Jump to content

mEcHaNoDiA(v)OlOs

Members
  • Content Count

    46
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Ουδέτερη

3 Followers

About mEcHaNoDiA(v)OlOs

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

296 profile views
  1. καλησπέρα. περί Τεχνικής εκθέσεως για Η/Μ ο προβληματισμός μου. είμαι στην φάση που ξεκινάω και ανεβάζω τα αρχεία για την υπαγωγή σε ακίνητο με ρυθμισμένα τμήματα με το Ν4495 το θέμα που έχει δημιουργηθεί είναι ότι το κτήριο (εμπορική αποθήκη μεταλλική κατασκευή > 1000μ2) είναι παρατημένη και λεηλατημένη κάμποσα χρόνια (αποξήλωση πλαγιοκαλύψεων και ανοιγμάτων, αποξήλωση ηλεκτρολογικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων κλπ ως προς τα Η/Μ τι να ανεβάσω αφού δεν υπάρχει πλέον τπτ και όλα έχουν αποξηλωθει?? Ευχαριστώ
  2. 10 στο άρθρο 100: " Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή υπέρβασης κάλυψης νομίμως υφισταμένων βιομηχανικών, βιοτεχνικών κτιρίων, αποθηκευτικών και επαγγελματικών χώρων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του ακινήτου, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής του Παραρτήματος Α΄ όπως σωστά αναφέρθηκε και στο προηγούμενο ποστ. σε περιπτώση που έχουμε αυθαίρετες προσθήκες κατ' επέκταση σε κτήριο με χρήση κατοικίας και μεγαλύτερο ύψος από αυτό που αναφέρεται στην ο.α. στο σύνολο του κτηρίου πως αντιμετωπίζεται? μήπως επί του νόμιμου περιγράμματος πάμε με αναλυτικό και στα αυθαίρετα πάμε με υπερ. ύψους? στον 4178 ανάφερε ότι επί του νόμιμου περιγράμματος πάμε χωρίς δόμηση (μόνο το ποσοστό ύψους) και στα επιπλέον αυθαίρετα πηγαίνε με το ποσοστό δόμησης που βρίσκαμε και επιπλεον την υπερβαση ύψους.
  3. Καλημέρα σας. Λοιπόν. Ισόγεια κατοικία μεθ' υπογείου. Κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι το ισόγειο είναι όπως ακριβώς απεικονίζεται στην άδεια οικοδομής, ενώ το υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί (λόγω φυσικής κλίσης του εδάφους) και από υπόγειο πλέον υφίσταται σαν πυλωτή που κάποια τμηματά του έχουν τροποποιηθεί και έχουν γίνει κατοικία. Ως προς την αυθαίρετη αλλαγή χρήση του υπογείου σε κατοικία, δεν χρειάζονται διευκρινήσεις, έχει συζητηθεί παρά πολύ στο forum, το τμήμα του υπογείου που έχει μετατραπεί σε πυλωτή πως να το αντιμετωπίσω?? 1. ως μη αποπερατωμένο υπόγειο με προοπτική έγκρίση αποπεράτωσης, με αναλυτικό, και αν ναι, τι εργασίες να υπολογίσω??? η ιδιοκτησία βρίσεκται εντός των ορίων του οικισμού κάτω των 2.000 κατοίκων. Ευχαριστώ
  4. Ερώτηση. Οικοδομική άδεια νέας κατοικίας με αριθμό πρωτοκόλλου 06/09/2011 άρα προ του 4030/11 (25/11/2013) προ του 4014/11 (21/09/2011) και προ του 4067/12 (09/04/12 )αργεί να εκδοθεί και ημερομηνία έκδοσης έχει την 25/04/2012 δηλ μετά από ενάμιση χρόνο (4030/11, 4014/11 και 4067/12 εν ισχύ). Καλούμαι να βγάλω νέα οικοδομική άδεια προσθήκης καθ'υψος και κατά την αυτοψία διαπιστώνω ότι εντός του οικοπέδου υφίσταται ισόγεια μικρή ανεξάρτητη αποθήκη η οποία δεν έχει δειχθεί πουθενά. Μετά από συζήτηση με τον ιδιοκτήτη μου αναφέρει ότι η αποθήκη υπήρχε ανέκαθεν και απλά ο μηχανικός δεν την έδειξε, συμφωνούμε για νομιμοποιήση με Ν.4178/13 μαζί με την έκδοση της νέας οικ. άδειας που επιθυμει. Μιλάω με Υδομ για τρόπο αντιμετώπισης και ο μηχανικός της Υδομ αρχίζει και μου λέει ότι δεν έχει σημασία η ημερομηνία πρωτοκόλλου αλλά η ημερομηνία έκδοσης της οικοδομικής άδειας, και ότι αν προχωρήσω για νέα οικ. άδεια (προσθήκη) δειχνοντας την αυθαίρετη αποθήκη (προς νομιμοποιήση) θα έχει πρόβλημα η υφιστάμενη οικ. άδεια που ήδη έχει εκδοθεί !!!!. Μετά απο συνεχείς αντιπαραθέσεις άρχισε και μου μίλαγε για τον 1337/83!!!!!!!!!!!!!!! Εσεις πως το βλέπεται είναι σωστή η λογική του μηχανικού της Υδομ. Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα αν τελικά δεν τον ακούσω και προχωρίσω σε οικ. άδεια? Να το ρυθμίσω και να τελειώνει η υπόθεση? Ευχαριστώ.
  5. Άρα μιλάμε για το συνολικό εμβαδόν της κατοικίας και όχι για των αυθαιρέτων τετραγωνικών? Στο είδος χρήσης πάω με την επιλογή της άλλης κατοικίας ? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
  6. Χαίρεται.. Ανδρόγυνο με δύο ανήλικα τέκνα έχει σε οικόπεδο εντός των ορίων του οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων την κατοικία του που διαμένει. Η κατοικία έχει εμβαδόν (νόμιμο) 99,00μ2 και εμβαδόν αυθαίρετων υπερβάσεων 61,89μ2, άρα μιλάμε για συνολικό εμβαδόν κατοικίας 160,89μ2. Στο ε1 έχει περαστεί σαν κύρια κατοικία. Πέρα της κατοικίας και εντός του ιδίου οικοπέδου υπάρχει αποθήκη 47,62μ2. Το ζευγάρι κατέχει σε ξεχωριστό οικόπεδο ακόμα μια κατοικία 37,80μ2 και μια αποθήκη 44,45μ2. Μπορώ να εντάξω τα αυθαίρετα μ2 της κατοικίας που διαμένουν σαν κύρια κατοικία? Κάποια γήπεδα (αδόμητα) που έχουν στην κυριότητα τους επηρεάζουν την ένταξης των αυθαιρεσιών σαν κύρια κατοικία? Ευχαριστώ.
  7. Ευχαριστώ για την απάντηση. Εικόνα για όλες τις κάθετες δυστυχώς δεν έχω. ‘Εχω μόνο για τις κάθετες που εμπεριέχουν το κτήριο. Το αρχικό οικόπεδο άνηκε σε δύο αδέρφια κατά ισομερή ποσοστά. Μετά την σύσταση των καθέτων το ιδιοκτησιακό καθεστώς διατηρήθηκε δηλ, η κάθε κάθετη (1 & 2) εξακολουθεί και ανήκει κατά 50% στον ένα αδερφό και κατά 50% στον άλλον, στην συνέχεια συνέστησαν οριζόντιες τις οποίες οριζόντιες τις μεταβιβάσαν στα παιδιά τους κατά ψιλή και κατά πλήρη κυριότητα (μιλάμε πάντα για το κτήριο). Τώρα επί της παρούσης. Εαν τακτοποιήσω με διαφορετικές δηλώσεις ανά κάθετη (γιατί από τι ξέρω μία δήλωση μπορεί να γίνει μόνο σε καθεστώς οριζόντιων) την αυθαίρετη προσθήκη και εφόσον τακτοποιηθεί προχωρήσω σε εν μέρει συνένωση ΟΙ με το 23/5 του ΝΟΚ θα αντιμετωπίσω πρόβλημα ώστε να προχωρήσω σε απαιτούμενη άδεια λειτουργίας? Το άλλο θέμα που δημιουργείται είναι ότι στο συγκεκριμένο ρυμοτομικό εκκρεμεί η πράξη εφαρμογής και από την Υδομ είπαν ότι δεν μπορεί να εκδοθεί ο.α. (λόγω μη διάνοιξη προβλεπόμενων οδών, μη καταβολή εισφοράς σε γη και σε χρήμα, κλπ κλπ) Τι άλλο πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσω? Ευχαριστώ
  8. Οικόπεδο εντός σχεδίου επιφανείας 2645,79μ2 Σε αυτό έχει κατασκευαστεί 2όροφο κτήριο Το ισόγειο έχει επιφάνεια 290,40μ2 με χρήση κατά τα 145,20 καταστήματος και κατά τα 145,20μ2 αρτοποιείο που υποτιθέμενα είναι χωρισμένα και αυτοτελής βάσει οικ. αδείας. Ο όροφος με τα ίδια μ2 (290,40μ2) έχει χρήση διαμερισμάτων Στο όλο οικόπεδο έχουν γίνει 6 κάθετες, οι δύο εξ’αυτών εμπεριέχουν η πρώτη το κατάστημα και η δεύτερη το αρτοποιείο. Το αρτοποιείο έχει χωριστεί σε δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες. Πάω και κάνω αυτοψία για το αρτοποιείο και διαπιστώνω ότι το αρτοποιείο εισέρχεται στο κατάστημα (εντός έτερης κάθετης και σε βάρος του καταστήματος) κατά μεγάλο ποσοστό, άρα δεν μιλάμε για διαμερισμάτωση. Στον ακάλυπτο έχει φτιαχτεί μια μεταλλική κατασκευή (ενιαίος χώρος) που πατάει και στις 4 κάθετες (παραβίαση ορίων στις τρείς έτερες κάθετες). Ο ενοικιαστής θέλει να το τακτοποιήσει ώστε να το λειτουργήσει σαν ξεχωριστή επιχείρηση. Τακτοποιείται? Θα μπορέσει να λειτουργήσει σαν ενιαία επιχείρηση , ή θα υπάρχει πρόβλημα από τους ιδιοκτήτες των υπολοίπων κάθετων? Σας επισυνάπτω πρόχειρο σχεδιάγραμμα. Σας ευχαριστώ
  9. Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Όπως προανέφερα το κοντέινερ εχει διαμορφωθεί σαν γραφείο, δηλ. εξ’ όψεως δεν διαφέρει από ένα κανονικό κτήριο (επισυνάπτω φωτογραφία) Όπως σωστά ανάφερε ο συνάδελφος GIO σκέπτομαι να προχωρήσω για άδεια νομιμοποίησης (σαν κτήριο μεταλλικής κατασκευής??) λόγω ότι υφίσταται προ του 2011 (με καλύπτει?) και ταυτόχρονα με την άδεια νομιμοποίησης να αιτηθώ και την αλλαγή θέσης. Ο νόμος από όσο ξέρω δεν εξαιρεί την ένταξη. Το θέμα είναι πως θα μπορέσω και αν είναι δυνατό να δικαιολογήσω την αλλαγή θέσης που έγινε μετά το 2011.
  10. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Για το κοντείνερ την θέλω την άδεια.
  11. Ερωτηση … Κοντέινερ διαμορφωμένο σε γραφείο σε οικοπέδο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων . Υφίσταται από το 2005. Πριν 2 χρόνια και ο ιδιοκτήτης θεωρείσαι σωστό να του αλλάξει θέση και να το μετακινήσει σε άλλη θέση εντός του οικοπέδου. (γίνονται και αυτά) Καλούμαι να το ταχτοποιήσω. Κοιτάζω αεροφωτογραφίες (εκχα, google earth, street view) και το κοντέινερ φαίνεται στην πρώτη θέση που υπήρχε πριν την αλλαγή θέσης. Στο street view φαίνεται δε, όπως και στην πραγματικότητα ότι το κοντέινερ δεν έχει αλλάξει μορφή, δηλ, δεν τοποθετήθηκε καινούργιο, απλά άλλαξε η θέση του. Τρόπος αντιμετώπισης… Σκέφτομαι να τον πάω για άδεια νομιμοποίησης αφού πληρώσει το σχετικό παράβολο ένταξης στο Ν. 4178 και στην ίδια άδεια να προσθέσω και την αλλαγή θέσης. Συνάδελφοι πως το βλέπεται, μπορώ να το κάνω?? Υ.Γ. εννοείται ότι δεν το έχω συζητήσει με την Υδομ ακόμα, γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να πας ετοιμασμένος για όποιο ενδοιασμό προκύψει. Σας ευχαριστώ.
  12. Και οι προσθήκες κατ επεκτάση που έχουν γίνει στον υπόγειο πλεόν ισόγειο? ΥΔ ΒΧ η ΥΔ ΚΧ ?
  13. το τελευταιο με μπέρδεψε λίγο " Οι κατ επέκταση προσθήκες δεν λαμβάνουν Υ.Υ όταν το ύψος τους καλύπτεται από αυτό του νομίμως υφιστάμενου κτιρίου. αυτό αναφέρει η εγκ. 4 Αν κρατήσουμε την ερμηνεία της εγκ. 4, εφόσον το κτίριο ανυψώθηκε, άρα έχει υπέρβαση ύψους δεν θεωρείται πλέον νομίμως υφιστάμενο." . Άρα υπέρβαση ύψους έχουμε στην στάθμη του ισόγειου (πλέον α΄ ορόφου) μόνο του νομίμου? . Το υπόγειο παρόλο που ξεμπαζώθηκε εκτός του ξεμπαζώματος δεν θα υπολογίσω υπερβ. δόμησης? Θα υπολογίσω μόνο ξεμπάζωμα και Υ.Υ.?
  14. Άδεια εκτός οικισμού ισόγεια κατοικία με υπόγειο (το υπόγειο έχει βοηθ.χρήση). Κατά την κατασκευή έγινε υπερύψωση της οικοδομής με αποτέλεσμα την αποκάλυψη από όλες τις πλευρές του υπογείου (θεμελίωση του υπογείου στη στάθμη ισογείου). Τώρα είναι ουσιαστικά ισόγειο με βοηθητική χρήση και όροφος κατοικία. Επιπλέον κατασκευάστηκαν κάποιες αυθαίρετες προσθήκες στο ισόγειο και στον όροφο : Ερωτήσεις : Το υπόγειο που στην παρούσα φάση είναι ισόγειο η υπερ. δόμησης υπολογίζεται με μειωτικό συντελεστή? Η υπέρβαση ύψους υπολογίζεται χωρίς υπέρβαση δόμησης? Οι προσθήκες χρεώνονται υπέρβαση ύψους? Ευχαριστώ
  15. καλημερα καλημερα.... οικόπεδο εντός των ορίων του οικισμού με εντός αυτού κατάστημα... έχει γίνει προσθήκη κατ'επέκταση που τέμνεται με την οικοδομική γραμμή.. το οικόπεδο εφάπτεται με επαρχιακή οδό. έχει κατασκευαστεί πεζοδρόμιο, άρα έχουμε την επαρχιακή, το πεζοδρόμιο πλάτους 1,50μ. και μετά την προσθήκη. μπορεί να γίνει υπαγωγή θεωρώντας ότι το όριο της επαρχιακής τελείωνει στο πεζοδρόμιο και μέχρι την προσθήκη έχουμε 3,00(υποχρεωτική απόσταση)/2=1,50μ. (κρίνοντας ότι έχω το μισό της υποχρεωτικής απόστασης που επιβάλλει ο 4178)που είναι το πλάτος του πεζοδρομίου?? Ευχαριστώ....
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.