Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

να ρωτησω 1.) απαιτείται ΠΕΑ(για την αποθηκη) όταν ενα κατάστημα ή μια εταιρειά εχει εδρα σε μια α περιοχή και νοικιάζει και μια αποθηκη 60τ.μ σε μια αλλη απλώς για να αποθηκευει προιόντα;

2)σε ποιές περιπτώσεις ακριβώς για αποθήκη και γκαράζ δεν απαιτείται ΠΕΑ;

Y.Γ ουσιαστικά δεν καταλαβαίνω την κυρια χρήση ποιά θεωρείται σε αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και αν είναι κτίριο κατοικιών διώροφο με αποθήκη στο υπόγειο ή το ισογειο και μας ζητούν για όλο το κτίριο πεα Θα βγάλουμε ένα για την χρηση κατοικίες με διαχωριστική από τίς αποθήκες και δεν θα πληρωθούμε για τα τετραγωνικά της αποθήκης ή επειδη ζητούν για όλο το κτίριο θα πάρουμε και την απόθηκη ώς δευτερη θερμική ζωνη;

 

αν είναι ετσι θα την πληρωθούμε γιατι τότε δεν θα συμφερει τον ιδιοκτητη να βγάλουν ένα για όλο το κτίριο για πιο φθηνά

Link to comment
Share on other sites

1. Οταν πρόκειται για ολόκληρα κτήρια ΔΕΝ μπορείς να χρησιμοποιήσεις την διευκόλυνση του U/2.

2. Οι αποθήκες ΔΕΝ είναι θερμαινόμενες συνήθως και δεν μπορείς να τις πάρεις σαν θερμική ζώνη και εννοείται ότι δε βγάζεις ΠΕΑ μόνο γι' αυτές.

 

Θα εξετάσεις όλο το κτήριο κανονικά, με τις αποθήκες σαν μθχ κανονικά και θα την πληρωθείς κανονικά με τα τμ της αποθήκης μέσα.

 

Μόνο ανεξάρτητες αποθήκες δεν εξετάζονται καθόλου.

 

Όταν είναι μθχ θερμικής ζώνης, εξετάζεται με τον τρόπο που πρέπει και πληρώνεται.

 

Και θυμόμαστε πάντα ότι οι αμοιβές με τα τμ είναι οι νόμιμες (πρώην ελάχιστες). Οτι νομίζεις ότι αξίζει η δουλειά σου ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

όταν εχουμε κτίριο κατοικιών με ισόγειο μερος αυτού κλιμακοστάσιο και μέρος κατάστημα, και υπόγειο αποθήκη ανεξάρτητη από το κατάστημα

1. αν μου ζητήσουν μόνο τα διαμερίσματα ΠΕΑ μπορώ να βγάλω ένα για όλα χωρίς να ασχοληθώ με το κατάστημα;

2. αν ναι θα μπεί και το κλιμακοστάσιο ως ΜΘΧ ακόμα και του ισογείου και θα πληρωθω και αυτα τα τετραγωνικά; ή αλλιώς πώς θα το δουλέψω;

3. στο ΠΕΑ αν ολά τα διαμερίσματα είναι 300τ.μ και 2ορόφοι κλιμακοστάσιο μη θερμαινόμενο Χ 15τ.μ έκαστος και ισόγειο κλιμακοστασιο 20τ.μ, και υπόγειο αποθήκη 150τ.μ όπου τα 20τ.μ κάτω από το κλιμακοστάσιο και τα 130 κάτω από το μαγαζι πόσα τ.μ θα γράφει το ΠΕΑ;

4. αν ζη΄τησει όλο το κτίριο τότε πρέπει να βγεί και ενα ΠΕΑ για το κατάστημα. Σε ποίο ΠΕΑ θα μπούν τα τ.μ αποθήκης ή αυτά μπορώ να τα αποφύγω;

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαστε στο κατάλληλο topic.

1. Ναι. Αν δεν σου ζητηθεί για το κατάστημα δεν απαιτείται να το βγάλεις.

 

2. Αν σου ζητήσουν λοιπόν για τα διαμερίσματα, συνολικά 1 ΠΕΑ, τότε δεν έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την διευκόλυνση της διευκρινιστικής (U/2). Θα πρέπει να εξετάσεις, με τον τρόπο που πρέπει, όλο τον μθχ ή τους μθχ που έρχονται σε επαφή με τη ζώνη κατοικιών. Σε αυτή την περίπτωση στα τμ βάζεις και τα τμ του ή των μθχ. Και βέβαια θα βάλεις τα τμ του κλιμακοστασίου στο ισόγειο επειδή και αυτό θα εξεταστεί.

 

3. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις σαν μθχ μόνο τους χώρους που πραγματικά σου χρειάζονται. Αν δηλαδή ο μθχ του υπογείου είναι διαχωρισμένος από τον μθχ του κλιμακοστασίου και οι κατοικίες δεν έχουν επαφή με το υπόγειο, μη βάλεις στον μθχ το υπόγειο. Βάλε μόνο το κλιμακοστάσιο. Το εξετάζεις κανονικά και το πληρώνεσαι κανονικά (300+2Χ15+20). Μην ξεχνάς ότι εφόσων εξετάζεις συνολικά το κτήριο τα τμ είναι αυτά της δόμησης. Και το κλιμακοστάσιο μπαίνει στη δόμηση (νομίζω).

 

4. Αν σου ζητηθεί και για το κατάστημα νομίζω ότι τα τμ της αποθήκης θα μπούνε εκεί. Δεν έχω εικόνα για το πως είναι η περίπτωσή σου και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

 

Κοίτα. Μη ξεχνάς ότι το ποσό που θα ζητήσεις είναι θέμα δικό σου. Μπορείς να ζητήσεις περισσότερα από αυτά που βγαίνουν με τις ελάχιστες αμοιβές ή λιγότερα. Μη σε προβληματίζουν δηλαδή αν θα βάλεις ή θα αποφύγεις κάποια τμ. Η μελέτη σου θα πρέπει να γίνει σωστά.

 

Δική μου άποψη είναι ότι οι ελάχιστες είναι πραγματικά ελάχιστες και δεν πρέπει να ζητάμε λιγότερα. Αλλά αυτό είναι δική μου άποψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαστε στο κατάλληλο topic.

 

 

3. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις σαν μθχ μόνο τους χώρους που πραγματικά σου χρειάζονται. Αν δηλαδή ο μθχ του υπογείου είναι διαχωρισμένος από τον μθχ του κλιμακοστασίου και οι κατοικίες δεν έχουν επαφή με το υπόγειο, μη βάλεις στον μθχ το υπόγειο. Βάλε μόνο το κλιμακοστάσιο. Το εξετάζεις κανονικά και το πληρώνεσαι κανονικά (300+2Χ15+20). Μην ξεχνάς ότι εφόσων εξετάζεις συνολικά το κτήριο τα τμ είναι αυτά της δόμησης. Και το κλιμακοστάσιο μπαίνει στη δόμηση (νομίζω).

 

hkamp κατ'αρχας σε ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές σου απαντήσεις. Μόνο τί ακριβώς εννοείς στο παραπάνω αν κατάλαβα για τα τετραγωνικα που θα γραφει το ΠΕΑ ότι γράφονται μόνο τής δόμησης αν θυμάμαι καλά με μιά διευκρίνηση πού καλα έκανες και μου την θύμισες.Αν είναι έτσι τότε επειδη στην δόμηση δεν μετρα το κλιμακοστασιο μόνο του ισογείου

παραπάνω μάλλον πρέπει να εξετάσω και να πληρωθώ τα 300+2Χ15 χωρ'ις τα 20τ.μ και αν χρειασθει και το μαγαζί επειδη η αποθήκη δεν μετρά στο σ.δ ναι μεν θα την μελετήσω στην συνολική επιφάνεια ώς ΜΘΧ αλλά το ΠΕΑ θα το εκδώσω στήν επιφάνεια του καταστήματος γιατι μόνο αυτό μετρά στη δόμηση και 'αρα την αποθήκη δεν θα την πληρωθώ.

Κανω κάποιο λάθος στο συλλογισμ'ο μου; αυτο το ειχα ακούσει και σε ένα σεμινάριο

Edited by miltos
Εξαγωγή απάντησης από την παράθεση
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι να ρωτήσω

1. Πεα βγαίνει όταν είναι αυθαίρετο xωρίς καθόλου άδεια;

2. έχει σημασία το πότε είναι και εμείς τι απαιτούμε ώς απόδειξη;\

3. μπορε'ι μια υπεύθυνη δήλωση;

4. από πότε και πρίν το συστημα δεν θέλει αριθμό αδείας; 4β) με τι καλυπτόμαστε τότε;

Edited by miltos
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Για μενα συνάδελφε οχι, εκτός και ΑΝ ενταχθεί πρώτα στο 4014/11 και στη συνέχεια ξεκινάς το ΠΕΑ (το έκανα το Νοέμβρη του '11, αλλα δεν ξερω αν είναι σωστό, πάντως η πραξη αφορούσε αγοροπωλησία που απαιτείτο η έκδοση του ΠΕΑ).

Πάντως η εγκύλιος της 22/12/2010, στη 2η σελίδα παργ. 1.3, 2η υποπαράγραφο (στις 2 τελευταίες σειρές), λέει '' Στη συνολική επιφανεια προσμετρούνται επίσης τα τετραγωνικά του κτηρίου που έχουν νομιμοποιηθεί ή τακτοποιηθεί με τις ισχύουσες διατάξεις'' (εννοιεί τους ΗΧ) και εγω εκεί ''πάτησα και πατάω''

2. Δεν ξέρω

3. // //

4. Για ΝΟΜΙΜΑ κτήρια πρίν 14/3/83, δεν απαιτείται η καταχώρηση της οικ. άδειας στο σύστημα, απο τις 14/3/83 απαιτειται η καταχώρηση της. Για τα πριν 14/3/83, ζητάς αντίγραφο της οικ. άδειας και το κρατάς στο φακελο σου

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.