Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΟΜΗΣΗΣ και ΝΟΚ


Recommended Posts

Επαναφέρω ένα ερώτημα που με απασχολεί .

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ δεν μετρούν τα κλιμακοστάσια στη δόμηση μέχρι 25 τ.μ. ανά όροφο και έχει εφαρμογή όπως λέει και σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια με υπόλοιπο συντελεστή δόμησης σε περίπτωση προσθήκης καθ υψος. Πόσο πρέπει να είναι το υπόλοιπο δόμησης που λέει για να θεωρείται υπόλοιπο; Τα 0,20 τ.μ. είναι υπόλοιπο; Σύμφωνα με την εδώ πολεοδομία δεν είναι. Κατά τον Κο Μορτάκη της ΔΟΚΚ σε σεμινάριο που έγινε απατώντας μου σε ερώτημα είπε ότι μάλλον είναι αλλά να περιμένουμε την ερμηνευτική εγκύκλιο που πιθανόν θα το ξεκαθαρίζει. Ηρθε η εγκύκλιος και δεν ξεκαθαρίζει τίποτα περί αυτού. Κάπου άκουσα ότι υπάρχει εγκύκλιος που λέει τι θεωρείται υπόλοιπο δόμησης, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα. Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

η 55/2000 εγκύκλιος.

«Επισημαίνεται ότι το υπόλοιπο σ.δ. μικρότερο ή ίσο με την επιφάνεια του κλιμακοστασίου δεν υπολογίζεται ως δυνατότητα μελλοντικής προσθήκης καθ’ ύψος.»

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση του υπολοίπου ΣΔ με την επιφάνεια κλιμακοστασίου έγινε στην εγκ. 55 γιατί :

από τη στιγμή που το κλιμακοστάσιο μέτραγε στο ΣΔ, δεν είχε νόημα η προσθήκη καθ' ύψος με υπόλοιπο μικρότερο του κλιμακοστασίου γιατί θα το απορροφούσε μόνο του το κλιμακοστάσιο. Αυτό σε περίπτωση με απόληξη κλιμακοστασίου, για μεζονέτα ήταν συζητήσιμο ...

 

Νομίζω ότι η μοναδική σύνδεση του ελάχιστου με ποσότητα μπορεί να γίνει μόνο έμμεσα και μέσω του κτηριοδομικού που έχει 18 τμ. για 1 άτομο ...

και αυτό μόνο σαν λογική συνέπεια ότι η προσθήκη πρέπει να εξυπηρετεί τουλάχιστο ένα άτομο.

 

Εγκ. 55/2000 : http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω 15 τμ ημιυπαίθριο , ανά οροφοδιαμέρισμα και έχω κλιμακοστάσιο το ίδιο , τότε σε συνδυασμό με υπόλοιπο ΣΔ 0,50 τμ , αλλά και τα κίνητρα που δίνονται υπάρχει περίπτωση , είτε να έχεις νόμιμα τμ , είτε ακόμα και νέας προσθήκης .

 

Αυτό που λέτε γιά το κλιμακοστάσιο , αφορά το γεγονός ότι όταν μέτραγε στον ΣΔ , τότε θα απορροφούσε όλο το υπόλοιπο . Αρα πρακτικά δεν υπήρχε υπόλοιπο και είχαμε εξάντληση του ΣΔ και αυτό καθόριζε και το Δ .

 

Αρα δεν μας αφορά το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση του υπολοίπου ΣΔ με την επιφάνεια κλιμακοστασίου έγινε στην εγκ. 55 γιατί :

από τη στιγμή που το κλιμακοστάσιο μέτραγε στο ΣΔ, δεν είχε νόημα η προσθήκη καθ' ύψος με υπόλοιπο μικρότερο του κλιμακοστασίου γιατί θα το απορροφούσε μόνο του το κλιμακοστάσιο. Αυτό σε περίπτωση με απόληξη κλιμακοστασίου, για μεζονέτα ήταν συζητήσιμο ...

 

Νομίζω ότι η μοναδική σύνδεση του ελάχιστου με ποσότητα μπορεί να γίνει μόνο έμμεσα και μέσω του κτηριοδομικού που έχει 18 τμ. για 1 άτομο ...

και αυτό μόνο σαν λογική συνέπεια ότι η προσθήκη πρέπει να εξυπηρετεί τουλάχιστο ένα άτομο.

 

Εγκ. 55/2000 : http://www.tee.gr/on...122/index.shtml

Μάλλον δε ρυθμίζεται ελάχιστο εμβαδόν από την κείμενη νομοθεσία. Αν και μοναδική σύνδεση, τα 18 τ.μ. χρησιμοποιούνται για τον υπολογισμό του πληθυσμού που ,με τη σειρά του συμμετέχει σε άλλες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.