Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

Μήπως 8α μπορούσε κάποιος να μετατρέψει τις παρακάτω συντεταγμένες από ΜΤ3 (Χ=205758.379 Υ=633315.288) σε ΕΓΣΑ87;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι δυτικη ζωνη με συντεταγμενες για το σημειο που εδωσες 224286.089,4400099.139 (τα αλλα τα πεταει στο Αιγαιο) στον 50αρι των Ιωαννινων.

Παρε και το kml του g.earth. από kml tools και τρεις premium quality fotos

 

http://rapidshare.com/files/197503382/iwannina.rar

Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδόν που υπολογίζω με συντεταγμένες σε ΜΤ3 ειναι 1453.40 τμ, ενώ με την μετατροπή σε ΕΓΣΑ87 είναι 1455.27 τμ. Θεωρώ πως η διαφορά είναι μεγάλη αν και στις συντεταγμένες η διαφορά είναι μέχρι 2 εκ. όπου σε μια οριοθέτηση νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Ποια είναι η γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

θέλω να ρωτήσω το εξής: έστω χ=1000 και y=1000 σε hatt σε τυχαίο φύλλο.

στο coord_gr όταν επιλέγω κάποιο φύλλο από πάνω αριστερά σαν σύστημα προέλευσης τότε και πάνω τέρμα δεξιά γράφει : το σημείο ανήκει στα ΓΥΣ, ΦΧ:1/50000.... όταν τα δύο αυτά συμπίπτουν η μετατροπή σε ΕΓΣΑ είναι σύμφωνη με τους συντελεστές. υπάρχουν όμως και φορές που επιλέγεις κάποιο φύλλο αριστερά και δεξιά σου βγάζει άλλο. τότε η μετατροπή "κλωτσάει" πάρα πολύ. μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το λόγο που το παθαίνει, προσωπικά ξανα-εισάγω τις συντ/νες, μπορεί και δυο-τρείς φορές μέχρι να το κάνει σωστά.

 

Βέβαια, συμβαίνει σπάνια, υποπτεύομαι οτι οφείλεται στην κωδικοποίηση χαρακτήρων...

 

Ενας χρήσιμος κανόνας είναι να κάνεις επανεισαγωγή των αποτελεσμάτων σαν δεδομένα και να δείς αν σου βγάζει τα αρχικά δεδομένα. Χρησιμοποίησε γι αυτό τα εικονίδια copy/paste που έχει πάνω από τα πλαίσια δεδομένων και αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα σε όλα τα μέλη!

 

κατέβασα το COORD από το site (φοβερή δουλειά παρεμπιπτόντως) αλλά δεβ μπορώ να το τρέξω σε Vista γιατί κολλάει στο registration ενός .dll και στη όταν πάω να το εκτελέσω μου δίνει Runtime error!!!

 

 

καμμιά ιδέα?

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας κάνοντας επεξεργασία των προσωπικών σας στοιχείων από τον Πίνακα ελέγχου!

Eυχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.