Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

Κοιτώντας καλύτερα το xml, παρατήρησα ότι το εξεταζόμενο κτήριο, λόγω μονώσεων κλπ. έχει χαμηλότερες απαιτήσεις σε θέρμανση και ψύξη συγκρινόμενο με το ΚΑ, ενώ σε ζνχ ίδιες όπως είναι αναμενόμενο. Η κατηγορία αυτοματισμών Δ, οι μεγάλες ισχείς των βοηθητικών συστημάτων και η ύπαρξη μόνο ηλεκτρικής αντίστασης για ζνχ σου αυξάνουν τις καταναλώσεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μερικές παρατηρήσεις από εμένα:

 

1. Γιατί στον β.α. απόδοσης τερμ. μονάδων ψύξης βάζεις 0.93, ενώ στον θέρμανσης βάζεις 0.91; Στα fancoils, αν διαθέτουν δικό τους θερμοστάτη, βάζουμε 0.93/0.97=0.959

2. Γιατί θεωρείς ποσοστό κάλυψης στην ψύξη 0.9 (μάλιστα τον Σεπτέμβριο έχεις βάλει 0), αφού για τις κατοικίες θεωρουμε 0.5 και δεν έχεις κεντρικό σύστημα που να δουλεύει ταυτόχρονα για όλους τους χώρους της κατοικίας.

3. Στο μπάνιο τι σύστημα θερμανσης χρησιμοποείται;

4. Τα U των αδιαφανών δομικώ στοιχείων μου φαίνονται πολύ μικρά; Είναι τόσο καλά μονωμένο το κτήριο;

5. Την πόρτα προς ΜΘΧ (κλιμακοστάσιο), θα πρέπει να την δηλώσεις στις διαφανείς επιφάνιες σαν μη ανοιγόμενο κούφωμα, με gw=0 και μηδενικές σικίασεις, για να θεωρήσει το ΚΑ ότι δεν υπάρχει αερισμός από διείσδυση, καθότι δεν θεωρούμε κάτι τέτοιο προς ΜΘΧ.

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.

1. Λαμβάνω υπόψη μου ότι ένα fan coil είναι σε εσωτερικό τοίχο, οπότε σταθμίζω. Για τη θέρμανση και τη ψύξη θεωρώ ότι το fhydr=1.03

2. Τόσο καλύπεται από τα fan coil που υπάρχουν στο διαμέρισμα. Το 0 προκύπτει από την ΤΟΤΕΕ 3

3. Δεν έχει θέρμανση. Θεωρώ ότι καλύπτεται και γι' αυτό δεν συμπλήρωσα και με το θεωρητικό

4. Από τη μελέτη θερμομόνωσης τα πήρα

5. Δεν έχω υπολογίζει αερισμό από την εξώπορτα.

 

Η κατανάλωση των βοηθητικών συστημάτων το ρίχνει κατηγορία (όπως σωστά λες).

 

Ακόμη και εάν βάλω κατηγορία αυτοματισμών Β, πάλι Ε βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

5. Δεν έχω υπολογίζει αερισμό από την εξώπορτα.

 

Ναι, αλλά το ΚΑ θεωρεί ότι η πόρτα είναι προς εξωτερικό περιβάλλον και όχι ΜΘΧ και υπολογίζει κανονικά αερισμό. Γι αυτό κάνουμε αυτό το κόλπο που έγραψα παραπάνω όταν έχουμε πορτες προς ΜΘΧ. Δες τις FAQ στο site του ΤΕΕ, κάπου το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

...σωστός!

Βέβαια σχεδόν τίποτα δεν αλλάζει όσον αφορά την κατανάλωση (πολύ μικρή διαφορά)

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Σε ένα μικρό διαμέρισμα στη Ζώνη Β ένω έχει διπλά τζάμια μόνωση κατα ΚΘΚ (0,7 τοιχοποιιες) και απο συστήματα θερμανσης ψυξης έχει μόνο ένα κλιματιστικό, μου βγαίνει κατηγορία Ζ. Μου φαίνεται παράλογο το αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Αν στο σύστημα θερμανσης δεν βάλω το κλιματιστικο αλλά το θεωρητικό του Κ.Α. (λέβητας) μου το βγάζει Ε. 

 

Η άποψη σας θα με βοηθούσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχεις κάνει κάποιο λάθος. Τα κτήρια αυτα βγαίνουν συνήθως Δ αν δεν υπάρχει ηλιακός και Γ αν υπάρχει, εκτός αν έχεις πολύ χαλια η/μ συστήματα, υπερδιαστασιλογημενο λεβητα, αμονωτα δίκτυα κλπ.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ισχύς ψύξης 1,4 με eer = 1,79 πως προκύπτει;

(όχι ότι αλλάζει σπουδαία το τελικό αποτέλεσμα αλλά αντιστοιχεί σε κλιματιστικό 4700btu/h με 780W απορροφόμενη που δεν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.