Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

πως ακριβώς πέρασε πυροσβεστική "τμηματικά";

και πως θα δώσεις βεβαίωση "τμηματικά";

μάλλον εγώ δεν καταλαβαίνω

τι χρήση είχε πριν; πότε άλλαξε; επιτρέπονταν; το 4178 τι λέει; τι επιτρέπεται τώρα στην περιοχή; έχει προδιαγραφές; ταυτίζεται η κάτοψη με της πυροσβεστικής και του 4178;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πως ακριβώς πέρασε πυροσβεστική "τμηματικά";

και πως θα δώσεις βεβαίωση "τμηματικά";

μάλλον εγώ δεν καταλαβαίνω

τι χρήση είχε πριν; πότε άλλαξε; επιτρέπονταν; το 4178 τι λέει; τι επιτρέπεται τώρα στην περιοχή; έχει προδιαγραφές; ταυτίζεται η κάτοψη με της πυροσβεστικής και του 4178;

Τα σχεδια ειναι τα ιδια παντου. Ειναι ιδιαζουσα περιπτωση.

Ενα μονο μερος θα χρησιμοποιηθει ως εστιαση...το αλλο ειναι για ξενωνας νεοτητας.

Τα σχεδια για την πυροσβεστικη και 4178 ειναι για το συνολο του κτιριου.

Link to comment
Share on other sites

μήπως λοιπόν είναι χρήση μέσα στη χρήση και όχι ανεξάρτητο;

στην περίπτωση αυτή πάει με άλλες προδιαγραφές.

Και μπορεί ο φορέας του ξενώνα να μισθώσει τη διαχείριση της εστίασης,

οπότε να μην χρειάζεται ξεχωριστή επιχείρηση.

Ας πούμε όπως λειτουργούν τα κυλικεία εντός βιομηχανιών, γραφείων κλπ μεγάλων επιχειρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη Βεβαιωση χώρου κύριας Χρήσης : για να δοθεί (σε ακίνητο με ρύθμιση 4178) πρέπει να πληρωθθεί η 1η δόση ή το 30%? δε το βρίσκω ξεκάθαρα ορισμένο (σε αντίθεση με τον Ν 4014 όπου υπήρχε σαφής αναφορά στην 1η δόση).

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το χρόνο της ΒΚΧ, η άδεια λειτουργίας δεν μπορεί να εκδοθεί πριν το 30%. (όχι ότι δεν το έχω δει κι αυτό)

Άρα what's the point?

Το σύστημα τυπώνει εκείνο το χαρτί (χωρίς νόημα στο 90% των περιπτώσεων) από την πρώτη δόση. Άρα εμμέσως ...

Link to comment
Share on other sites

η αδεια λετουργιας  δεν ειναι συσταση  και  δεν ειναι μεταβιβαση, για να απαιτει το 30%...

 

επομενως

 

[διατι να το κρυψωμεν αλλωστε..]

 

ό,τι δεν απαγορευεται...τοτε επιτρεπεται...

 

 

εδιτ

 

ομως μετα απο...ενδελεχη   ερευνα...

να μου επιτρεψετε  να προσθεσω και αυτα απο το αρθρο 25

 

6. Για τη λήψη άδειας εγκατάστασης, λειτουργίας, για κάθε είδους διοικητική άδεια ή έγκριση για
τη χρήση και τη λειτουργία συμπεριλαμβανομένης της έκδοσης, τροποποίησης και ανανέωσης
περιβαλλοντικών όρων σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία ή για την υποβολή υπεύθυνης δήλωσης
για την άσκηση μεταποιητικών ή συναφών δραστηριοτήτων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στα άρθρα
17 έως 40 του ν. 3982/2011 (Α` 143), σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων, που έχουν υπαχθεί στις
διατάξεις του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (Α` 209) ή του παρόντος, απαιτείται αντί της
οικοδομικής άδειας, η βεβαίωση περαίωσης ή η βεβαίωση εξόφλησης ποσοστού 30% του
συνολικού ποσού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος, από το πληροφοριακό σύστημα.

7. Σε κτίρια που έχουν ανεγερθεί με νόμιμη οικοδομική άδεια, κατά την έκδοση της άδειας
νομιμοποίησης των τυχόν αυθαιρέτων κατασκευών, επιτρέπονται όλες οι κατά κανόνα χρήσεις
γης, που επιτρεπόταν σύμφωνα με τις ειδικές πολεοδομικές διατάξεις της περιοχής κατά το χρόνο
έκδοσης της οικοδομικής άδειας, υπό την προϋπόθεση ότι από τις μεταβατικές διατάξεις δεν
επιβάλλεται η απομάκρυνση της αυθαίρετης χρήσης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που το διόρθωσες μόνος σου. 

οποιαδήποτε διοικητική πράξη προϋποθέτει το 30% (υποτίθεται)

Αλλά το σύστημα, για μία ακόμη φορά, δεν σκοπεύει στην διασφάλιση της νομιμότητας αλλά στην ενίσχυση της ευκολίας μας.

Γι' αυτό και κανείς δεν ασχολείται με τις διάφορες βλακείες του σε σχέση με την πραγματικότητα αλλά και τον ίδιο το Νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω συνάδελφοι. Επομενως ισχύει ότι είχα "δει" και γω, δηλαδή :

για αδεια λειτουργίας απαιτείται το 30%.

ΒΧΚΧ δεν ορίζεται κάποια άμεση συσχέτιση με την πληρωμη προστιμου 4178. Αλλά καταθέτοντας και τον 4178 σαν δικαιολογητικό αντί άδειας, "προκύπτει εμμεσα" πάλι η εξόφληση του 30% όταν δίνεται η βεβαίωση, δηλαδή η ΒΧΚΧ  χωρίς το 30% από μονη της δε φτανει για να βγει η άδεια (τυπικα τουλάχιστον).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

νομίζω το μάζεψες καλά

(απαιτείται βέβαια κάποια προσοχή στη διαχείριση του πελάτη, ο οποίος πάντα ακούει πιο ευχάριστα τους "μανάβηδες" (όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω)) 

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι...

Την Βεβαιωση Χρησης Γης ...την εκδιδει ο ιδιωτης μηχανικος.

Η περιπτωση μου...... ειναι ορεινο καταφυγιο που ο φορεας (Δημος), το νοικιασε σε ιδιωτη.

Ο ιδιωτης θελει να βγαλει αδεια ιδρυσης καταστηματος υγ. ενδιαφροντος (σε ενα τμημα του καταφυγιου) για την εξυπηρετηση του κοσμου που θα μενουν στο καταφυγιο.

Την βεβαιωση την εκδιδω εγω ως μηχανικος...σωστα?

Πως θα γνωριζω αν επιτρεπετε η χρηση καταστηματος εστιασης ωστε να δωσω την βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.