Jump to content

Alejandro_92

Members
  • Posts

    58
  • Joined

  • Last visited

Profile Information

  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

376 profile views

Alejandro_92's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Week One Done

Recent Badges

2

Reputation

  1. Καλησπέρα. Σε οριζόντια ιδιοκτησία -γραφείο όπου εξυπηρετείται από κοινόχρηστο wc, μαζί με όλες τις ιδιοκτησίες του ορόφου, πρόκειται να κατασκευαστεί μπάνιο. Μπορεί να γίνει με ΕΕΔΜΚ; Δεν βρίσκω την απαραίτητη εργασία στις περιπτώσεις μέσα στο e-adeies. Γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  2. Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάτι ακόμα, για αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με α-θ η οποία θα λειτουργήσει στο ίδιο δίκτυο απαιτείται εεδμκ?
  3. Καλησπέρα σε όλους. Να εκφράσω μια απορία και εγώ με την σειρά μου. Για θερμομόνωση οριζόντιας οροφής κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη (χωρίς ικριώματα) απαιτείται έκδοση ΕΕΔΜΚ; Δεν βρίσκω κάποια αναφορά, Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  4. Καλησπέρα σε όλους. Καλούμαι να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση σε ακίνητο με πολεοδομικές παραβάσεις ( απόκλιση 5 % στο εμβαδό και τις διαστάσεις). Σε αυτή την περίπτωση ο νέος ιδιοκτήτης θα πρέπει κάποια στιγμή να προβεί σε τακτοποίηση ή απαλλάσσεται από την υποχρέωση υπαγωγής στον νόμο; Είχα την εντύπωση ότι ισχύει το πρώτο αλλά διάβασα στην Εγκύκλιο 2/2019 το παρακάτω : "Οι αυθαίρετες κατασκευές όλων των περιπτώσεων της παρ.2 εξαιρουμένων των αναφερομένων στο εδάφιο ζ, δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν.4495/17"
  5. Έτσι είναι, στο οικόπεδο υπάρχουν δύο κάθετες. Εγώ τακτοποιώ τις τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες που βρίσκονται εντός της μίας κάθετης , το σύνολο δηλαδή της οικοδομής.
  6. Σε μια τακτοποίηση που αφορά τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες θέλω να υπολογίσω την επιτρεπόμενη δόμηση, μέσω των ποσοστών από τον πίνακα χιλιοστών της σύστασης. Σε αυτές τις τρείς οριζόντιες αναλογεί 46,4 % του οικοπέδου. Τα υπόλοιπο ποσοστό ανήκει σε άλλες 3 οριζόντιες και περισσεύει ένα 10 % που κράτησαν για μελλοντική δόμηση και ανήκει στον ιδιοκτήτη 2 εκ των 3 ιδιοκτησιών που τακτοποιώ. Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να προσθέσω αυτό το 10% για να υπολογίσω την επιτρεπόμενη δόμηση. Σημειώνω ότι έχει εξαντληθεί η δόμηση για το συγκεκριμένο οικόπεδο.
  7. Καλημέρα, σωστό αυτό που λέτε. Σε τακτοποιημένη αποθήκη που ήταν παντελώς αυθαίρετη μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε κύρια; Θεωρείται ότι επέρχεται αύξηση του σ.δ ; Και αν ναι γιατί; Παίζει ρόλο το ότι τα τ.μ. της αποθήκης έχουν μπει στην τακτοποίηση με συντελεστή 0.5;
  8. Καλησπέρα, σε γήπεδο εκτός οικισμού τακτοποιημένο με τον Ν.4495, επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια (αποθήκη σε κατοικία ή κατάστημα); Σημειώνεται ότι τα κτίσματα που υπάρχουν στο γήπεδο έχουν ξεπεράσει την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση της περιοχής. Έχοντας υπόψη αυτό και διαβάζοντας την παρ. 3 του άρθρου 5 του ΝΟΚ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για να επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης από β.χ. σε κύρια θα πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο σ.δ. "Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα εντός εγκεκριμένου σχεδίου ή οικισμού, είναι δυνατή η αλλαγή χρήσης σύμφωνα με το ρυμοτομικό σχέδιο, τις χρήσεις γης της περιοχής και ανεξάρτητα από τους όρους δόμησης. Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμού, είναι δυνατή η αλλαγή χρήσης σύμφωνα τις χρήσεις γης της περιοχής και με την προϋπόθεση, ότι δεν υπερβαίνουν τα επιτρεπόμενα μεγέθη της νέας χρήσης. Ειδικά για κτίρια νομίμως υφιστάμενα εντός εγκεκριμένου σχεδίου ή οικισμού, για τα οποία έχουν χορηγηθεί παρεκκλίσεις, η αλλαγή της χρήσης τους, καθ' υπέρβαση των ισχυόντων όρων δόμησης της περιοχής, είναι επιτρεπτή εφόσον η παρέκκλιση έχει χορηγηθεί προ της έναρξης ισχύος του παρόντος." Βέβαια μου φαίνεται λίγο κακογραμμένο οπότε ζητώ και την άποψη σας.
  9. Όχι, δεν υπάρχει ρυμοτομικό σχέδιο. (συγγνώμη για την καθυστέρηση)
  10. Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όπως σωστά είπε ο συνάδελφος Pavlos, εφόσον ο συγκεκριμένος οικισμός έχει οριοθετηθεί με φεκ του 1878 και δεν έχει δημοσιευτεί νέα απόφαση καθορισμού ορίων δυνάμει των διατάξεων του π.δ του 1985, ισχύεί το π.δ. του 1981.
  11. Θα πρέπει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και να μην έχει εξαντληθεί η δόμηση;
  12. Καλημέρα. Ο συγκεκριμένο οικισμός έχει οριοθετηθεί ώς προϋφιστάμενος του 1923.
  13. Αγαπητοί συνάδελφοι, έχω δύο οικόπεδα εντός οικισμού προ του 1923 με πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο επιφάνειας 490 τ.μ. και 280 τ.μ. αντίστοιχα. Προσπαθώ να καταλήξω αναφορικά με τις παρεκκλίσεις αρτιότητας και τους όρους δόμησης που ισχύουν. Το άρθρο 4 του ΠΔ/2-3-81 (ΦΕΚ-138/Δ/81) ορίζει την αρτιότητα κατά κανόνα και κατά παρέκκλιση, ενώ το άρθρο 7 ορίζει τον συντελεστή δόμησης. Το ερώτημα μου είναι αν το παραπάνω διάταγμα ισχύει ή έχει καταργηθεί κατά κάποιο τρόπο και εν τέλει αν υπερισχύουν οι διατάξεις του Π.Δ. που αφορά οικισμούς <2000 κατοίκων. Παραθέτω το άρθρο 9 του τροποποιημένου ΠΔ/24-4-85 (ΦΕΚ-181/Δ/3-5-85) από την Δομική ενημέρωση: 1. "Με τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης της απόφασης" (*) καθορισμού των ορίων των οικισμών, κατάταξης των οικισμών σε κατηγορίες και τον προσδιορισμό της αρτιότητας των γηπέδων, ισχύουν οι όροι και περιορισμοί δόμησης του παρόντος και δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις των εξής διαταγμάτων: 2. Εξακολουθούν να ισχύουν ειδικά διατάγματα ή αποφάσεις Νομαρχών που καθορίζουν όρους δόμησης σε οικισμούς ή τμήματα αυτών με εγκεκριμένο σχέδιο. 3. Ειδικά διατάγματα που χαρακτηρίζουν παραδοσιακούς οικισμούς και καθορίζουν όρους και περιορισμούς δόμησης αυτών κατισχύουν των διατάξεων του παρόντος.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.