Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση για χρόνο κατασκευής αυθαίρετου ακινήτου


Recommended Posts

1. συγγνώμη για την έκφραση, η αλήθεια είναι οτι πρόσεξα την ειδικότητα σου, μου διέφυγε το όνομα σου, προφανώς το ύφος είναι απρεπές στα πλαίσια αυστηρού πρωτοκόλλου επικοινωνίας μεταξύ μελών που εκ των πραγμάτων κανείς δεν γνωρίζει κανένα. Σε πιο "χαλαρά" πλαίσια, η ειδικότητά σου σε σχέση με την τσιμεντοκονία μου έκανε πολύ αστεία, μου θύμισε πλάκες στα φοιτητικά χρόνια. Σε κάθε περίπτωση λυπάμαι για το σχόλιο. Η "τσιμεντογωνία" τι είναι? (δηλώνω πλήρη άγνοια...)

 

2. αυτό με τις ένορκες καταθέσεις που αναφέρεις είναι αρκετά ενδιαφέρον, αν διασταυρωθεί θα "ξεκλειδώσει" αρκετές περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Παλια αποθηκη εκτος σχεδιου ΜΕ αδεια του 1972, μελετημενη για 120τ.μ. σε 6στρ αρτιο κι οικοδομησιμο οικοπεδο, κατασκευαστηκε εξ αρχης 180τ.μ. με αλλαγμενη τοποθετηση ουτως ωστε να παραβιαζει πλαγιες αποστασεις, εκτος των εξτρα 60τ.μ. υπερβασης δομησης και καλυψης που εχει ως αυθαιρεσιες....

Συν τοις αλλοις, μετα το μεγαλο σεισμο στη Θεσσαλονικη, το 1978 την αλλαξε χρηση και την εκανε κατοικια 180τ.μ.

Κρατω ως δεδομενο οτι ΔΕΝ νομιμοποιειται αλλα τακτοποιειται...

 

Πως μπορω να αποδειξω οτι η αλλαγη χρησης εγινε το 1978, προ 1983 και να πετυχω το μειωτικο συντελεστη 0,15?

Αποδεικτικα εγγραφα εκεινης της περιοδου δεν υπαρχουν, ειτε συμβολαια, ειτε εγγραφα εφοριας, που να το δηλωνουν ως κατοικια προ 1983

Ρευμα πηρε το 1988, μεχρι τοτε ειχε γεννητρια, κι αυτο βιοτεχνικο...

 

Υ.Δ. ιδιοκτητη και ενορκες μαρτυριες οτι η αλλαγη χρησης πραγματιποιηθηκε τοτε θεωρουνται εγκυρες?

 

Υπαρχει συμβολαιογραφικη πραξη στα χερια μου, του 2001 που λεει πως ειχαν δηλωσει υπευθυνα οι ιδιοκτητες οτι η κατοικια υπηρχε εκει προ εναρξης νομου τριτση, ητοι προ 1983 αλλα δεν παυουν να ειναι δηλωσεις και μονο.

Δεν εχουν νομικη υποσταση ακομα και μεσα σε ενα συμβολαιο...

Η μηπως εχουν?

 

Στην τελικη σκεφτηκα ακομα και να αγνοησω την υπαρξη αδειας ανεγερσης αποθηκης και να το παω σαν να ειναι εξ ολοκληρου αυθαιρετο...

 

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

.....Η "τσιμεντογωνία" τι είναι? (δηλώνω πλήρη άγνοια...)......

 

Θέλω και 'γώ να μάθω αυτό τον όρο.

 

Περιμένουμε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

letom είσαι unpectable & άριστος!!!!!!!!!

Και για να μην έχουμε θέμα με τις λέξεις:

 

unpectable = ανπεκταμπλ = άπαιχτος :grin:

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό το έχει (αν και διαφωνώ εκεί που λέει ότι χρησιμοποιείται με δόση ειρωνίας) :

http://www.slang.gr/lemma/show/unpaiktable___unpektable_845/

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το είδα από εκεί --την ξέρω χρόνια αυτή την λέξη-- σε καμία περίπτωση δεν το είπα ειρωνικά και συμφωνώ μαζί σου.

Απλά μου άρεσε ο τρόπος που απάντησες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, είναι πασίγνωστη λέξη και γι' αυτό και απόρησα με την ερμηνεία που της απέδωσαν στο slang.gr γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται να ειπωθεί ειρωνικά το "unpectable"!

Ξεφύγαμε του τόπικ όμως οπότε επαναφέρω την απορία περί "τσιμεντογωνίας" γιατί ούτε και εγώ γνωρίζω τι είναι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Στο τέλος του 2003 και αρχές του 2004, όσα αυθαίρετα είχαν δηλωθεί ότι κατασκευάστηκαν μέχρι το 2003, με τις ρυθμίσεις που έγιναν τότε, πήραν ρεύμα μέσα στο έτος 2004. Το έγγραφο αυτό της ΔΕΗ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό κατασκευής του αυθαιρέτου πριν το 2003, ή μήπως θα υπάρξει πρόβλημα επειδή το ρεύμα δόθηκε μέσα στο 2004;

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει σχετικά με αυτό και τι αποδεικτικά θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη..... Για τα αυθαίρετα που έχουν κατασκευαστεί μετά το 2003, πρέπει να έχουμε επίσης αποδεικτικά στοιχεία ότι έχουν κατασκευαστεί πριν τον Ιούλιο του 2011; (π.χ. αεροφωτογραφίες;)

Και αν απαιτείται, δεν αρκεί ίσως το 'τσεκάρισμα' στον γεωγραφικό εντοπισμό στο οποίο φαίνεται το αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.