Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

O H/Y χωρος σαφώς και είναι ΕΚΤΟΣ του κελύφους του κτιρίου και δεν μετράει. Με την ίδια λογική θα μετρούσαν και οι βεράντες κλπ.

 

 

Και κάτι για συμπλήρωμα. Όταν έχω υπόγειο, ισόγειο και 1ο όροφο, ο αριθμός των ορόφων είναι 3, από ότι κατάλαβα, από αυτά που διάβασα; Το ύψος του τυπικού ορόφου ποιο βάζουμε αν το ισόγειο από τον πρώτο έχει διαφορετικό ύψος;;;

 

Βάλε όποιο ύψος θέλεις. Στατιστικό στοιχείο είναι και δεν μπαίνει πουθενά σε κανένα υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστάσιο στην περίπτωση που είναι μη θερμαινόμενος χώρος και υπάρχει μόνωση στα στοιχεία ανάμεσα σε αυτό και την κατοικία, μετράει στα 50μ²?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ενοχλώ και πάλι την ροή του θέματος, αλλά όπως έχω προαναφέρει, από την Δευτέρα 13/12 έχω λάβει κωδικούς για το πρόγραμμα κι αυτό δεν θέλει να εγκατασταθεί.

Αφού μίλησα με πολλούς αναρμόδιους, έστειλα email απελπισίας στο [email protected]

Σχεδόν αμέσως μου απάντησαν ότι πρέπει να απευθυνθώ στο [email protected] ενώ παράλληλα τους κοινοποίησαν και το μήνυμά μου.

Έστειλα νέο email στο [email protected] άρα πλέον έχουν 2 email από εμένα (το 1ο έμμεσα και το 2ο άμεσα).

Όλα αυτά χθες.

Επειδή δεν έχω λάβει κάποια απάντηση ακόμα και δεδομένου ότι ψάχνω λύση πάνω από μια εβδομάδα, υπάρχει κάποιος πραγματικά αρμόδιος να κάνω τα παράπονά μου; Πώς πρέπει να κινηθώ, γιατί δεν αντέχω άλλο ????

Οποιαδήποτε πληροφορία για το ποιόν πρέπει να ζητήσω (και πού) ευπρόσδεκτη!

 

Υγ: Τα τηλέφωνα του υπεύθυνου τμήματος δείχνουν μιλάνε μόνιμα! Με αυτόματο redial πρέπει να έχω κάνει πάνω από 1000 τηλέφωνα (με ανοιχτή ακρόαση μήπως και απαντήσει κανένας).

Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω: άσχετα από το αν είναι μη θερμαινόμενος χώρος βρίσκεται εντός του κελύφους του κτιρίου, είναι λειτουργικά εξαρτημένος χώρος και υπάγεται στο κτίριο ως μέρος της θερμικής ζώνης / ζωνών.

Δες λίγο και την ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, παρ. 2.2, σελ. 20.

Link to comment
Share on other sites

Ο ημιυπαίθριος δεν αποτελει απλά μη θερμαινομενο χωρο αλλα ανοιχτό χώρο. Αρα δεν θα πρέπει να υπολογίζεται στο όριο των 50m2 για την εφαρμογή τπυ ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

1.Για νομιμοποιηση κατοικιας &

2.για προσθηκη στεγης,

χρειαζεται στην αδεια μελετη ΚΕΝΑΚ;

(Συγγνωμη αλλα δεν εχω διαβασει περι κενακ.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον υπολογισμό της θερμομόνωσης ενός κτιρίου με βάσει τον ΚΕΝΑΚ....

 

Στην σελ. 54 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε 20701-1/2010, στο σχήμα 3.4 αναφέρει την περίπτωση υπερυψωμένης πλάκας. Λέει ότι ακόμη και αν ο υποκείμενος χώρος είναι πληρωμένος με έδαφος, αυτός λανβάνεται ως κενός μη θερμομονωμένος χώρος και το κάτω όριο του ως πλάκα εδραζόμενη στο έδαφος με ονομαστικό συντελεστη θερμοπερατόποτητας U 4,50 W/(m2K).

 

Έτσι στην περίπτωση όπου έχω μια πλάκα ισογείου διαστάσεων 8x5, υπερυψωμένη κατά 0,50μ, με ποια σχέση θα υπολογίσω τον ισοδύναμο συντελεστή θερμοπερτότητας;

 

Έχω υπολογίσει την ονομαστική θερμοπερατότητα της πλάκας, λαμβάνοντας υπόψη όχι μηδενική θερμική αντίσταση (επαφή με το έδαφος) αλλά μη θερμαινόμενο χώρο.

 

Κάποια βοήθεια, γιατί έχω κολλήσει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι ΤΟΤΕΕ θα μας έρθουν γραπτά ή ηλεκτρονικά? Το λέω γιατί εδώ και μία εβδομάδα, έχω λάβει τους κωδικούς του προγράμματος, αλλά απο ΤΟΤΕΕ τίποτα? και τηλ. φυσικά ούτε για αστείο

Link to comment
Share on other sites

Σου έρχονται την στιγμή που κάνεις την υποβολή στοιχείων, στο email που δηλώνεις.

 

--------------------------------------------

 

Για το δικό μου θέμα συνάδελφοι καμμία ιδέα; Είναι ιδιαίτερα κρίσιμο θέμα πιστεύω το να μην υπάρχει υποστήριξη για κάτι που πληρώνουμε εκτάκτως και υποχρεωτικά στο ΤΕΕ. Εκτός αν το πρόβλημά μου δεν είναι συναδελφικό και δεν νοιάζει κανέναν.

Συγνώμη για το παράπονο που εκφράζω, αλλά περίμενα μια οποιαδήποτε απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.