Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Για να το εγκαταστησεις υπαρχουν καποιες οδηγιες αναλογα με το λειτουργικο προγραμμα που εχει ο υπολογιστης σου. Αυτο το κοιταξες?

Υπαρχουν οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

....Έτσι στην περίπτωση όπου έχω μια πλάκα ισογείου διαστάσεων 8x5, υπερυψωμένη κατά 0,50μ, με ποια σχέση θα υπολογίσω τον ισοδύναμο συντελεστή θερμοπερτότητας;

 

Έχω υπολογίσει την ονομαστική θερμοπερατότητα της πλάκας, λαμβάνοντας υπόψη όχι μηδενική θερμική αντίσταση (επαφή με το έδαφος) αλλά μη θερμαινόμενο χώρο.

 

Κάποια βοήθεια, γιατί έχω κολλήσει;;;;

 

Καταρχήν εννοείς ότι έχεις θεωρήσει Ri = Ra = 0,170 m2K/W;

Νομίζω πως έτσι θα πρέπει να είναι εφόσον έχεις υπερυψωμένη (μη μπαζωμένη) πλάκα.

Τώρα όσον αφορά στον συντελεστή U'FB : μάλλον θεωρείς U = 4,50 W/m2K, z = 0 m, B= 2*(A/Π) = 2*[((8*5)/((2*(8+5))] = 3,08 m, οπότε από τον πίνακα 3.8 (σελ. 55) με γραμμική παρεμβολή παίρνεις την τιμή: U'FB = 1,0048 W/m2K = 1,00 W/m2K.

Ας πει και κανείς άλλος την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι σωστός ο τρόπος panos-vicious (Στο παράδειγμα της 6οροφης σελ. 11 για δάπεδο σε επαφή με ΜΘΧ έχει Ri=0,17 & Ra=0,04 μάλλον από αβλεψία. Με την ευκαιρία υπάρχει ένα ακόμα αντίστοιχο λαθάκι στην σελ.15)

Το U της πλάκας ισογείου υπολογίζεται κανονικά με την σχέση 2.1 του ΤΟΤΕΕ2.

Αυτή θα είναι η διαχωριστική επιφάνεια όταν εισαχθεί στο πρόγραμμα του ΤΕΕ.

Στην συνέχεια ο ΜΘΧ θα έχει τέσσερις τοίχους σε επαφή με αέρα ύψους 0,5 μ και ένα δάπεδο (κάτω όριο μ.θ.χ.) σε επαφή με το έδαφος που θα έχει, εφόσον είναι ελεύθερο, U=4,5 (U'=1) και Κ.βάθος=0, περίμετρο 26.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα hkamp. Χαίρομαι που επεσήμανε κι άλλος τα δυο λαθάκια στο παράδειγμα του ΤΕΕ. Έχει κι άλλα αλλά δεν πειράζει, παράδειγμα είναι. Άλλωστε κι εγώ περιμένω να κάνω περισσότερα στο μέλλον.

Τώρα έτσι όπως το λες για το U της πλάκας ισογείου, τους τέσσερις τοίχους σε επαφή με τον αέρα και δάπεδο (κάτω όριο μ.θ.χ) με τα στοιχεία που λες, μου φαίνονται σωστά και έκανα λάθος εγώ. Λέει άλλωστε ξεκάθαρα στην ΤΟΤΕΕ: "....αυτός (ο μ.θ.χ.) λαμβάνεται ως κενός μη θερμαινόμενος χώρος και το κάτω όριο του ως πλάκα εδραζόμενη στο έδαφος με ονομαστικό συντελεστή θερμοπερατότοτητας U' (U μάλλον είναι το σωστό, όπως το έχει και στην ΤΟΤΕΕ την 20701-1) ίσο με 4,50 W/(m2K)".

Link to comment
Share on other sites

Σου έρχονται την στιγμή που κάνεις την υποβολή στοιχείων, στο email που δηλώνεις.

 

--------------------------------------------

 

Για το δικό μου θέμα συνάδελφοι καμμία ιδέα; Είναι ιδιαίτερα κρίσιμο θέμα πιστεύω το να μην υπάρχει υποστήριξη για κάτι που πληρώνουμε εκτάκτως και υποχρεωτικά στο ΤΕΕ. Εκτός αν το πρόβλημά μου δεν είναι συναδελφικό και δεν νοιάζει κανέναν.

Συγνώμη για το παράπονο που εκφράζω, αλλά περίμενα μια οποιαδήποτε απάντηση...

 

Για να το εγκαταστησεις υπαρχουν καποιες οδηγιες αναλογα με το λειτουργικο προγραμμα που εχει ο υπολογιστης σου. Αυτο το κοιταξες?

Υπαρχουν οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Koίταξα τις οδηγίες, αλλά δεν είχαν καμία σχέση με το πρόβλημά μου!

Αφού τσακώθηκα με όποιον βρήκα στο ΤΕΕ και αφού έμαθα σήμερα ότι οι υπεύθυνοι για το θέμα μου είναι συμβασιούχοι υπό απόλυση, την λύση μου έδωσε συνάδελφος με προσωπικό μήνυμα.

Να το χαιρόμαστε το ΤΕΕ τέτοιο που είναι!

Link to comment
Share on other sites

Κάντε μια βόλτα από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ.

Κυκλοφόρησε ένα Παράδειγμα Επιθέωρησης Ενεργειακής Απόδοσης Κτηρίου με αρχείο xml.

Ευχαριστούμε τους συναδέλφους:

Κωνσταντίνο Λάσκο, Πολιτικό Μηχανικό

Αθηνά Γαγλία, Μηχανολόγο Μηχανικό

Δημήτρη Μαντά, Μηχανολόγο Μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

Που το ειδες αυτο το Παράδειγμα Επιθέωρησης Ενεργειακής Απόδοσης Κτηρίου με αρχείο xml.

Δεν πιστευω να εννοεις αυτο με την 6-οροφη πολυκατοικια που ειχε αναρτηθει πριν ενα μηνα περιπου?

---------

To βρηκα αλλα παροτι εχω εγκατεστημενο το κανονικο Λογισμικο του ΤΕΕ δεν μπορω να ανοιξω το παραδειγμα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο ή δεν μπορείς να το ανοίξεις;

Για το πρώτο δοκίμασε κατευθείαν στο link αποθήκευση ως... Αν τώρα το κατέβασες και δεν μπορείς να το ανοίξεις δεν ξέρω τι παίζει. Σ' εμένα πάντως λειτούργησε κανονικά.

Παρεπιπτόντως βγήκε νέα εγκύκλιος άκρως ενδιαφέρουσα.

Δέστε στο θέμα Εγκύκλιος Εφαρμογής ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

To βρηκα αλλα παροτι εχω εγκατεστημενο το κανονικο Λογισμικο του ΤΕΕ δεν μπορω να ανοιξω το παραδειγμα αυτο?

Εμένα μου τρέχει κανονικά.... Αφού το "άνοιξα", το έσωσα ως αρχείο xml στον σκληρό και κατόπιν ζητώντας το από το πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ άνοιξε χωρίς προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.