Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάνναβος σε τοπογραφικό διάγραμμα


Recommended Posts

Τζάμπα η ταλαιπωρία,διότι κάναββος με το "χέρι" είναι κομματάκι αγγαρεία για να μην πώ ταλαιπωρία.

Βάζεις ένα lisp πχ το ezysurf και τελειώνεις.Και το επίλυση beta απ'οτι θυμάμαι κάνει τη δουλειά του (κι όχι μόνο) και δε κοστιζει τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει ρε αδερφέ! Θες να αλλάζεις με το χέρι 15 νούμερα με κίνδυνο να γίνει και λάθος και να μην το πάρεις χαμπάρι; Κάντο. Κάποτε σχεδιάζαμε και όλα με το χέρι. Οτι γίνεται, γίνεται. Ο σκοπός είναι να μάθουμε πως αυτοματοποιούνται κατά το δυνατόν οι διαδικασίες και πως κερδίζεται χρόνος...

 

Υπάρχει η εντολή των διαστάσεων "Ordinate"

 

...κάνετε τη ζωή σας δύσκολη .

 

array για τον κάναβο και ordinate για τις συντεταγμένες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε proteas η εντολή ordinate δεν υπάρχει στο autocad 2011 που χρησιμοποιώ και επίσης η μέθοδος σου δεν είναι αποτελεσματική, θέλει πολλά περισσότερα "κλικ" από τις μεθόδους που προτείνουν τα παιδιά παραπάνω...

από μένα epilysi beta ή Dcad και με απλό τρόπο επιλέγεις τα όρια του σχεδιου σου και το κάνει χωρίς να κάνουμε καθόλου δύσκολη τη ζωή μας...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δουλέψει το autocad 2011 και χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος μου φαίνεται παράξενο να καταργηθεί μια εντολή σε νεότερη έκδοση ... χωρίς να το αποκλείω ... ordinate βρίσκεται στο menu των διαστάσεων και δέχεται και το continue

οτι συνηθήσει ο καθενας βέβαια ...

Link to comment
Share on other sites

@giorgosv , συνάδελφε η εντολή υπάρχει κανονικά στο 2011 AutoCad.

 

->Dimensions-> Ordinate

 

Kατά τ'άλλα και γώ θεωρώ το τρόπο του πρωτέα, χαμαλίκι :) Όπως μάθει κανείς βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

@giorgosv , συνάδελφε η εντολή υπάρχει κανονικά στο 2011 AutoCad.

 

->Dimensions-> Ordinate

 

Kατά τ'άλλα και γώ θεωρώ το τρόπο του πρωτέα, χαμαλίκι :) Όπως μάθει κανείς βέβαια!

 

α οκ, εγώ απλά την έγραψα στην γραμμή εντολών και δεν υπήρχε, ίσως γράφεται διαφορετικά...δεν έκατσα να το ψάξω κίολας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , επειδή ο χρόνος είναι πολύτιμος και δεν λέει να ανακαλύπτουμε τον τροχό κάθε φορά που φτιάχνουμε κάναβο, υπάρχει αυτή η εξαιρετική δουλειά από τον συνάδελφο agior.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.