Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι να καταθεσω και εγω τις προτασεις μου περι του θεματος.

 

Για μενα το βασιλικο διαταγμα του 1934, το οποιο καθοριζει πως τα επαγγελματικα δικαιωματα προκυπτουν μονο απον τιτλο της σχολης,πλεον ειναι ξεπερασμενο και χρεωκοπημενο.

Οι βασικοι λογοι που το συγκεκριμενο διαταγμα πρεπει να καταργηθει ειναι οι εξης:

1) Μ'αυτο τον τροπο ευνοουνται προκλητικα οι Πολιτικοι Μηχανικοι κατα κυριο λογο,και κατα δευτερο οι Ηλεκτρομηχανολογοι σε σχεση με ολες τις αλλες ειδικοτητες, αφου τους παραχωρουνται σχεδον ολα τα επαγγελματικα δικαιωματα του τεχνικου κλαδου. Π.χ, οι χημικοι μηχανικοι,μια απο τις πιο παλιες σχολες εχουν μεγαλη υστερηση στα δικαιωματα τους.

2) Τα τελευταια χρονια το γνωστικο αντικειμενο των μηχανικων ολων των κλαδων εχει μεταβληθει και πολλες νεες ειδικοτητες εχουν δημιουργηθει π.χ Μηχανικοι Παραγωγης και Διοικησης,Μηχανικοι Συστηματων Παραγωγης κ.λ.π. Ο νομος αυτος ομως δεν προβλεπει επαγγελματικα δικαιωματα για τις νεες ειδικοτητες και ετσι χιλιαδες νεοι διπλωματουχοι σε δυναμικες και συγχρονες ειδικοτητες βρισκονται μετεωροι επαγγελματικα.

3) Δεν υπολογιζεται καθολου η εργασιακη εμπειρια στην απονομη των επαγγελματικων δικαιωματων ακομα και σε περεμφερεις ειδικοτητες. Π.χ πως μπορει ενας Αρχιτεκτονας Μηχανικος με 20 χρονια εμπειρια στις οικοδομες να μην μπορει να φτιαξει εξ ολοκληρου μονος του μια πολυκατοικια??Δεν μπορει μονο και μονο το πτυχιο να καθοριζει για παντα τις εργασιακες δυνατοτητες ενος διπλωματουχου.

 

Εγω προτεινω τα επαγγελματικα δικαιωματα να δινονται με βαση

-- Τα μαθηματα που διδαχτηκε στις σπουδες του ο πτυχιουχος και οχι με βαση τον τιτλο των σπουδων του

-- Την εργασιακη εμπειρια η οποια θα πρεπει να επιτρεπει στον καθε πτυχιουχο να μπορει να αποκτησει καποια (συγκεκριμενα παντα) επιπλεον δικαιωματα

-- Τις επιπλεον σπουδες/μεταπτυχιακα/εξειδικευσεις του πτυχιουχου.

 

Ετσι θα μπορει πλεον ενας μηχανικος να αποκτησει νεους οριζοντες και οχι να μενει εγκλωβισμενος στα αυστηρα πλαισια που καθοριζε ενας νομος απο την εποχη των παπουδων μας.

 

Σαν απαντηση σε αυτα που ρωτας φιλε vapan να σου απαντησω

α) στην Ευρωπη μπορει ο καθε μηχανικος να παρει εργα και απο αλλες ειδικοτητες μεχρι καποιου συγκεκριμενου οριου.Αναλογα με το επιπεδο συναφειας του πτυχιου του και του εργου που θελει να αναλαβει απαιτουνται και τα αντιστοιχα εργα προυπηρεσιας π.χ. ενας χημικος μηχανικος μπορει να κανει μια μηχανολογικη μελετη μεχρι Α ιππους.Αν αποκτησει καποια συγκεκριμενα χρονια υπηρεσιας παει σε 2Α ιππους και οσο αυξανει την προυπηρεσια του στον τομεα ολο και ανεβαζει τις δυνατοτητες του μεχρι καποια στιγμη που καλυπτει ολο το αντικειμενο.

ΠΡΟΣΟΧΗ βεβαια μιλαμε για συναφη αντικειμενα οχι μηχανικο οικονομιας να χτιζει σπιτια...

 

β) συμφωνω απολυτα μαζι σου γι αυτα που λες για τα ΤΕΙ αλλα μην βγουμε off topic.

--

Link to comment
Share on other sites

 

β) Το θέμα με τα ΤΕΙ. Πώς αυτή η τεράστια πολιτική απάτη που ξεκίνησε με το "μικρό πολυτεχνείο" και φτάνει στις μέρες μας με την "ανωτατοποίηση" των ΤΕΙ επιρεάζει τον επαγγελματικό μας χώρο? Και γιατί οι ΤΕΙτζήδες είναι θα έλεγα αφιονισμένοι κατά των πολιτικών μηχανικών, του ΤΕΕ και των διπλωματούχων μηχανικών γενικότερα και δεν βλέπουν ως εχθρούς τους τους πολιτικάντηδες που κοροΐδεψαν τους ίδιους και τις οικογένειες τους?

 

1. Ποιός σου είπε ότι δεν είμαστε αφιονισμένοι και με τους πολιτικάντηδες;

 

2. Γιατί να μην είμαστε αφιονισμένοι με το ΤΕΕ από τη στιγμή που προσπαθεί με κάθε μέσο να μας βγάλει εκτός πλαισίου αγοράς και επαγγέλματος; Αν το ΤΕΕ είναι τόσο καλό ας μας δεχτεί, τους αποφοίτους ΤΕΙ, ως ισότιμα μέλη και ας επιλύσουμε τις όποιες διαφορές μας εντός των τειχών του. Πάντως απ'όσο μπορώ να ξέρω το ΤΕΕ είτε απέχει από τις επιτροπές για τα επαγγελματικά δικαιώματα όταν αντιπροσωπευόμαστε και εμείς είτε συμμετέχει σε επιτροπές για τις οποίες εμείς λαμβάνουμε γνώση της ύπαρξής τους κατόπιν εορτής και μέσω του περιοδικού του. Πώς λοιπόν να μην αφιονιζόμαστε με ένα επιμελητήριο που μόνο επιμελητηριακό χαρακτήρα δεν έχει παρά μόνον συντεχνιακό; Ένα είναι σίγουρο: όλοι οι νόμοι που διέπουν τα επαγγέλματικά μας δικαιώματα και τους φορείς "εκπροσώπησής" μας εκτός από απαρχαιωμένοι έχουν και τόσα κενά που καταντούν και αντιδημοκρατικοί. Αλλά φυσικά κανένα ΤΕΕ δεν κάνει προσφυγή στο ΣΤΕ γι' αυτά...

 

3. Προφανώς είμαι εκτός θέματος και γι αυτό ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι! Βλέπω να ξαναρχίζει η γνωστή διαμάχη ΤΕΙ - ΑΕΙ.

Προτείνω στους Mods να ανοίξουν κάποιο θέμα με τίτλο:

 

Ρινγκ ΑΕΙ - ΤΕΙ!

 

Ποίος είναι ο καλύτερος!

 

Θα επικρατήσει ο πιο δυνατός!

 

ή όλο και κάτι θα εμπευστούν τα παιδιά! Τους έχω εμπιστοσύνη!

:shock: :shock: :shock:

 

 

Επίσης προτείνω να δημιουργήσουμε ένα online παιχνίδι (π.χ. Counterstrike)

που να οργανωθούμε σε 2 ομάδες και να εκτονωνόμαστε ρε παιδιά! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

xaris8080 έχεις και εσύ τα δίκια σου αλλά φτάνει πιά με αυτή την απαξίωση. Για οτιδήποτε στραβό συμβαίνει στο ελλάντα τα ΤΕΙ φταίνε...

Link to comment
Share on other sites

cna μην το παίρνεις προσωπικά, αλλά ήδη 2 φορές έχει ανοιχθεί το θέμα και οι mods τα κλειδώσανε επειδή δεν έβγαλε πουθενά.

Τέτοια θέματα είτε τα αφήνεις να εξελιχθούν όσο πάνε ή τα σταματάς επειδή ο καθένας λέει τα δικά του και δεν βγάζει πουθενά. Εγώ είμαι υπέρ της πρώτης άποψης αρκεί να μην παρεκτρεπόμαστε (ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα).

(Πάντως θα είχε φάση η ιδέα με το online παιχνίδι π.χ. Αρχιτέκτονες εναντίον Μηχανολόγων κλπ. ) :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μείνετε ον-τοπικ δεν θα το κάνουμε (ΠΑΛΙ ) flame ΑΕΙ-ΤΕΙ

 

Προσωπικα΄συμφωνώ απολύτως με τις προτάσεις του Χάρη

 

Απλώς να σημειώσω για τος εύρος των σχολών οτι κανείς δεν αμφισβητεί οτι οι πολ.μηχ έχουν τεράστιο έυρος - αν όμως πάρουν όλες οι σχολές δικαιώματα με το ίδιο σκεπτικό (δηλαδή πχ έκανα 2 εξάμηνα γεωδαισία -> παίρνω απεριόριστα τοπογραφικά ,1 εξάμηνο λύματα παίρνω απεριόριστα βιολογικούς , 2 μαθήματα για αρχιτεκτονική κάνω αρχιτεκτονικά -1-2 μαθήματα για το περιβάλλον κάνω ΜΠΕ ) θα είναι οι πρώτοι που θα διαμαρτυρηθούν

 

Απλώς να υπενθυμίσω οτι η παραπάνω λογική δεν ισχύε για τις νέες ειδικότητες αλλά και για μερικές παλιές

(Χημικούς μηχανικούς όπως σωστά είπε ο thodoris)

Προσωπικά δεν είμαι της άποψης η παραπάνω λογικής να ισχύσει για όλους αλλά να κινηθούμε σε ένα πλαίσιο σαν αυτό που περιέγραψε ο Χάρης και συμφωνώ και με μερικές προτάσεις του thodoris82

 

Κανείς δεν είπε οτι δεν υπάρχουν στρεβλωσεις και μάλιστα μεγάλες στις άλλες κατηγορίες κυρίως ηλεκτρο-μηχανολόγους

(πρώτος ςγώ είαπ οτι είναι απράδεκτο οικατεύθυνσης μηχανικοι Η/Υ πχ να υπογράφουν μηχανολογικά ΕΛΕΟΣ)

Ούτε οτι άλλοι δεν μπαίνουν στο αντικείμενο τον πολιτικών

 

edit:Jimis ναι να φτιάξουμε 2 γκρουπ να παίζουμε unreal ή δεν ξέρω ποια είναι τα fps παιχνίδια που παίζονται αυτό τον καιρό :smile:

΄

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το post αυτό μου βγήκε πάρα πολύ μεγάλο ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη. Ήθελα όμως να κάνω γνωστές στην «παρέα» τις απόψεις μου και να συμβάλω τεκμηριωμένα στο διάλογο που ξεκινήσατε.

Η θέση μου συνοψίζεται ως εξής:

Περίληψη: Ναι υπάρχει πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα, όχι μόνο των πολιτικών μηχανικών, όμως αυτό το πρόβλημα είναι αποτέλεσμα διαφόρων ιστορικών γεγονότων που έχουν κρατήσει την πατρίδα μας σε μιας μορφής υπανάπτυξη. Οι συνθήκες έχουν ωριμάσει εδώ και μερικά χρόνια για να λυθεί το πρόβλημα και η λύση του προβλήματος περνάει μέσα από το ξεκαθάρισμα και την τυποποίηση της παραγωγής των έργων.

 

Θέσεις

1. Η αντιπαράθεση ΑΕΙ-ΤΕΙ προφανώς και δεν βγάζει πουθενά όσο παραμένει στείρα αντιπαράθεση, όσο δηλαδή δεν εντάσσεται μέσα στη συνολική εικόνα του ρόλου και της κοινωνικής θέσης των μηχανικών στη χώρα μας τις τελευταίες δεκαετίες. Εγώ το μόνο που είπα παραπάνω είναι ότι στη συζήτηση περί επαγγελματικών δικαιωμάτων σίγουρα πρέπει να μπαίνει και το θέμα των ΤΕΙ.

2. Σίγουρα η ειδικότητα του πολιτικού μηχανικού είναι η αρχαιότερη, από τότε που υπήρχαν μόνο πολιτικοί και στρατιωτικοί μηχανικοί. Η ειδικότητα του στρατιωτικού μηχανικού εξαφανίστηκε ενώ του πολιτικού μηχανικού φτάνει μέχρι τις μέρες μας και συνάδελφοι επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι η ειδικότητα αυτή είναι η πλέον γενική και η πλέον κοντινή σε κάθε έργο και κάθε κατασκευή, η ειδικότητα που σου επιτρέπει να σχηματίσεις τη συνολική εικόνα. Ας πούμε όπως είναι ο παθολόγος στους γιατρούς - ελεύθερους επαγγελματίες. Η διαφορά λοιπόν με τους πολιτικούς Τ.Ε. είναι μόνο στο επίπεδο σπουδών, δείτε διαχρονικά τις βάσεις εισαγωγής από τα Λύκεια καθώς και την ακαδημαϊκή εμπειρία ενός μέρους των διδασκόντων. Ωστόσο όλοι οι μηχανικοί και των ΑΕΙ και των ΤΕΙ έχουν ένα μίνιμουμ παιδείας που τους επιτρέπει να φέρουν τον τίτλο "μηχανικός".

3. Όμως οι πολιτικοί μηχανικοί (ΑΕΙ και ΤΕΙ) είναι μια ομοιογενής ειδικότητα? Όχι, στα ΤΕΙ υπάρχουν οι Δομικών Έργων και οι Έργων Υποδομής πιθανόν και άλλες ειδικότητες που δεν γνωρίζω. Στο ΕΜΠ και στις Πολυτεχνικές των ΑΕΙ οι πολιτικοί μηχανικοί ειδικεύονται σε δομοστατικούς, υδραυλικούς, συγκοινωνιολόγους και σε άλλες ειδικότητες που δεν γνωρίζω. Αυτό λοιπόν είναι το "συντεχνιακό τρυκ" που δεν έχετε πιάσει αγαπητοί συνάδελφοι: αυτή η εξειδίκευση μέσα στις σχολές δεν διαφοροποιεί τον τίτλο που αποδίδεται. Είμαστε πολιτικοί μηχανικοί και όχι υδραυλικοί μηχανικοί ή δομοστατικοί μηχανικοί. Έτσι όλοι οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν τα ίδια δικαιώματα μεταξύ τους, πλην αυτών των ΤΕΙ που πληρώνουν τα σπασμένα άλλων.

4. Αυτό που εξήγησα είναι το λεπτό σημείο που κάνει τους πολιτικούς μηχανικούς να φαίνονται πιο πολλοί απ' ότι είναι. Επιπλέον είναι και το ποσοστό στο ελεύθερο επάγγελμα. Αν σκεφτούμε πώς είναι οργανωμένο το σύστημα των κατασκευών στην Ελλάδα με την πολυδιάσπαση των πόρων και το γνωστό "είσαι ότι δηλώσεις" φαντάζεστε τι θα είχε γίνει αν μπορούσε ο κάθε μηχανικός να είναι πολιτικός μηχανικός? Δεκαπλάσιο χάος από το σημερινό, ζούγκλα, μπανανία. Όχι ότι νομίζω πώς είναι καλή η κατάσταση στη χώρα μας αλλά χωρίς αυτή τη "συντεχνία" πιστεύω ότι θα ήταν πολύ χειρότερη.

5. Επειδή όμως τα χρόνια πέρασαν και είμαστε πλέον συνιστώσα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και μάλιστα από τα παλιά μέλη, αν δεν θέλουμε σε μερικά χρόνια να είμαστε σε χειρότερη κατάσταση από πλευράς ποιότητας ζωής και από όλα τα νέα μέλη και τις υπόλοιπες βαλκανικές χώρες σε λίγο, κάτι θα πρέπει να κάνουμε - κάτι πρέπει να αλλάξει.

6. Δεν λέω ότι εμείς θα αλλάξουμε τα πράγματα, από αυτό το φόρουμ, αλλά είναι κατάκτηση να μπορούμε να συζητάμε, να ανταλλάσουμε απόψεις και στο τέλος-τέλος να βελτιωνόμαστε εμείς οι ίδιοι. Αυτή τη βελτίωση και τον προβληματισμό, αν τον μεταφέρουμε στο χώρο του ο καθένας, πολλά πράγματα μπορούν να αλλάξουν. Βέβαια οι κραυγές (και αυτές χωρίς κεφαλαία) αλλά και οι απαιτήσεις για την υπερπροστασία του κράτους καλά κρατούν και σ' αυτό το χώρο, αλλά καθώς απ' ότι βλέπω έχουμε μαζευτεί κοντά 4.000 μηχανικοί εδώ, μάλλον κάποιοι θα μπορούν πραγματικά να συζητήσουν.

7. Για παράδειγμα του ότι τα πράγματα αλλάζουν θα αναφέρω τα διάφορα μεγάλα έργα, τους Ολυμπιακούς 2004 κλπ. Βέβαια κάποιες εταιρείες γιγαντώθηκαν, κάποιοι απέκτησαν πολλή δύναμη αλλά στο μέσο όρο τα πράγματα καλυτέρεψαν για όλους τα τελευταία 10 χρόνια. Παρά την ακρίβεια, την κοινωνική ανισότητα και τα υπόλοιπα δυσάρεστα και άδικα, είμαστε καλύτερα από ότι το 1970.

8. Κατά τη γνώμη μου είναι κρίσιμο το αμέσως επόμενο διάστημα να προχωρήσει το μητρώο για όλα τα κατασκευαστικά επαγγέλματα. Όπως στα δημόσια έργα με "μαθηματικό" τρόπο άλλαξε το σκηνικό προ δεκαετίας, είναι απαραίτητο να αλλάξει το σκηνικό και στα ιδιωτικά έργα, κάθε μεγέθους. Ήδη στα μεγάλα ιδιωτικά έργα βλέπουμε τα τελευταία χρόνια διάφορες ανακατατάξεις. Με την εισαγωγή του ΦΠΑ άρχισε η κινητικότητα και στους μικρότερους κατασκευαστές. Με την αύξηση του ΕΚΚΟ φέτος μειώνουν ριζικά την παραοικονομία στις οικοδομές. Ήταν φαιδρό (ωστόσο κατανοητό) να επιτρέπει το ίδιο το κράτος 70% φοροδιαφυγή στην οικοδομή.

9. Αλήθεια συνάδελφοι πιστεύετε ότι το να δουλεύουμε μόνοι μας με 1-2 συνεργάτες μηχανικούς και ίσως 1-2 υπαλλήλους θα μπορέσει να αντέξει στα πράγματα που βλέπετε να έρχονται τα επόμενα χρόνια? Τι σημασία έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα όταν την κατασκευή της χ πολυκατοικίας στην Αθήνα στην αρχή και σε κάθε μικρότερη πόλη στη συνέχεια την αναλαμβάνει η κατασκευαστική εταιρεία με υπαλλήλους της μηχανικούς κάθε ειδικότητας? Το κράτος αδύναμο να παρακολουθήσει θα αρκείται να εισπράττουν οι λειτουργοί του την προμήθεια τους μέχρι να αποφασίσει να απαλλαγεί από το φορτίο των πολεοδομιών (!!!). Κάπως έτσι δεν έγινε με τις τηλεπικοινωνίες? Δείτε την αλληλουχία των γεγονότων. Ακούτε τους μηχανικούς των τηλεπικοινωνιών να συζητούν για επαγγελματικά δικαιώματα?

10. Το μητρώο λοιπόν που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητο πρέπει να συνδυάζεται και από τις προδιαγραφές και τις διαδικασίες πιστοποίησης. Μόνο όταν έχουμε ξεκάθαρη μια διαδικασία μπορούμε να έχουμε εγγυημένη ποιότητα και να πάμε ένα βήμα παρακάτω. Ξεκάθαρη διαδικασία παραγωγής σημαίνει λοιπόν πρώτα απ' όλα ποιοι είμαστε εμείς και τι μπορούμε να κάνουμε. Μόνο μέσα από αυτή την αλληλουχία νομίζω ότι μπορούν να ξεκαθαριστούν όλα τα θέματα σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών (ΑΕΙ και ΤΕΙ) χωρίς στρεβλώσεις εξωγενών παραγόντων και εφόσον αυτό βέβαια προλάβει και γίνει έγκαιρα. Και ο μόνος φορέας που μπορεί να φέρει εις πέρας ένα τέτοιο έργο είναι χωρίς αμφιβολία το ΤΕΕ. Φτάνει να κινηθούν οι διαδικασίες, να ενεργοποιηθούν οι μηχανισμοί του.

11. Το μόνο επάγγελμα που νομίζω ότι θα μείνει εκτός εταιρικών σχημάτων θα είναι αυτό του σύμβουλου μηχανικού, κάτι σαν τον οικογενειακό γιατρό ή τον ασφαλιστικό σύμβουλο. Και για αυτό βεβαίως πρέπει να οριστούν οι κανόνες. Έχετε όμως καμιά αμφιβολία ότι σύμβουλοι μηχανικοί κυρίως θα είναι οι πολιτικοί μηχανικοί? Μια παλιότερη ιδέα που υπήρχε ήταν του ορκωτού μηχανικού, ενός θεσμού που θα μπορούσε να υποκαταστήσει μέχρι ένα βαθμό τις Πολεοδομίες κατά τα πρότυπα των συμβολαιογράφων αλλά και των υπόλοιπων ορκωτών (λογιστών, εκτιμητών κλπ). Δεν το αποκλείω να πάει προς τα εκεί το πράγμα, αλλά νομίζω ότι προς το παρόν πρέπει να περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα του e-poleodomia.

12. Το άλλο μεγάλο θέμα που θα μας απασχολεί διαρκώς τα επόμενα χρόνια είναι το περιβάλλον και η διαχείρησή του. Για να μην βγω τελείως εκτός θέματος θα σημειώσω μόνο τις ρυθμίσεις που πρόκειται να βγουν για την ενεργειακή ταυτότητα των κτιρίων. Ποιοί θα έχουν δικαίωμα υπογραφής?

Link to comment
Share on other sites

...Αυτό λοιπόν είναι το "συντεχνιακό τρυκ" που δεν έχετε πιάσει αγαπητοί συνάδελφοι: αυτή η εξειδίκευση μέσα στις σχολές δεν διαφοροποιεί τον τίτλο που αποδίδεται. Είμαστε πολιτικοί μηχανικοί και όχι υδραυλικοί μηχανικοί ή δομοστατικοί μηχανικοί.

 

Σε αυτό διαφωνώ οριζοντίος και καθέτως.

Καταρχάς αυτό που λές ισχύει σε κάθε ειδικότητα και όχι μόνο στους πολιτικους.

Και κατα δευτερον,χωρίς να είμαι αριστερός ή να εκφράζω τελοσπάντων κομματικη σκέψη, η κατακερμάτιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων είναι από τα σοβαρότερα θέματα που απασχολουν την φοιτητική αλλα και εργατική νεολαία και η αναφορά σε τέτοια θέματα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική.

Θα σου άρεσε περισσότερο να υπήρχαν π.χ. ειδικότητες μηχανικού σαν τις παρακάτω και να έχεις κάνει 5 χρόνια σπουδες για να μπορέις να απασχοληθείς σε ένα τόσο περιορισμένο τομέα?

 

σοβατζής μηχανικός

Μπογιατζής μηχανικός

Μηχανικός εκσαφών

Μηχανικός μπετου

Μηχανικός τοπίου

Μηχανικός γλάστρα

Μηχανικός πιόνι της κάθε επιχείρησης...

 

 

...Ήδη στα μεγάλα ιδιωτικά έργα βλέπουμε τα τελευταία χρόνια διάφορες ανακατατάξεις. Με την εισαγωγή του ΦΠΑ άρχισε η κινητικότητα και στους μικρότερους κατασκευαστές. Με την αύξηση του ΕΚΚΟ φέτος μειώνουν ριζικά την παραοικονομία στις οικοδομές. Ήταν φαιδρό (ωστόσο κατανοητό) να επιτρέπει το ίδιο το κράτος 70% φοροδιαφυγή στην οικοδομή.

 

Θα μας τρελλάνεις?

Με την εισαγωγή του ΦΠΑ στις οικοδομές άρχισε η κινητικότητα στος μικρότερους κατασκευαστές??

Μήπως μένεις στο dubai??

Γιατί εδώ δεν κινηται φύλλο μετά την εισαγωγη του ΦΠΑ...

 

Και την άυξηση των συντελεστών απο το κράτος εσύ το θεωρείς θετικό βήμα? Μήπως να ανεβάσουμε και το ΦΠΑ από 19 στα 25 έτσι για να γουστάρουμε?

Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να γουστάρει που μια κυβέρνυση ανεβάζει την φορολογία και κόβει προνόμια από τον λαό.

Να δώ τώρα που το κόστος κατασκευής θα ανέβει στα ύψη ποιος θα βγάζει άδειες και τι δουλεια θα κάνουμε ολοι μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.