Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

ΣυνάδελφΕ, νομίζω ότι άλλο είναι να βρίσκεις αυθαιρεσίες σε νόμιμο όταν εκδίδεις ΠΕΑ και άλλο να βγάζεις ΠΕΑ σε ένα εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο.

 

Δική μου άποψη: ΠΕΑ σε αυθαίρετο δεν παίζει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να ρωτήσεις στο ΥΠΕΚΑ, αν και υποψιάζομαι ότι δεν θα σου δώσουν ξεκάθαρη απάντηση.

Σα δεύτερη λύση, εγώ θα έλεγα να βγάλεις ΠΕΑ εφόσον το θέλει ο πελάτης. Παρανομία δε νομίζω να κάνεις ώστε να σου ζητηθούν ευθύνες.

Κατατάσσεις ενεργειακά ένα ακίνητο, είναι δεν είναι νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Στο buildingcert παντως εκει που γινεται η καταχωρηση δεν μιλαει για κτιρια νομιμα η μη.

Απλα αναφερει οτι για κτιρια κατασκευης πριν απο 14.3.83 δεν απαιτειται η καταχωριση αδειας.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι.... Αλλά υπάρχουν και στοιχεία που υποννοούν την νόμιμη ύπαρξη του κτηρίου. ΚΑΕΚ τι θα βάλεις; Του οικοπέδου θα μου πεις. Οικ. άδεια; μπορεί και να είναι πολύ παλιό .... Χρήση;..... η πραγματική...

 

Εντάξει...

Σ' εμένα πάντως δεν φαίνεται λογικό. Στην εισαγωγή στοιχείων, θα έχω στο νου μου ότι προσπαθώ να <<ντριπλάρω>> το σύστημα.

 

Προσωπικά, δε θα έβγαζα ΠΕΑ σε αυθαίρετο καραμπινάτο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν αναφερεται πουθενα στον νομο, σε εγκυκλιους ή σε οτιδηποτε αλλο σχετικο, ρητα οτι ακινητο με αυθαιρεσιες μη ρυθμισμενες, ΔΕΝ μπορει να προχωρησει σε εκδοση ΠΕΑ.

Αν δεν αναφερεται αυτο, τοτε εγω καταλαβαινω οτι επιτρεπεται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο σε επίσημο κρατικό έγγραφο να γράφει κάτι τέτοιο: <<Η έκδοση ΠΕΑ είναι δυνατή σε αυθαίρετο κτίσμα....>>.

 

Υποτίθεται ότι είναι αυτονόητο το ότι δεν είναι δυνατόν να εκδοθεί επίσημο δημόσιο έγγραφο (όπως το ΠΕΑ) για κάτι που δεν έπρεπε να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες.

Απο την αλλη ομως, αν μια κατασκευη ηλεκτροδοτειται, τοτε αυτη υφισταται εκ των πραγματων, οποτε και ειναι δυνατον η εξεταση της ενεργειακης της αποδοσης.

Επιπλεον, αν η εφορια δεν ζητα οικοδομικη αδεια ή αλλο αποδεικτικο νομιμοτητας, γιατι να μην προβει ο μηχανικος σε εκδοση ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή μπορεί να ηλεκτροδοτείται λόγω <<καρδιακού>> ενοίκου (α ρε... αξέχαστες εποχές) ή αγροτικού ρεύματος.

 

Η συμπεριφορά της εφορίας γενικά δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να κρίνεις την νομιμότητα μιας διαδικασίας. Μην ξεχνάς ότι έδινε (ή ακόμα δίνει;) ταμιακές σε επιχειρήσεις που έχουν έδρα σε γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και συναδελφισΑ!!! :mrgreen:

 

ΟΚ sorry συνάδελφε

 

αλλα το clemenza μου κάνει για μόνο για γυναικείο ιταλικό όνομα

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και συναδελφισΑ!!! :mrgreen:

Υπαρχει καποιος που να εχει εκδοσει ΠΕΑ σε αυθαιρετο? (για να αποφευγαμε το τηλ. στο ΥΠΕΚΑ...)

Ναι, εγω...

Δις κιολας... τακτοποιημενο με Τριτση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.