Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. σε μελέτες PV


Recommended Posts

Οι ηλεκρολόγοι μηχανικοί ΤΕ έχουν δικαίωμα υπογραφής για φ/β μελέτες μεχρι 250 KW.

 

Οι μηχανολόγοι μηχανικοί ΤΕ οπως ειμαι κ εγω δεν εχουν καθόλου δικαιωμα υπογραφής. Αν ειναι didonis κανε για αυτους διαμαρτυρια. Υπάρχουν μηχανολόγοι μηχανικοί ΤΕ που εχουν κάνει φανταστείται MSc Ανανεωσιμες Πηγες Ενεργειας στο Loughborough κ στο Reading στην Αγγλια (ισως τα κορυφαια μαστερ σε ΑΠΕ στην Ευρωπη!!) κ σε αλλα πανεπιστημια και δεν μπορουν να υπογραψουν ουτε για αυτονομο 0,1 KW!!!!! Ελλαδιστάν!!!

 

Γειά σου φίλε b@bis,

ρώτησες στο υπουργείο για το δικαίωμα υπογραφής? Είμαι και εγώ Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. και προσπαθώ να βγάλω άκρη με το δικαίωμα υπογραφής ... προσπαθώ να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο στο υπουργείο και δεν βρίσκω κανέναν... Αν ισχύει αυτό που λες είναι παντελώς άδικο και πρέπει να κυνηγήσουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση πως οι ΜηχανολογοιΤ.Ε. δεν μπορούν να υπογράψουν γενικά ηλεκτρολογικές μελέτες.

Τώρα αν αναφέρεστε στα στάδια αδειοδότησης για τα 10άκια νομίζω πως μόνο το μονογραμμικό δεν μπορείτε να υπογράψετε και αυτό επειδή δεν έχετε την άδεια εγκαταστάτη από τη νομορχία ή τ'ελος πάντων δεν έχετε αυτό το επαγγελματικό δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκρολόγοι μηχανικοί ΤΕ έχουν δικαίωμα υπογραφής για φ/β μελέτες μεχρι 250 KW.

 

Κατι τετοιο πρεπει να ισχυει γιατί φιλος Ηλεκτρολόγος ΤΕΙ θελει βοηθεια για υπογραφη μελέτης 2 Mw

Οπότε σιγουρα υπάρχει περιορισμός...

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς ότι κανένα μεταπτυχιακό δεν δίνει παραπάνω επ.δικαιώματα σε κανέναν διπλωματούχο ή πτυχιούχο μηχανικό. Ο βασικός τίτλος σπουδών μετράει σε κάθε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

@klipanos οι μηχανολόγοι τε δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής ηλεκτρολογικών μελετών

 

Σωστά, έλα όμως που έχω δει οικοδομικές άδειες όπου Ηλεκτρολόγος Τ.Ε. (ή Μηχανολόγος δεν θυμάμαι...) υπογράφει ηλεκτρολογικά, θέρμανση, κλιματισμό, ύδρευση, αποχέτευση, ΚΕΝΑΚ κλπ............

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έλα όμως που έχω δει οικοδομικές άδειες όπου Ηλεκτρολόγος Τ.Ε. (ή Μηχανολόγος δεν θυμάμαι...) υπογράφει ηλεκτρολογικά, θέρμανση, κλιματισμό, ύδρευση, αποχέτευση, ΚΕΝΑΚ κλπ............
Αυτό εγινε προφανώς υπό την ανοχή του υπαλλήλου της πολεοδομίας.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν επ. δικαιώματα στους Μηχανικούς Τ.Ε.

 

edit: Μην το αλλάξεις πάλι...εκτός και αν απαγορεύεται, τότε να βγει και από τον editor η επιλογή αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.