Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια νομιμοποίησης με 4014 και ΙΚΑ


Recommended Posts

Μίλησα με την Δ/νση ΠΕΣΩΣχ της περιοχής μου.

Ο Νόμος είναι σαφής και το έγγραφο της ΔΟΚΚ απλά διευκρινίζει τα αυτονόητα. Όχι ασφαλιστικές εισφορές, όχι πρόστιμα. Δεδομένου ότι, οι ΥΔΟΜ έχουν ενημερωθεί από τις αρμόδιες Δ/νσεις ΠΕΧΩΣχ για το θέμα, δεν θα ζητήσουν έγγραφα του ΙΚΑ (πληρωμή προκαταβολής εισφορών). Αφού δεν υπάρχει οφειλή .... δεν υπάρχει προκαταβολή. Ούτε καμιά βεβαίωση περί μη οφειλής εισφορών.

Το ΙΚΑ μπορεί να λέει ό,τι θέλει (αυτό είναι δικό μου).............

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την Δ/νση ΠΕΣΩΣχ της περιοχής μου.

Ο Νόμος είναι σαφής και το έγγραφο της ΔΟΚΚ απλά διευκρινίζει τα αυτονόητα. Όχι ασφαλιστικές εισφορές, όχι πρόστιμα. Δεδομένου ότι, οι ΥΔΟΜ έχουν ενημερωθεί από τις αρμόδιες Δ/νσεις ΠΕΧΩΣχ για το θέμα, δεν θα ζητήσουν έγγραφα του ΙΚΑ (πληρωμή προκαταβολής εισφορών). Αφού δεν υπάρχει οφειλή .... δεν υπάρχει προκαταβολή. Ούτε καμιά βεβαίωση περί μη οφειλής εισφορών.

Το ΙΚΑ μπορεί να λέει ό,τι θέλει (αυτό είναι δικό μου).............

 

Μακαρι να ισχυε αυτο που λες. Στην Πολεοδομια τη δικια μου κατ' αρχας:

1) Δεν εχουν εκδοσει καμια αδεια με το αρθρο 26 του Ν.4014/2011 λογω οτι τα εγγραφα του ΤΕΕ που εκτυπωνουμε δεν μιλουν πουθενα για περαιωμενη διαδικασια (Εγκυκλιος ΥΠΕΚΑ 13/2011) αλλα ολα ειναι σε 'Προσωρινη Υποβολη'.

2) Ο Ελεγκτης φορολογικων λεει απο τη στιγμη που αναγραφεται στις αδειες 'Νομιμοποιηση με το Αρθρο 26 του Ν.4014/2011 & το Αρθρο 22 του ΓΟΚ....' μας στελνει στο ΙΚΑ και να παμε να βγαλουμε ακρη.

3) Στο ΙΚΑ γινονται τρελες μαχες απο Μηχανικους με τους υπαλληλους. Εγω δεν τολμω να πλησιασω με αυτα που μου εχουν μεταφερθει.

 

Εν τελει: Μαυρα Χαλια...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την Δ/νση ΠΕΣΩΣχ της περιοχής μου.

Ο Νόμος είναι σαφής και το έγγραφο της ΔΟΚΚ απλά διευκρινίζει τα αυτονόητα. Όχι ασφαλιστικές εισφορές, όχι πρόστιμα. Δεδομένου ότι, οι ΥΔΟΜ έχουν ενημερωθεί από τις αρμόδιες Δ/νσεις ΠΕΧΩΣχ για το θέμα, δεν θα ζητήσουν έγγραφα του ΙΚΑ (πληρωμή προκαταβολής εισφορών). Αφού δεν υπάρχει οφειλή .... δεν υπάρχει προκαταβολή. Ούτε καμιά βεβαίωση περί μη οφειλής εισφορών.

Το ΙΚΑ μπορεί να λέει ό,τι θέλει (αυτό είναι δικό μου).............

 

Το πρόβλημα θα λυθεί ΜΟΝΟ αν οι ΥΔΟΜ λάβουν έγγραφο που τις απαλάσσει από το να ζητούν κοινοποίηση στο ΙΚΑ, εκτός από τις περιπτώσεις που υπολείπονται εργασίες για την αποπεράτωση.

Όσο δεν υπάρχει αυτό.... οι ΥΔΟΜ θα καταλαβαίνουν μεν αυτό (το αυτονόητο) για το οποίο τις ενημέρωσαν, αλλά στο τυπικό μέρος δε θα μπορούν να το εφαρμόσουν, γιατί βάσει άρθρου 22 του ΓΟΚ θα υποχρεούνται να σε στείλουν στο ΙΚΑ......

Link to comment
Share on other sites

Ο Ελεγκτής Φορολογικών θέλει.... δικηγόρο πάνω από το κεφάλι του για να ¨βάλει μυαλό¨. Και το λέω με όλη την καλή διάθεση γιατί εγώ ρώτησα το ΠΕΧΩΣχ επειδή είχα ανάλογη κουβέντα με τον μηχανικό της ΥΔΟΜ της περιοχής μου.

Η εξόφληση προκαταβολής ασφαλιστικών εισφορών (άρα και η αναγγελία στο ΙΚΑ) είναι υποχρεωτική προ της έκδοσης της Οικοδομικής Άδειας. Δεν το λέει μόνο το ΙΚΑ αυτό αλλά και σχετική εγκύκλιος της ΔΟΚΚ. Οπότε, για την έκδοση οικοδομικής άδειας, ο Ελεγκτής Φορολογικών είναι υποχρεωμένος να ζητήσει παραστατικά εξόφλησης από το ΙΚΑ.

Ο Ελεγκτής Φορολογικών είναι υποχρεωμένος να ελέγξει το φάκελο σύμφωνα με τις διατάξεις που αφορούν στην έκδοση οικοδομικής άδειας αλλά και στις ρυθμίσεις του Ν. 4014/2011 (αν δεν υπάρχει υπαγωγή στον Ν. 4014/2011 είναι άλλο θέμα). Αφού η ΔΟΚΚ τον έχει ενημερώσει ότι, δεν υπάρχουν οφειλές σε σχέση με το ΙΚΑ, δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει εξόφληση προκαταβολής. Προκαταβολή από μηδενική οφειλή .... δεν υπάρχει. Δεν έχει δικαίωμα να σε στείλει στο ΙΚΑ γιατί απλά δεν έχει δικαίωμα να σε στείλει ... πουθενά.!!!

(Kapa τώρα είναι το μήνυμά σου. Οι ΥΔΟΜ έχουν υποχρέωση να εφαρμόσουν τις διατάξεις του Ν. 4014/2011)......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!

 

 

Απλά λέω ότι ο Ν. 4014 μιλάει μεν για νομιμοποίηση μέσω του 4014 αλλά ταυτόχρονα σύμφωνα με το άρθρο 22 (που απαιτεί ΙΚΑ) και ΕΚΕΙ ακριβώς σκαλώνει το μυαλό τους και η ευθυνοφοβία τους ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ακόμα κι αν έχουν ενημερωθεί από τη ΔΟΚΚ, η οποία προκειμένου να προλάβει την ευθυνοφοβία τους θα έπρεπε να διευκρινίζει ακόμα και αυτό μέσα στο κείμενο, δηλ. ότι ΔΕΝ υποχρεούνται να ζητάνε την κοινοποίηση στο ΙΚΑ!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

Υ.Γ.

Ως γνωστόν οι δημόσιοι υπάλληλοι χρειάζονταιι διευκρινιστικό έγγραφο ακόμα και για το πώς θα κατουρήσουν,

οπότε στο μυαλό τους το ότι ΔΕΝ οφείλεις, ΔΕΝ ισοδυναμεί με το ότι κι εκείνοι ΔΕΝ οφείλουν να ζητήσουν κοινοποίηση στο ΙΚΑ, κι αυτό γιατί έχουν διαγνώσει τις προθέσεις του ΙΚΑ και θέλουν να έχουν καλυμμένο τον κώλο τους.......

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Υ.Γ.. Προς τον Ελεγκτή Φορολογικών (.... ανέκδοτο, για να του το πείτε).... Αν γίνει καταγγελία στο ΙΚΑ για αυθαίρετη οικοδομή που έχει υπαχθεί στον Ν. 4014/2011, τι θα κάνει ο αρμόδιος υπάλληλος?

Θα ¨κόψει¨ εισφορές και πρόστιμα..... Γιατί? Γιατί έτσι λέει η εγκύκλιος της Υπηρεσίας του (άσχετα αν ο Ν. 4014/2011 λέει άλλα και άσχετα αν είναι λάθος η εγκύκλιος ή όχι)........

 

Οπότε, ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ να ... κάνει αυτό που του λέει ο Νόμος 4014/2011 κι η ΔΟΚΚ.......

 

Απλά τα πράγματα

χαχα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι υπομονή.... "αγάλια - αγάλια γίνεται, η αγουρίδα μέλι"!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι διάβασα το έγγραφο από το ΥΠΕΚΑ προς όλες τις πολεοδομίες που ξεκαθαρίζει πως δεν πληρώνουν ΙΚΑ όσοι υπάγονται στιν νόμο 4014.

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=GcWD%2f7UXfCA%3d&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μιλησα για αλλη μια φορα με τον Ελεγκτη Φορολογικων για το Αρθρο 26 του Ν.4014/2011 και το εγγραφο της ΔΟΚΚ δεν εχει αλλαξει τιποτα επι της διαδικασιας. Μου ειπε να παω ΙΚΑ κανονικα και οτι προκυψει. Εννοειται εγω ακομα δεν θα παω ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.