Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

 

Πω πω συζήτηση .... !!!!!!

 

Πω πω θύμησες .........

 

 

"4. Αν μπορέσω θα σου δώσω και τις σημειώσεις στο μάθημα "Γεωδαιτικοί Έλεγχοι Παραμοφώσεων"...Ζωγραφια.. " 

 

 

Να φανταστώ ότι το παρακουλούθησες...

Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο για το οποίο συζητάμε δεν είναι βυσσινί . Είναι κίτρινο όχρας και δεσπόζει σ' όλο το εξώφυλλο μπρος -πίσω ένας χάρτης παλαιού τύπου με την χαλκιδική παραμορφωμένη εμπρός. Επάνω γράφει "Σύλλογος αγρονόμων τοπογράφων Μηχ. Βορ. Ελλάδας " και κάτω "Τοπογραφικοί υπολογισμοί και συνορθώσεις δικτύων" (1988 &420 σελίδες). Για τους συγγραφείς (ο Δημήτρης και ο Αρης είναι και καλοί φίλοι) ακουσα τα καλύτερα. Δεν τους είχα καθηγητές. Εγώ τυχαίνει να έχω στη βιβλιοθήκη μου σε τέσσερις μεγάλους τόμους τα συγγράμματα του καθ. DrDr Karl Rinner που έκανε Landesvermessung (τομος Α, Β) & Ingeniergeodäsie (τομος Α,Β). Mακάρι τα βιβλία του Ρωσικόπουλου να είναι ίδιας αξίας. Δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο για το οποίο συζητάμε δεν είναι βυσσινί . Είναι κίτρινο όχρας και δεσπόζει σ' όλο το εξώφυλλο μπρος -πίσω ένας χάρτης παλαιού τύπου με την χαλκιδική παραμορφωμένη εμπρός. Επάνω γράφει "Σύλλογος αγρονόμων τοπογράφων Μηχ. Βορ. Ελλάδας " και κάτω "Τοπογραφικοί υπολογισμοί και συνορθώσεις δικτύων" (1988 &420 σελίδες). Για τους συγγραφείς (ο Δημήτρης και ο Αρης είναι και καλοί φίλοι) ακουσα τα καλύτερα. Δεν τους είχα καθηγητές. Εγώ τυχαίνει να έχω στη βιβλιοθήκη μου σε τέσσερις μεγάλους τόμους τα συγγράμματα του καθ. DrDr Karl Rinner που έκανε Landesvermessung (τομος Α, Β) & Ingeniergeodäsie (τομος Α,Β). Mακάρι τα βιβλία του Ρωσικόπουλου να είναι ίδιας αξίας. Δεν γνωρίζω.

 

Ναι για το ίδιο συγγραμμα λέμε, αλλά με αλλο εξώφυλλο. Σε εμάς μοιραζοταν ως πανεπιστημιακό βιβλίο. Σε πληροφορώ ότι το βιβλιο |Τοπογραφικά Δίκτυα και Υπολογισμοι" έκδοση 1999 περιέχει έννοιες και εφαρμογές που δεν συναντας πουθενα: Ένα κεφάλαιο αφιερωμενο στην ηλεκτρονική μέτρηση αποστάσεων, ένα για τριγωνομετρικη υωομετρία, ένα για τζι πι ες καθαρά και ένα για εφαρμογές του τζι πι ες σε προβλήματα. Χώρια όλη η τεκμηρίωση για τα δίκτυα.

 

Μεγάλη τύχη που τον είχα δάσκαλο και συνεπιβλέποντα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το ίδιο συγγραμμα λέμε, αλλά με αλλο εξώφυλλο. Σε εμάς μοιραζοταν ως πανεπιστημιακό βιβλίο. Σε πληροφορώ ότι το βιβλιο |Τοπογραφικά Δίκτυα και Υπολογισμοι" έκδοση 1999 περιέχει έννοιες και εφαρμογές που δεν συναντας πουθενα: Ένα κεφάλαιο αφιερωμενο στην ηλεκτρονική μέτρηση αποστάσεων, ένα για τριγωνομετρικη υωομετρία, ένα για τζι πι ες καθαρά και ένα για εφαρμογές του τζι πι ες σε προβλήματα. Χώρια όλη η τεκμηρίωση για τα δίκτυα.

 

Μεγάλη τύχη που τον είχα δάσκαλο και συνεπιβλέποντα...

Συνάδελφε, αυτό είναι το βιβλίο???

http://www.geodetic.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29909

το βιβλίο για το οποίο συζητάμε δεν είναι βυσσινί . Είναι κίτρινο όχρας και δεσπόζει σ' όλο το εξώφυλλο μπρος -πίσω ένας χάρτης παλαιού τύπου με την χαλκιδική παραμορφωμένη εμπρός. Επάνω γράφει "Σύλλογος αγρονόμων τοπογράφων Μηχ. Βορ. Ελλάδας " και κάτω "Τοπογραφικοί υπολογισμοί και συνορθώσεις δικτύων" (1988 &420 σελίδες). Για τους συγγραφείς (ο Δημήτρης και ο Αρης είναι και καλοί φίλοι) ακουσα τα καλύτερα. Δεν τους είχα καθηγητές. Εγώ τυχαίνει να έχω στη βιβλιοθήκη μου σε τέσσερις μεγάλους τόμους τα συγγράμματα του καθ. DrDr Karl Rinner που έκανε Landesvermessung (τομος Α, Β) & Ingeniergeodäsie (τομος Α,Β). Mακάρι τα βιβλία του Ρωσικόπουλου να είναι ίδιας αξίας. Δεν γνωρίζω.

http://www.public.gr/product/books/greek-books/environment/topografikoi-ypologismoi-kai-synorthoseis-diktyon/prod1701228pp/

 

nbr, αυτό είναι??? 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ορθά τα έθεσες! Ειδικά το πρώτο είναι κέντημα για την επιστήμη της μέρησης και της συνόρθωσης

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι βιβλίο. Και το βυσσινί, όπως το βλέπω τώρα, έχει τον ίδιο τίτλο.

Ήμασταν στο ΔΣ του συλλόγου τοπ/φων μαζί με τους καθηγητάδες εκεί καπου  στα 1988. (βαθύ ΠΑΣΟΚ που είναι και η ....συμπάθεια του dimamp). Mε απόφαση του συλλόγου,που ανέλαβε και τα έξοδα, βγήκε αυτό το βιβλίο - διαμάντι (με 420 σελ.) από τους νέους τότε και γεμάτους φρεσκάδα καθηγητές. Επεξηγούν λοιπόν με άριστο τρόπο την Θεωρία σφάλματος για κάθε συνόρθωση δικτύου και με όλους του τρόπους επίλυσης τους. Στο τέλος κάθε κεφαλαίου έβαζαν και το αντίστοιχο πρόγραμμα, με παράδειγμα παρακαλώ, επίλυσης  σε γλώσσα gwbasik (ότι καλύτερο υπήρχε τότε). Πιστεύω το βυσσινή να είναι καλύτερο. Δέκα χρόνια αργότερα οι ανάγκες του κλάδου ήταν σίγουρα περισσότερες.

Με την νέα λοιπόν  παρτίδα  καθηγητών εδώ στο ΑΠΘ, που ο σύλλογος εδώ επάνω τους εκμεταλεύτηκε αρκετά (λόγω "βαθύ ΠΑΣΟΚ" όπως το είπαμε παραπάνω, πολλά συνέδρια- μαζώξεις κλπ.}, βγήκε ένα κλίμα πολύ καλό για τους τοπογράφους και για τον κλάδο γενικότερα , που οι Αθηναίοι  του Μετσόβιου το ζήλευαν. Το βιβλίο δόθηκε από το σύλλογο δωρο στους επαγγελματίες συναδέλφους. Εγώ το έχω ακόμη και τώρα σαν "ευαγγέλιο" (αν και άθεος). 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι βιβλίο. Και το βυσσινί, όπως το βλέπω τώρα, έχει τον ίδιο τίτλο.

Ήμασταν στο ΔΣ του συλλόγου τοπ/φων μαζί με τους καθηγητάδες εκεί καπου  στα 1988. (βαθύ ΠΑΣΟΚ που είναι και η ....συμπάθεια του dimamp). Mε απόφαση του συλλόγου,που ανέλαβε και τα έξοδα, βγήκε αυτό το βιβλίο - διαμάντι (με 420 σελ.) από τους νέους τότε και γεμάτους φρεσκάδα καθηγητές. Επεξηγούν λοιπόν με άριστο τρόπο την Θεωρία σφάλματος για κάθε συνόρθωση δικτύου και με όλους του τρόπους επίλυσης τους. Στο τέλος κάθε κεφαλαίου έβαζαν και το αντίστοιχο πρόγραμμα, με παράδειγμα παρακαλώ, επίλυσης  σε γλώσσα gwbasik (ότι καλύτερο υπήρχε τότε). Πιστεύω το βυσσινή να είναι καλύτερο. Δέκα χρόνια αργότερα οι ανάγκες του κλάδου ήταν σίγουρα περισσότερες.

Με την νέα λοιπόν  παρτίδα  καθηγητών εδώ στο ΑΠΘ, που ο σύλλογος εδώ επάνω τους εκμεταλεύτηκε αρκετά (λόγω "βαθύ ΠΑΣΟΚ" όπως το είπαμε παραπάνω, πολλά συνέδρια- μαζώξεις κλπ.}, βγήκε ένα κλίμα πολύ καλό για τους τοπογράφους και για τον κλάδο γενικότερα , που οι Αθηναίοι  του Μετσόβιου το ζήλευαν. Το βιβλίο δόθηκε από το σύλλογο δωρο στους επαγγελματίες συναδέλφους. Εγώ το έχω ακόμη και τώρα σαν "ευαγγέλιο" (αν και άθεος). 

 

 

Φυσικά τα ξερεις πολύ καλά φίλτατε.Το βυσσινι είναι προσανατολισμενο στον επαγγελματια αλλα το κίτρινο είναι τα παντα!

Είχατε την τύχη οι τότε πιτσιρικαδες πανεπιστημιακοι να ναι στην ηλικία σας και να κανουν σεμινάρια. 

 

Δεν σου κρύβω, ότι αυτά που έκανε ο Ρος, τωρα τα αποκωδικοποιώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα μια βοήθεια με το coord.gr ή με άλλον λογισμικό εάν είναι ευκολότερο.

Έχω χάρτη μιας παλιάς διανομής από τοπογραφική υπηρεσία, απ'ότι καταλαβαίνω είναι αυτά που αποκαλείτε "μικρά φύλλα χάρτου σε hatt". Θέλω να μετατρέψω συντεταγμένες από αυτό το μικρό φύλλο σε ΕΓΣΑ. Απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει πρώτα να μετατρέψω στο μεγαλύτερο (κεντρικότερο)  φύλλο hatt και έπειτα σε ΕΓΣΑ ή απ'ευθείας σε ΕΓΣΑ?

Στο coord επιλέγω αριστερά: ως "σύστημα προέλευσης" hatt (Φ.Χ 1:50000) και τικάρω  το κουτάκι των 6ο, γιατί νομίζω αυτό αναφέρεται στα μικρά φύλλα χάρτου των τοπογραφικών υπηρεσιών. Έπειτα βρίσκω ένα φύλλο χάρτου από αυτά της λίστας (κοντινό ας πούμε) και στην συνέχεια από κάτω με τα βελάκια τα ακριβή λ,φ που έχω από το φύλλο μου (στην περίπτωση μου φ=39 μοίρες 15 λεπτά, δ = -3 μοίρες και 3 λεπτά). Εν συνεχεία Χ,Υ εισάγω τις συντεταγμένες από το χάρτη της τ.υ, ας πούμε ενός οροσήμου που είναι κοντά στην διανομή που με ενδιαφέρει. Στο δίπλα πλαίσιο του προγράμματος επιλέγω "συστήματα εμπ" και την πρώτη επιλογή από την αναδυόμενη λίστα "εγσα 87". Βλέπω όμως ότι οι παραγόμενες συντεταγμένες Ε,Ν  σε ΕΓΣΑ έχουν πολύ πολύ μεγάλη απόκλιση από το αναμενόμενο ! χιλιόμετρα !

Να σημειώσω ότι τα παραπάνω δεν τα κάνω για επαγγελματική χρήση, με ενδιαφέρει να βρω την θέση μιας διανομής  και πόσο κοντά είναι σε κάποιον σημερινό οικισμό. Πρόκειται για κάποιες διανομές προσπάππου μου που θέλω να δω που βρίσκονται. Αυτό που θέλω μπορεί να έχει και μια απόκλιση κάποιων μέτρων (είναι αποδεκτό για την χρήση που θέλω να κάνω, δεν θέλω να κάνω κάποιο τοπογραφικό στην παρούσα φάση , εάν θελήσω θα απευθυνθώ σε τοπογράφο) αλλά βλέπω ότι τα παραγόμενα αποτελέσματα είναι αλλού γι'αλλού, οπότε μάλλον κάτι κάνω λάθος. Συγχωρείστε μου την άγνοια, δεν είναι το αντικείμενο μου. Ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.