Μετάβαση στο περιεχόμενο

όμορα οικόπεδα ίδιου ιδιοκτήτη και υπαγωγή στον Ν.4178/13


Recommended Posts

συνάδελφοι καλημέρα. όπως δείχνω στο σκαρίφημα τα οικοπεδα Α και Β ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Το κτίριο Α έχει Ο.Α. ενώ τα Β και Γ είναι χωρίς άδεια. Να αντιμετωπίσω την περίπτωση σαν μία και να μπουν τα αυθαίρετα σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής ή πρέπει να γίνουν 2 αιτήσεις λόγω 2 διαφορετικών οικοπέδων;

post-31135-0-57802400-1385338926.jpg

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

για να εχει το Α οικοπεδο ΟΑ σημαινει οτι ηταν αρτιο και οικοδομησιμο

 

αν και το Β' οικοπεδο ειναι αρτιο και οικ...τότε τα παιρνεις καθε ενα ξεχωριστα

 

[Βλεπεις αν εχεις ή οχι  υπολοιπα δομησης]

 

...και,  ανάλογα,

 

Τακτοποιεις του Α

νομιμοποιείς του Β'

Link to comment
Share on other sites

Αν το Β είναι μη άρτιο, θεωρούνται συνενωμένα (δεν έχω πρόχειρη τώρα την πηγή - Θα επανέλθω το απόγευμα , αν χρειαστεί)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι δυο οικόπεδα παρ ότι στην συγκεκριμένη χρονική συγκυρία που το εξετάζεις ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη τότε θα πρέπει να τα αντιμετωπίσεις ως δυο.

 

Μόνη εξαίρεση που θα μπορούσε να γίνει ώστε να κατατεθεί ως ενιαίο ένα θα ήταν αν για το οικόπεδο Α που έχει οικοδομική άδεια, η άδεια και το τοπογραφικό που εκδόθηκε αφορά από κοινού τα δυο οικόπεδα. (Δηλαδή έγινε μια ντεγιούρε πολεοδομική συνένωση)

 

Περί μη αρτιότητας κλπ που αναφέρει ο συνάδελφος (άρα και προσκυρωτέο) νομίζω (δεν το γνωρίζω) θα είχε εφαρμογή αν έχει υλοποιηθεί η προσκύρωση - συνένωση με πράξη.

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιοκτήτης έχει 2 συμβόλαια στα χέρια του, και τα 2 από το 1977 όπου έρχονται στην κατοχή του τα 2 οικόπεδα ξεχωριστά με το υφιστάμενο κτίριο μέσα στο ένα με Ο.Α. του '66. από τότε έχει κάνει αυτες τις κατασκευές εκεί που λειτουργούσαν μέχρι πριν 2 χρόνια ως ενιαίο πρατήριο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχε γίνει κατανοητό από την αρχή συνάδελφε.

Το ερώτημα αν η Οικ. Άδεια του 66 δείχνει και τα δυο οικόπεδα δεν απάντησες. Ή εκδόθηκε στο ένα οικόπεδο (το Α στην προκείμενη περίπτωση).

 

Αν  αυτό δεν υπάρχει τότε δυο υποβολές.

Link to comment
Share on other sites

ναι, η άδεια είχε εκδοθεί μόνο στο ένα. βέβαια αν το δίπλα είναι μη άρτιο θα τα θεωρήσω ως μια ιδιοκτησία και θα τα περάσω με μια αίτηση, δε χάλασε κ ο κόσμος πια. Και το τοπογραφικο που κάναμε προχθές τα κάναμε και για τα δύο μαζί. εδω στην πολεοδομία μέχρι τωρα τα όμορα μας τα θεωρούσαν μια ιδιοκτησία αν ήταν του ιδίου.Ούτως ή άλλως προ του 83 είναι όλα και η περίπτωση απλουστεύεται. δεν ξέρω βέβαια με τους όρους τι γίνεται όταν τα θεωρείς σαν ένα...

Link to comment
Share on other sites

...εδω στην πολεοδομία μέχρι τωρα τα όμορα μας τα θεωρούσαν μια ιδιοκτησία αν ήταν του ιδίου....

 

Κάπου σε χάνω.. αλλά οκ δεν έχει σημασία συ ξέρεις.

 

(επικουρικά όμως όταν ένα οικόπεδο είναι μη άρτιο πως το ξέρεις ότι θα επικυρωθεί στον ιδιοκτήτη που εσύ θες και όχι στον άλλον όμορο? Πρέπει να γίνει η πράξη προσκύρωσης πρώτα από τα λίγα που ξέρω εγώ έως τώρα)

 

Καλό είναι γενικά να αποφύγεις το μπαλαμούτι αν δεν βολεύει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το Β είναι μη άρτιο, θεωρούνται συνενωμένα (δεν έχω πρόχειρη τώρα την πηγή - Θα επανέλθω το απόγευμα , αν χρειαστεί)

  

Επανερχόμενος στην αρχική μου θέση, επισυνάπτω το παρακάτω:

artiothta omora idioy0001.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και στα δύο οικόπεδα είχα ξεχωριστές οικοδομικές άδειες, και το κτήριο ουσιαστικά κατασκευασμένο σαν ένα, παραβάσεις και υπερβάσεις πως αντιμετωπίζονται?

Εννοω για την δική μου συγκεκριμένα περίπτωση, ότι σε οικισμό προυφιστάμενο του 23, έχω

- οικόπεδο Α με εμβαδόν 350 τ.μ  με επιτρεπόμενη δόμηση τα 300 τ.μ

- οικόπεδο Β με εμβαδόν 270 τ.μ με επιτρεπόμενη δόμηση τα 270 τ.μ.

Βγήκαν ξεχωριστές άδειες που εξάντλησαν τον συντελεστή δόμησης και επί πλεον τα κτήρια συνενώθηκαν, και έχουν και άλλων ειδών παραβάσεις, όπως μπαζώματα στο ημιυπόγειο που δεν έγιναν, μικροδιαφορές σε ανοίγματα και λοιπές παραβάσεις τύπου 13 του φύλου καταγραφής.

Τώρα που πρέπει να τακτοποιηθούν τι γίνεται?

Εννοώ ότι κανονικά, εφόσον τελικά κατασκευαστηκε ένα κτήριο, χωρίς μάλιστα αντισεισμικό αρμό, σε οικόπεδα όμορα του ιδίου ιδιοκτήτη, έπρεπε να βγει μία οικοδομική άδεια σε οικόπεδο 350+270=620 τ. μ με επιτρεπόμενη δόμηση 400 τ.μ.

Τελικά πως θα αντιμετωπίσω την υπέρβαση των 400-(300+270)=170 τ.μ, αφού πονηρά σκεπτόμενος, θα μπορούσα σε σύγκριση με τα πολεοδομικά μεγέθη, να πω ότι δεν έχω υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης,να κάνω δύο τακτοποιήσεις και να βάλω και την συνένωση των κτηρίων ως, 500αρικο, για το καθένα.

Και εκει που νόμιζα ότι τα ήξερα όλα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.