Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτή τη περίπτωση πας για έκδοση άδειας για ΚΥΑ ή για νομιμοποίηση με 4014.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Δεν έχω ξανασχοληθεί με ΚΥΕ.

Ετυχε όμως μια περίπτωση που για να την κοστολογήσω θα χρειαστώ βοήθεια.

 

Δεδομένα:

 

Πρόκειται για πρώην διαμέρισμα ~ 60τμ, κατασκευής προ του 55, Ο.Ι. σε Α όροφο, προσφυγική κατοικία με παραχωρητήριο χωρίς ΟΑ με τη διαδικασία του Υπ. Προνοίας.

 

Ο ιδιοκτήτης θέλει να ανοίξει καφέ.

 

Υπάρχει ένας μικρός χώρος (τμήμα κοινοχρήστου) και αλλαγή στις όψεις προς τακτοποίηση με 4014.

 

Δεν υπάρχουν θέσεις στάθμευσης.

 

Σκέψεις:

 

Απαιτείται ΟΑ αλλαγής χρήσης από διαμέρισμα σε κατάστημα.

Δηλαδή αρχιτεκτονικά, Στατική επάρκεια για τα νέα φορτία (ΚΑΝΕΠΕ), Η/Μ, ΚΕΝΑΚ αν εχουμε ριζική ανακαίνιση, παθητική και ενεργητική πυροπροστασία.

 

Μεχρι εδώ καλά;

 

Ερωτήματα:

 

1/ Εφόσον δεν έχουμε θέσεις στάθμευσης και δεν υπάρχει χώρος, βγαίνει η άδεια; Και αν ναι, πως;

 

2/ Εφόσον έχουμε και ρύθμιση με Ν.4014/11, τη ΒΧΚΧ την παίρνουμε από την ΥΔΟΜ;

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που είναι χαρακτηρισμένος κατάστημα χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε κατάστημα Υ.Ε.

 

Με την προυπόθεση ότι δεν υπάρχουν πολεοδομικές αυθαιρεσίες η παραπάνω αλλαγή χρήσης τι κόστος έχει;

Προφανώς ο κάθε μηχανικός χρεώνει διαφορετικά - έτσι φαντάζομαι - αλλά μιλάω για τάξη μεγέθους, δηλαδή 100 ευρώ, 1000 ευρώ, 5000 ευρώ για να έχω μια ιδέα τι με περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Για τάξη μεγέθους, πηγαίνεις σε έναν, δύο, τρεις μηχανικούς, τους θέτεις τα δεδομένα, και σου απαντούν αυτοί. Η δουλειά διαφέρει πολύ ανάλογα με τα δεδομένα και ανάλογα με την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Για τάξη μεγέθους, πηγαίνεις σε έναν, δύο, τρεις μηχανικούς, τους θέτεις τα δεδομένα, και σου απαντούν αυτοί. Η δουλειά διαφέρει πολύ ανάλογα με τα δεδομένα και ανάλογα με την περιοχή.

 

Χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, φαντάζομαι ότι η δουλειά δεν διαφέρει υπό την προυπόθεση πάντα ότι θα αφορά αποκλειστικά τον χαρακτηρισμό του χώρου σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος από κατάστημα και όχι και άλλες εργασίες όπως πχ νομιμοποίηση αυθαιρεσιών ή εργασίες διόρθωσης του χώρου κτλ

 

Θεωρώ ως τρίτος πάντως - μη μηχανικός - ότι θα έπρεπε να υπήρχε για τέτοιες εργασίες κάποιο στάνταρ τιμολόγιο αφού για παράδειγμα εγώ που δεν έχω γνωστό μηχανικό μάλλον θα πέσω στον πρώτο τυχόντα που μπορεί να χρεώνει λίγα και να είμαι τυχερός ή πολλά και να είμαι άτυχος. Όπως και να έχει αυτά είναι δικά σας εσωτερικά θέματα που θα πρέπει να δείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ποσοτικά μετρήσιμη η εργασία του μηχανικού ώστε να μπορεί να κοστολογηθεί με κάποιο τρόπο.Δεν θα σου προσφέρουν την ίδια ποιότητα εργασίας όλοι οι μηχανικοί που θα ρωτήσεις κοστολόγιο για την ίδια δουλειά.Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις αφού δεν έχεις κάποιον δικό σου, είναι α κάνεις μια σωστή έρευνα σε συναδέλφους με ξεκάθαρα "θέλω" από σένα και "παρέχω" από τους συναδέλφους για να μπορείς να τους συγκρίνεις.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ποσοτικά μετρήσιμη η εργασία του μηχανικού ώστε να μπορεί να κοστολογηθεί με κάποιο τρόπο.Δεν θα σου προσφέρουν την ίδια ποιότητα εργασίας όλοι οι μηχανικοί που θα ρωτήσεις κοστολόγιο για την ίδια δουλειά.Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις αφού δεν έχεις κάποιον δικό σου, είναι α κάνεις μια σωστή έρευνα σε συναδέλφους με ξεκάθαρα "θέλω" από σένα και "παρέχω" από τους συναδέλφους για να μπορείς να τους συγκρίνεις.

 

Προφανώς και κάτι τέτοιο πρέπει να κάνω, αλλά συναντώ ένα εμπόδιο. Υπάρχει κάπου μια βάση, κατάλογος όπου μπορώ να βρω μηχανικούς στην περιοχή μου.

Φαντάζομαι ότι πέραν του ότι θα ήταν βολικό για εμένα να βρίσκονται στο δήμο μου ή γύρω από αυτόν - Π. Φάληρο - , θα ήταν και πιο αποτελεσματικό αφού εφόσον έχουν προηγούμενη εμπειρία με το θέμα γνωρίζουν προκαταβολικά που να πάνε, τι ιδιαιτερότητες υπάρχουν πχ στην αρμόδια πολεοδομία και άλλα που δεν μπορώ να φανταστώ. Κάτι που μάλλον θα είναι προς όφελος και των δύο μας.

 

Αν υπάρχει κάποια πρόταση για να βρω μηχανικούς γύρω μου θα ήταν δεκτή η βοήθεια, όπως και αν αυτή την εργασία την αναλμβάνουν πολιτικοί μηχανικοί ή και μηχανολόγοι ή και αρχιτέκτονες μιας και προσωπικά φαντάζομαι μόνο τους πολιτικούς μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.