Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητική πυροπροστασία ποιος υπογράφει?


Recommended Posts

αγαπητοί μηχανικοί θα ήθελα να με ενημερώσετε εάν ένας πολιτικός μηχανικός μπορεί να υπογράψει μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, και αν ναι υπό προυποθέσεις, ποιές είναι αυτές.

Το ότι κανονικά τις υπογράφει αρχιτέκτονας το γνωρίζω.

αλλά υπάρχει ένα διαδικαστικό πρόβλημα στην εταιρεία μας :oops:

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι υπογράφει στην πολεοδομία ο αρχιτέκτονας το υπογράφει και ο πολιτικος μηχανικός (είναι κανόνας). Ειδικά παθητική πυροπροστασία, μπορεί άνετα να την υπογράψει από ότι ξέρω. Στην ενεργητική πυροπροστασία χρειάζεται υπογραφή μηχανολόγου, στην περίπτωση που υπάρχει σύστημα πυρανίχνευσης ή καταιονισμού

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

πάντως ο τοπογράφος τι δουλειά έχει με την παθητική, δεν μπορώ να καταλάβω, έχουν μπλέξει τα μπούτια τους όλοι οι μηχανικοί στον χώρο μας

Link to comment
Share on other sites

Για να το πω διαφορετικά, όποιος έχει δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών έχει και δικαίωμα υπογραφής παθητικής, στο επίπεδο που του αναλογεί πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω οι πολιτικοι μηχ υπογραφουν και ηλεκτρολογικα και μιλαμε για παθητικη τωρα!:Ρ

 

καλε μου φιλε, δεν ειναι ολα τα εργα το ιδιο

αυτα τα κανουν σε κατι οικιες και σε μικρα γραφειακια και σε μαγαζακια.

 

εγω αναφερομαι σε μεγαλα εργα, δηλαδη σε ενα κτιριο 10.000μ2 θα υπογραψει ο τοπογραφος παθητικη? ο πολιτικος μηχανικος ηλεκτρολογικα? και ο αρχιτεκτονας στατικα? στις μπακαλο-πολεοδομιες του... γινοντε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η Πολεοδομία έχει υποχρέωση να ελέγχει το δικαίωμα υπογραφής των μελετών και επιβλέψεων. Σίγουρα ο μηχανικός αναλαμβάνει τις ευθύνες του υπογράφοντας, καθώς θα πρέπει να γνωρίζει αν εμπίπτει στα επαγγελματικά του δικαιώματα η εργασία που αναλαμβάνει. Τα δε επαγγελματικά δικαιώματα προκύπτουν από έναν κυκεώνα νομοθετικών διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα.

 

Ένας φίλος εχει ενα ισογειο μαγαζι 25 τ.μ και θελει να βγαλει αδεια απο την αρχή. Πλήρης φάκελος αδειοδότησης (στη συνέχεια θα το κανει ψητοπολειο). Ερωτηση : Παθητικη πυροπροστασια υπογράφουμε οι Διπλωματούχοι Μηχανολόγοι Μηχανικοί?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κανουμε αναζητηση πριν ανοιξουμε καινουριο θεμα, μιας και αρκετα πραγματα εχουν απαντηθει στο παρελθον.

 

Παθητικη κανονικα υπογραφουν μονο οσοι εχουν δικαιωμα υπογραφης σε αρχιτεκτονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.