία.Νομίζω από κάποιους πρέπει να αρχίσουν!

 

Έχεις δίκιο, δεν το διευκρίνησα σωστά: εννοούσα ότι όλοι, ανεξαρτήτως νομού, παίρνουμε από τα κεντρικά στην Αθήνα πρωτόκολλο, ο καθένας και διαφορετικό φυσικά, (αυτός που είναι 20000 τώρα)... Τώρα το τι θέσεις υπάρχουν σε κάθε νομό, δηλαδή η κατανομή των θέσεων δεν σχετίζεται με αυτό. Τι εννοώ: εγώ μπορεί να έχω πχ αριθμό πρωτοκόλλου 19000. Αν όμως στην περιοχή μου έχουν βγει πχ 5 θέσεις και έχουμε κάνει αίτηση πχ 4, τότε προφανώς θα εγκριθούμε όλοι....

 

Πάντως σε λίγο καιρό λογικά θα ξέρουμε ποιος εγκρίθηκε και ποιος όχι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν ο χώρος που θα νοικιάσω θα πρέπει να πληρεί και άλλες προυποθέσεις εκτός από αυτές που λέει το ΦΕΚ. Συγκεκριμένα:

α. Αν πρέπει να έχει ένα ελάχιστο εμβαδόν (βρήκα χώρο ισόγειο 10 τ.μ)

β. Αν πρέπει υποχρεωτικά να έχει τουαλέτα

γ. Αν το συμβόλαιο μίσθωσης που θα παρουσιάσω στους ελεγκτές του ΟΑΕΔ θα πρέπει να είναι συμβόλαιο άνω του ενός έτους.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Αριθμός 19000 που λες δεν είναι για αυτό το πρόγραμμα αλλά γενικά για όλα τα προγράμματα. Θα δεις ποιος ήταν ο αύξων αριθμός που σου έδωσαν από τον ΟΑΕΔ και εκείνος είναι ο αριθμός που αντιστοιχεί στο πόσα άτομα έκαναν αίτηση μέχρι εκείνη την ώρα στην πόλη σου για το ίδιο πρόβλημα!!!;)

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ. Σας παρακαλώ να τα διορθώσετε μέσω της επεξεργασίας (κουμπί edit - κάτω δεξιά).

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.