Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοτέτσι σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Μου έτυχε περίπτωση για κοτέτσι σε εκτός σχεδίου οικόπεδο (4στρεμματα).

Ο άνθρωπος μάλλον θέλει να συνδεθεί με το δίκτυο υδροδότησης και του είπαν ότι θέλουν "άδεια από μηχανικό"??? Δεν κατάλαβε και αυτός, δεν γνωρίζω και εγώ τι χρειάζεται για αυτές τις περιπτώσεις.....

Πάντως αυτός πρέπει να έχει ήδη περιφράξει κάποια έκταση, για τις κότες εννοώ.

 

Γνωρίζει κανείς που να κοιτάξω για αυτήν την διαδικασία? Υπάρχει καποια σχετική νομοθεσία? Είναι κάτι που σχετίζεται με την πολεοδομία ή αρκεί καποια τεχνική έκθεση μηχανικού για να την δώσει κατευθείαν στην εταιρεία ύδρευσης?

Link to comment
Share on other sites

τελικά πρόκειται για κτίσμα 25τ.μ. Οπότε θεωρούμε ότι είναι αποθήκη? Και τι μελέτες απαιτούνται για αυτό?

 

Είδα ότι στα αγροκτήματα εκτός σχεδίου επιτρέπεται μικρή γεωργική αποθήκη μεχρι 50τ.μ. χωρίς να θεωρείται αυθαίρετη. (άρθρο 6, παρ 4, του ΠΔ 24/31-5-85, ΦΕΚ 270/Δ). Απαιτείται όμως βεβαίωση από την Υπηρεσία Γεωργίας ότι το κτίσμα χρησιμοποείται "για αποθήκευση αγροτικών προιόντων και γενικώς προιόντων και εφοδίων". Μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό στην περίπτωση που έχω κοτούλες??

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν ζητούσαν «Άδεια Μηχανικού» αλλά «Άδεια Οικοδομής» .. κρίμα χάσαμε την ευκαιρία να δίνουμε άδειες έστω για τις κότες.

Πέρα από την πλάκα απ όσα λες μάλλον δεν έχει εκδώσει οικοδομική άδεια.

Άρα αυθαίρετος.

Άρα να τον εντάξεις στις διαδικασίες του 4014/11 αν υπάγεται και πιθανά σε συνδυασμό με το άρθρο 22 του ΓΟΚ85.

 

Διάβασε τα αν δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τον Ν4014 τον σκέφτηκα και εγώ αλλά γενικά τον αποφεύγω. Μάλλον θα το ψάξω με το άρθρο 22 του ΓΟΚ.

 

Πληροφοριακά, για να έχω στα υπόψη. Αν θέλει κάποιος να βγάλει άδεια για αυτές τις περιπτώσεις - πριν το χτισει εννοώ. Σε ποια περίπτωση υπάγεται? Το λαμβάνουμε υπόψη σαν αγροτική αποθήκη? Γενικά ποια διδικασία ακολουθείται σε αυτές τις περιπτώσεις? Κάνουμε ότι για την έκριση δόμησης όπως ορίζει ο Ν4030? Γελάω στην ιδέα να μου ζητήσουν στατική μελέτη για κοτέτσι 30τμ.......Και αντε εγω, δουλεία μου είναι. Ο πελάτης να δω μούτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός σχεδίου και τα κοτέτσια δεν είναι το φόρτε μου φίλε οπότε κάποιος πιο έμπειρος με τα αγροτικά.

 

(Δεν κατάλαβα για την στατική μελέτη… οι κότες δεν έχουν δικαιώματα :smile: )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν γεμίσει 30 τ.μ. με κότες, τότε μάλλον έχει "βιοτεχνία παραγωγής - εργοστάσιο κοτοπουλερικών, αυγών κ.λπ." κι όχι κοτέτσι.....

Οι κότες δεν "στεγάζονται" σε αγροτικές αποθήκες......

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τον Ν4014 τον σκέφτηκα και εγώ αλλά γενικά τον αποφεύγω. Μάλλον θα το ψάξω με το άρθρο 22 του ΓΟΚ.

Αν το έχει κάνει πριν τις 28-7-11 υποχρεωτικά με 4014 και άρθρο 22/ΓΟΚ (δασικό έχει?), γιατί αν πας μόνο με το άρθρο 22 τότε έχει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως αυτός πρέπει να έχει ήδη περιφράξει κάποια έκταση, για τις κότες εννοώ.

 

Σύμφωνα με τα Εγγ. 37053/17.9.04 και Εγγ. 5678/21.2.05 :"...τα περιφράγματα δεν μπορούν να κατασκευαστούν σε όρια

συνιδιοκτησίας, ούτε επιτρέπεται η κατασκευή μόνιμης περίφραξης τμήματος χώρου στο εσωτερικό του ακαλύπτου,

αλλά μόνο στα όρια του ενιαίου γηπέδου."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.