Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

Απαλλαγή μπορούμε να πάρουμε για δουλειές που αφορούν τον εαυτό μας μόνο. Σε περιπτώσεις συγγενών δε γίνεται να υπάρξει απαλλαγή. Η δωρεά είναι ο μόνος τρόπος.

 

Σε περίπτωση δωρεάς σε συγγενείς, κόβουμε δελτίο αυτοπαροχής, που λέει ο φίλος πιο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

maria74 εχω και εγω περιπτωση τακτοποιησης αυθαιρετου για τον πατερα μου. εχω σκεφτει και εγω να κοψω μια τυπική αποδειξη (ισως οχι 1 ευρω οπως λες αλλα 50 ) και να απαλλαχτω απο την διαδικασια της απαλλαγης. σιγουρα αν μιλησω με το τεε θα μου προτεινει την τυπικη διαδικασια απαλλαγης αλλα περαν του οτι θα χασω περισσοτερα χρηματα να πηγαινοερχομαι στο τεε (κοζανη πτολεμαιδα) σε βενζινες απο το να πληρωσω φπα και φεμ 10 ευρω. στην δικη μου περιπτωση υπαρχει και ενα ακομη προβλημα. ο πατερας μου διαθετει ποσοστο εξ αδιαιρετου σε αγροτεμαχιο 8 στρ και αν καταλαβα καλα απαλλαγη παιρνεις μονο για το ποσοστο (3 %) του συγγενη σου. δηλαδη αν τελικα ξεκαθαρισει το θεμα με τα εξ αδιαιρετου και μπορει να δηλωθει το καθε ενα μονο του αν προσπαθησω να παρω απαλλαγη μαλλον περισσοτερα θα δωσω τελικα. απο οτι εχω καταλαβει παντως το τεε της κοζανης δεχεται οτι εκπτωση και να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας για απαλλαγή αμοιβής για τακτοποίηση αυθαιρέτου.

Συγκεκριμμένα θέλω να νομιμοποιήσω κάποιες κατασκευές στο σπίτι των γονιών μου (οι αυθαιρεσίες που έχει είναι αστείες, αλλά ας όψεται η μελλοντική μεταβίβαση...).

Από ότι έχω διαβάσει μπορώ να κάνω απαλλαγή. Σκεφτόμουν όμως αντί να τρέχω στο ΤΕΕ (και την ταλαιπωρία/γραφειοκρατία που αυτό έχει) να δηλώσω στο λογισμικό τακτοποίησης αυθαιρέτων μία συμβολική συμφωνηθείσα τιμή (π.χ. 50 ή 100 €) και να προχωρήσω κανονικά τη διαδικασία μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ που λογικά θα μου βγάλει μια ελάχιστη νόμιμη αμοιβή γύρω στα 1.570 €.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να στείλω στο ΤΕΕ υπογεγραμμένο συμφωνητικό από τη ΔΟΥ μεταξύ εμού και των γονιών μου? Υπάρχει περιπτωση το ΤΕΕ να απορρίψει αυτή τη χαμηλή τιμή? Και αν τη δεχτεί εν τέλει, θα πρέπει να πληρώσουμε κανονικά εισφορές υπέρ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ επί του ποσού των 1.570 €?

Στην περίπτωση δε της απαλλαγής, πόσο θα είναι οι εισφορές αυτές υπέρ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει -γενικότερα- απαλλαγή απο την υποχρέωση κατάθεσης αμοιβών!

Δεν λεει πουθενα οτι δεν κοβεις ΑΠΥ, δεν πληρωνεις ΦΠΑ, ΦΕΜ κτλ.

 

Στην περιπτωση σου, σε συμφερει περσσοτερο να κανεις ενα συμφωνητικο (οσο θες) να κοψεις ΑΠΥ σε αυτο και να καταβαλεις ΦΕΜ+ΦΠΑ και κρατησεις ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ στις "νομιμες" (που αν μπορειτε να μου πειτε εσεις ποιες ειναι...)

Link to comment
Share on other sites

ενας πελατης μου (συγγενης εξ αγχιστειας) μου εφερε 7 αυθαιρετα να τακτοποιησω, ενα απο αυτα ειναι και το δικο του...

 

τωρα εγω πως θα μπορεσω να του κανω μια πολυ χαμηλη τιμη χωρις να μου την πει το ΤΕΕ..

πχ εγω θελω να του παρω για την τακτοποιηση 200 ευρω..γινεται;;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις συμφωνητικό για όσα θέλεις και αν σου την πει το ΤΕΕ, πες το εδώ, να μαζευτούμε, να πάμε μαζί...

Αλλά δεν πρόκειται να σου πει κανείς τίποτα!

 

 

Ώπα, είσαι Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ρθω τελικά... :D

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις συμφωνητικό για όσα θέλεις και αν σου την πει το ΤΕΕ, πες το εδώ, να μαζευτούμε, να πάμε μαζί...

Αλλά δεν πρόκειται να σου πει κανείς τίποτα!

 

 

Ώπα, είσαι Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ρθω τελικά... :D

 

ευχαριστω πολυ συναδελφε για την συμπαρασταση...οποιος ακομα εχει κοψει αναλογη τιμη ας βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενδεχομένως, αν το δηλώσουμε δηλαδή, να κόψω εγώ 50€ στη μητέρα μου για κάτι χαζομάρες αυθαιρεσίες στο σπίτι στο χωριό μου (προσθήκη στέγης χωρίς άδεια).

 

Είμαι και Θεσσαλονίκη. Οπότε εάν σου πει ο οποιοσδήποτε το οτιδήποτε, πες το εδώ μέσα να μαζευτούμε με τους νόμους ανά χείρας και να πάμε για καφέ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που σκοπευω να ττακτοποιησω το σπιτι του πατερα μου, ουτε απαλλαγες θα κανω ουτε τιποτα.Θα κοψω μια ΑΠΥ χαμηλη πχ 50 η 100+ΦΠΑ και τελειωσε η ιστορια. Τα νταβατζηλικια του ΤΕΕ τελος. Χανουμε 2-3 μερες απο το χρονο μας για τα αυτονοητα. ΕΛεος....

 

Συνάδερφε καλημέρα,

επειδη είμαι σχετικά καινούργια στο όλο θέμα, δεν εχω ξανα χρησιμοποιησει το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ και θα πρέπει να κανω ρυθμιση καποιων χώρων με το Ν.4014 στο σπίτι της μητέρας μου, ήθελα να σε ρωτήσω αν τελικα προχώρησες στο σύστημα με χαμηλή τιμη της τάξεως των 50 Ε?

Εχω ήδη προμηθευτεί από το ΤΕΕ όλες αυτές τις δηλώσεις κλπ κλπ - αλλά αναρωτιέμαι αν είναι όντως προτιμότερο να δηλώσεις μια μικρή αμοιβή και τέλος.

Επίσης, πρέπει να κάνεις ιδιωτικό συμφωνητικό για αυτο?

(ευχαριστω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.