Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Underground δες λίγο τι λέει η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, παρ. 5.1.1 σελ. 119 για τον φωτισμό σε μη θερμαινόμενους χώρους. Δεν λαμβάνεται υπόψη. Λαμβάνεται υπόψη όμως ο φωτισμός ασφαλείας (στα κτίρια του τριτογενούς τομέα).

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κάτι που μάλλον θα είναι αυτονόητο, αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν οι ημιυπαίθριοι συμπεριλαμβάνονται και αυτοί (δηλαδή είναι και αυτοί στους βοηθητικούς χώρους ) στα 50 τετραγωνικά?Δηλαδή έχω κατοικία 48 τετραγωνικά και με τους ημιυπαίθριους ξεπερνάει τα 50. Χρειάζεται μελέτη ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Οι Ημιυπαιθριοι Χωροι ειναι χωροι προσωρινης διαμονης. Ειναι σε επαφη με το εξωτερικο περιβαλλον και δεν θερμομονωνονται. Αυτονοητα δεν χρειαζεται ΚΕΝΑΚ αλλα θερμομονωση του κτιριου με τις απαιτησεις θερμομονωσης που θετει ο ΚΕΝΑΚ για το κελυφος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος νέος μηχανικός και δεν έχω καμία ιδιαίτερη γνώση γύρω από τον ΚΕΝΑΚ και γενικά καμία ιδιαίτερη πείρα στις ΗΜ μελέτες. Ξεκίνησα λοιπόν να κοιτάω τα του ΚΕΝΑΚ όχι στα πλαίσια κάποιας δουλειάς αλλά για να μάθω μόνος μου και το έκανα αυτό μελετώντας τα σχέδια μίας κατοικίας που είχα στα χέρια μου. Επειδή το τοπικ φαίνεται ενδιαφέρον λοιπόν και βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί καλοί άνθρωποι πρόθυμοι να βοηθήσουν και τους ευχαιστώ για αυτό ερωτώ και εγώ κάποια πραγματάκια, και όποιος θέλει απαντάει.

 

1) Όταν έχω μία σκεπή πχ με κεραμίδια (όχι επίπεδη δηλαδή αλλά με κλίση) στον πίνακα του κελύφους, όπως σε αυτόν που έχει με το παράδειγμα της πολυκατοικίας θα βάλω τι β και τι γ;;; Θα έχω στον πίνακα τόσες γραμμές με οροφές όσες είναι και οι κλίσεις της σκεπής (2 ή 4 συνήθως);

2) Αυτό με τη σκίαση του ορίζοντα με προβήματίζει λίγο. Αν έχω ένα σπίτι σε ένα άνοιγμα γενικά ή στην κορυφή ενός λόφου ας πούμε και δεν κρύβεται από τίποτα, τι πρέπει να κάνω; Να υπολογίσω τη γωνία που περιγράφεται στην ΤΟΤΕΕ για το σημείο στο οποίο κρύβεται/δύει ο ήλιος πχ κάποιο μακρινό λόφο;

3) Κάπου στην αρχική οθόνη ζητάει στοιχεία υπευθύνου. Αυτά για περίπτωση κατοικίας θα είναι τα στοιχεία του ιδιοκτήτη ή του μηχανικού που έκανε την ΜΕΑ; Χρειάζονται για την περίπτωησ ενεργειακής επιθεώρησης στο μέλλον;

4) Κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ζητάει όπως λέει στη βοήθεια του προγράμματος να λαμβάνονται υπόψη για τα εμβαδά και τους όγκους (π.χ. θερμαινόμενοι χώροι) οι εξωτερικές διαστάσεις. Από ότι έβλεπα εγώ στο σχέδιο με το σπίτι που είχα μπροστά μου σήμεραο μηχανικός που το χε σχεδιάσει δίνει τα εμβαδά των δωματίων με βάσει τις εσωτερικές διαστάσεις προφανώς. Πρέπει εγώ αν κάνω ΜΕΑ και έχω στα χέρια μου ένα τέτοιο σχέδιο να κάθομαι να ξανακάνω πολλαπλασιασμούς για να βρίσκω τα εμβαδά με βάσει τις εξωτερικές διαστάσεις ή να παίρνω έτοιμα τα εμβαδα που έχει το σχέδιο; Είναι κουτή μάλλον η ερώτηση αλλά μου διουργήθηκε όπως διάβαζα το χελπ και είπα να την κάνω.

5) Όταν έχω σοφίτα και ζητάει το ύψος του ορόφου τι βάζω το σημείο της κορυφής;

6) Το βασικότερο από όλα και η ερώτηση μεγαλύτερης ασχετοσύνης από τις προηγούμενες. Τι άλλες μελέτες και έντυπα πρέπει να κάνεις στα πλαίσια του ΚΕΝΑΚ. Δηλαδή ας πούμε αυτά με τις σκιάσεις, αρκούν να φαίνονται στον πίνακα του κελύφους ή απαιτείται και κάποιο έξτρα σχέδιο που θα τα περιγράφει και πως θα γίνει αυτό/τι θα περιέχει; Επίσης επειδή δεν έχω κάνει ποτέ μου μελέτη ούτε θέρμανσης ούτε κλιματισμού (θέρμανσης πάει στο διάολο έχω κάνει στη σχολή), αλλά κλιματισμού αν ο άλλος δε σκοπεύει να βάλει κλιματιστικά στο σπίτι του τι ακριβώς πρέπει να κάνεις; Οι μελέτες ύδρευσης, αποχέτευσης και πυρασφάλειας δεν επηρεάζονται φαντάζομαι ιδιαίτερα έτσι; Με τον ίδιο τρόπο που γίνονταν και πριν δεν γίνονται. Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση έχει κάποια σχέση;

 

Ειλικρινά συγνώμη αν το κούρασα με χαζές ερωτήσεις, αλλά είμαι εντελώς νιούφης και ακόμη και οι χαζές ερωτήσεις κάποιες φορές οδηγούν σε απόκτηση πολύτιμων γνώσεων. Όποιος μπορεί να απαντήσει σε οτιδήποτε από τα παραπάνω, ιδίως στο 6 βασικά, θα είμαι ευγνώμων. Διάβασα πολλές σελίδες και από αυτό το τόπικ και από άλλα και από ότι κατάλαβα πολλοί είναι αυτοί που είναι σε σύγχυση...

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω σε όσες μπορώ:

1) Η κεκλιμένη στέγη υπολογίζεται ως οριζόντια επιφάνεια αν η κλιση της είναι <30ο και ως κατακόρυφη αν η κλιση της >30ο (ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010 σελ.21)

2) Η σκίαση ορίζοντα υπολογίζεται απο γειτονικά κτίρια. Δεν λαμβάνονται υπόψη οι μακρινοί λόφοι.

3) Στοιχεια υπεθυνου. Αν πατήσεις διπλα εμφανίζει μια λίστα και επιλέγεις. Οποιος είναι υπευθυνος για το κτηριο. Παρτο οπως θελεις.

4) Σιγουρα στην κάτοψη πρεπει να υπάρχει και υπολογισμός εμβαδού με εξωτερικές διαστάσεις γιατι ετσι υπολογίζεται η δόμηση.

5)---

6) Απαιτούνται όσες μελέτες τροφοδοτούν με στοιχεία την ΜΕΑ. Η μελέτη σκίασης και τα σχεδια της φαίνονται στην προτυπη μελέτη του ΤΕΕ. Κατεβασε την για να δεις. Για την ψύξη είναι ενα ερωτημα κατα πόσο είναι υποχρεωτική η μελέτη σε κατοικίας και πρόπαντων η εφαρμογή της.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή. Οταν οι απορίες προκύπτουν μετά από ψάξιμο, αξίζουν να εκφραστούν. Εξάλλου όλοι μας ψαχνόμαστε. Τις περισσότερες φορές οι απορίες λύνονται μόνες τους μετά από 2η και 3η ανάγνωση των ΤΟΤΕΕ. Πολύτιμο εργαλείο είναι και το παράδειγμα της 6ροφης.

Να συμπληρώσω λίγο σε αυτά που ανέφερε ο ge_liakos.

Οταν η στέγη δεν είναι επαρκώς θερμομονωμένη π.χ. για σοφίτα κατοικήσιμη, τότε εξετάζεις μόνο την οριζόντια οροφή (β=γ=0). Θα βάλεις όμως στους υπολογισμούς του U της οροφής και το Ru (δες πιν.5 ΤΟΤΕΕ2).

Για το ύψος του ορόφου, αν εννοείς το πεδίο στο πρόγραμμα, βάλε το ύψος κορυφής ή ένα μέσο ύψος. Νομίζω ότι είναι τυπικό και δεν υπεισέρχεται στους υπολογισμούς.

Για τον υπολογισμό των ψυκτικών φορτίων, επιμένω ότι δεν είναι υποχρεωτικός.

Αν δεν είχες σκοπό να κάνεις εγκατάσταση ψύξης θεωρείς ότι ψύχεται όπως το κτίριο αναφοράς.

Ενα σχόλιο με αφορμή τα παραπάνω.

Οι ερωτήσεις που προκύπτουν απ' τη βάσανο της αναζήτησης, ακόμα και αν ξεκινούν από λάθος αφετέρια, είναι άξιες να εκφραστούν. Το λυπηρό που διαπιστώνω προσωπικά και μακάρι να κάνω λάθος, είναι ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων βρίσκεται σε μια κατάσταση αδράνειας.

Εχουμε μάθει να κάνουμε τη δουλειά μας με τυφλοσύρτες και τώρα που προέκυψε κάτι νέο, περιμένουμε μια παράταση ή μια μαγική εγκύκλιο ή ένα υπολογιστικό πρόγραμμα που θα κάνει αυτό τη δική μας δουλειά. Οι περισσότεροι δεν μπήκαν στον κόπο να ανοίξουν τις ΤΟΤΕΕ και κρίνουν τον ΚΕΝΑΚ με μια ευκολία ξεδιάντροπη.

Συγνώμη παιδιά, αλλά αυτό το θεωρώ κατάντια για τον επιστημονικό κλάδο μας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά και τους δύο σας για τις άμεσες απαντήσεις... Εγώ την οροφή την είχα βάλει με μία κλίση β να μαι ειλικρινής. Βασικά έγραψα Οροφή Ν (ας πούμε για το κομμάτι της οροφής που κοιτάει νότια) με μία κλίση β (πχ 30 μοίρες) και Οροφή Β με άνα άλλο β (για το εκατέρωθεν κομμάτι που κοιτάει από την αντίθετη μεριά) στον πίνακα, αλλά από ότι φαίνεται δε χρειάζεται.

 

Και κάτι για συμπλήρωμα. Όταν έχω υπόγειο, ισόγειο και 1ο όροφο, ο αριθμός των ορόφων είναι 3, από ότι κατάλαβα, από αυτά που διάβασα; Το ύψος του τυπικού ορόφου ποιο βάζουμε αν το ισόγειο από τον πρώτο έχει διαφορετικό ύψος;;;

Επίσης στο παράδειγμα της 6όροφης γιατί στον πίνακα του κελύφους δίνει στην πόρτα γωνία β=0; Αφού και αυτή κατακόρυφη είναι σαν τους τοίχους... Μόνο οι τόχοι παίρνουν τιμή για το β;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάντως στην πολεοδομία που ρώτησα μου είπαν ότι δεν τους έχουν ενημερώσει καθόλου για το ΚΕΝΑΚ. Βασικά μου είπαν για να είμαι σίγουρος να δείξω μικρότερο τον ημιυπαίθριο. Πως είναι δυνατόν να προσπαθούν να περάσουν κάτι όταν δεν μπορούν οι ίδιοι να το υποστηρίξουν ακόμα και στα πιο απλά θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Ενα κτιριο που εχει εμβαδον κυριων χωρων <120μ2 πηγαινει στα φορολογικα με μειωμενο συντελεστη. Ασχετα αν με τους Η/Υ χωρους μπορει να φτασει π.χ. τα 140μ2. Ο χωρος κυριας χρησης ενδιαφερει.

 

Ετσι και εδω στο σπιτι των 48μ2, δεν ενδιαφερουν οι χωροι προσωρινης διαμονης οπως εξωστες / Η/Υ Χωροι. Για μενα δεν απαιτειται ΚΕΝΑΚ και ειναι ευθυνοφοβος αυτος που προτεινει ΚΕΝΑΚ για ενα χωρο που δεν θερμομονωνεται ουτως ή αλλως. Παλι καλα που δεν ζητουν ΚΕΝΑΚ και για βεραντα / περγολα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.