Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

ειναι σε εξ΄ αδιαιρέτου γήπεδο.ειναι χωρις οικοδομική άδεια.υπάρχει εκθεση αυθαιρέτου, εχουν πληρωθεί προστιμα ανεγερσης και διατήρησης εως τωρα και θα εξακολουθεί να πληρώνει τα προστιμα αυτά. Υπάρχει περίπτωση να ενταχθεί στον Ν.4178 μόνο και μόνο για αναστολή προστίμων?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω μπορεί, με την προϋπόθεση ότι μπορείς να αποδείξεις κατασκευή προ της έγκρισης (ΦΕΚ) του ρυμοτομικού.

Όσο δεν υπάρχει πράξη έχεις ακόμα εμπράγματο.

Όσο για την αποζημίωση, νομίζω έχουμε δύο θέματα. Ένα είναι το οικόπεδο / γήπεδο, και ένα άλλο είναι τα επικείμενα.

Το πρώτο θα λυθεί αναγκαστικά με την πράξη. (αν και όποτε)

Το δεύτερο νομίζω αναφέρεται στον 4178 (ότι δεν αποζημιώνεται) αν και δεν είμαι ειδικός.

Ο 1337 προβλέπει αποζημίωση αυθαίρετων επικείμενων; 

Link to comment
Share on other sites

να θυμισω  αυτη τη συζητηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/31119-Οικόπεδο-που-γίνεται-ΚΧ-μετά-από-σχέδιο-πόλης/?p=485840

 

και το αρθρ. 12/7δ του 1337

 

δ) Δένδρα, φυτείες, μανδρότοιχοι, συρματοπλέγματα, φρέατα και
λοιπές εγκαταστάσεις και κατασκευές νομίμως υφιστάμενες σε
ιδιοκτησίες που με την πράξη εφαρμογής μεταβάλλουν ιδιοκτήτη
αποζημιώνονται από τον οικείο Ο.Τ.Α. Το ποσό της αποζημίωσης
καθορίζεται από την επιτροπή του π.δ/τος 5/86 (ΦΕΚ 2 Α), όπως
ισχύει κάθε φορά και καταβάλλεται στο δικαιούχο.
Σε περίπτωση διαφωνίας ως προς την αξία των ανωτέρω αποφαίνεται το
καθ` ύλην αρμόδιο δικαστήριο με τη διαδικασία της εκουσίας
δικαιοδοσίας.

 

υγ

κατα τα λοιπα ισχυουν οι επισημανσεις  του apier

και βεβαια,

αφου εισαι στα "εξ αδιαιρετου"

 

ή θα πας με το αρθρο 34 του 4315 [εχει ηδη προστεθει στο αρθρο 5 του 4178...για διευκολυνση......σε προηγουμενη αναρτηση

και αφορα μονον την τακτοποιηση  και τιποτε αλλο...

 

ή με το αρθρο 5...δύσκολο το βλεπω

 

αναλυτικα

 

θα το βρεις   εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/35794-α05-εξ΄-αδιαιρέτου-ιδιοκτησίες/?p=754820

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αυτό θυμόμουν κι εγώ, αλλά τελευταία έχω δει μερικούς Δήμους να μην δίνουν πολύ βάση

(και να αποζημιώνουν χωρίς έλεγχο νομιμότητας)

κι έλεγα μήπως κάτι άλλαξε και δεν είναι απλά αποτέλεσμα συνήθους πελατειακής πρακτικής. (σχεδόν ανησύχησα μήπως δεν προλάβω ψωμί)

 

Για το άρθρο 5 δεν απαιτείται κτίσμα σε κάθε κάθετη που θα προκύψει; 

Link to comment
Share on other sites

με το αρθρο 5....δεν   ξερω κανεναν να εχει "παει" μεχρι σημερα

κι αν καποιος το  προχωρησε...ας μας το πεί..

 

για το 34 του  4315  ειναι πιο ευκολο

αρκει να αποδειχνει καποιος δεκαετη "νομη"

 

τακτοποιεί απο "μονος του"

γλυτωνει τα προστιμα

και τπτ  περισσοτερο...[μεχρις νεωτερας νομοθετικης ρυθμισης]

 

υγ

για τους Δήμους...και πώς πραττουν...ειναι δικο τους θεμα και δικη τους "ευθυνη"

 

ας πορευονται κατα πώς βούλονται...-  ή  βολευονται  - μεχρι να συμβει το αναμενόμενο... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω κάνει δύο συστάσεις με το άρθρο 5, αλλά ήταν με έναν ιδιοκτήτη επί όλου.

πάντως και στις δύο περιπτώσεις μου ζήτησαν κτίσμα σε κάθε κάθετη.

Τώρα όμως που το ξαναδιαβάζω υπό άλλο πρίσμα, ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τον περιορισμό.

Το πνεύμα του άρθρου μου φαίνεται ότι είναι το ακριβώς αντίθετο.

Και αυτό καταλαβαίνω και από την προσθήκη / τροποποίηση.

Anyway, στο ζήτημα της συνιδιοκτησίας δεν μπορώ να σας βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

να επισημανω το αρθρο 34 του 4315..που αφορα "εξ  αδιαιρετου",[ χωρις  να εχει γινει συσταση ΟΙ στο γηπεδο....]

 

 

2. Σε περιπτώσεις ακινήτων, εκτός σχεδίου, επιφανείας άνω των 4.000 τ.μ. οι συγκύριοι
ποσοστού δικαιώματος κυριότητας δύναται να υπαχθούν στις διατάξεις του ν. 4178/2013 χωρίς
τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών υπό την προϋπόθεση ότι ασκούν πέραν της δεκαετίας
αδιαλείπτως πράξεις νομής και κατοχής στην αποκλειστική χρήση τμήματος του ακινήτου στο

οποίο δεν έχει συσταθεί διηρημένη ιδιοκτησία. Με την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του ν. 4178/2014
δεν αναγνωρίζονται ούτε επηρεάζονται εμπράγματα ή ενοχικά δικαιώματα, δεν θίγονται ζητήματα
της κοινωνίας δικαιώματος των συνιδιοκτητών, που απορρέουν από τον Αστικό Κώδικα.
Πέραν των λοιπών δικαιολογητικών υποβάλλονται υποχρεωτικώς έγγραφα βέβαιης χρονολογίας
που αποδεικνύουν την αποκλειστική νομή και κατοχή του τμήματος της αποκλειστικής χρήσης
πέραν της δεκαετίας όπως ιδιωτικά συμφωνητικά, αποδείξεις καταβολής τελών σύνδεσης
αποχέτευσης κ.λπ., τοπογραφικά διαγράμματα που τυχόν προσαρτώνται στον τίτλο κτήσεως.

 

 

Με  τις ανω  προυποθεσεις, αυτα τακτοποιουνται,  χωρις συναινεση...μονον ως προς την "τακτοποιηση"

 

Λοιπα εμπραγματα ή ενοχικα  δικαιωματα μεταξυ των εξ  αδιαιρετου συνιδιοκτητων δεν επηρεαζονται.

 

Με το αρθρο αυτο - και με τις προυποθεσεις  που οριζει το αρθρο αυτο-

 

επιλυεται οριστικα η διαφωνια  για   το   πώς δηλωνονται  τα "καλλικρατιανα" 

και διασωζονται παρα   πολλες  - λαθος -  υπαγωγες που ειχαν γινει   στο παρελθόν  με την δηλωση του πελατη

 

"εχω συναινεση-θα εχω συναινεση-σιγα που δεν θα εχω συναινεση"

 

,

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μας ενδιαφέρει μόνο η αναστολη των προστίμων, να παγώσουν για 30 χρόνια τα προστιμα διατηρησης.

Ο ιδιοκτήτης γνωρίζει ότι η κατοικία του ειναι σε κοινόχρηστο χώρο, γνωρίζει οτι αν ποτέ υλοποιηθεί επί εδάφους η ρυμοτομία θα χάσει το ακίνητο και οτι δεν θα αποζημιωθεί ακόμα και αν το τακτοποιήσει με τον Ν.4178/13. Ρεύμα έχει πάρει από το 2001, οπότε το μέλημα του είναι να γλιτώσει από τα πρόστιμα διατήρησης και ευελπιστεί να καθυστερήσει επ΄ αόριστον η υλοποίηση. 

 

Υ.Γ. Ο ιδιοκτήτης είχε προσπαθήσει με εμπρόθεσμες ενστάσεις να τροποποιήσει την εγκεκριμένη μελέτη αλλά δεν κατάφερε τίποτα

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

αρα,

αν ειναι σε γηπεδο πανω απο τα 4 στρ.

και αφου εχει ρευμα απο το 2001...

αποδειχνει την 10ετη "νομή"

και

"παει" με το ακριβως παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.