Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταχυθερμαντήρες


Scrooge

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ σε σπίτι με πολύ καλή παροχή έχω δει επιτοιχο και με μια βρύση να ζορίζεται.

 

Μου έχει δώσει κλειδιά ο ιδιοκτήτης να αναψουμε το λεβητακι για πρώτη φορά. Πάω λοιπόν στο μπάνιο και ανοίγω τέρμα το ζεστό.... Καταρράκτης το νερό δεν δίνω σημασία αλλά το νερό ενώ ερχόταν πολύ ζεστό δεν εκαιγε πάω έξω γιατί λέω μάλλον θα τον έχεις βάλει χαμηλά τον λέβητα.... Στο τέρμα ο λεβητας. χαμηλωνω λίγο την βρύση και κατευθείαν το νερό ήταν ότι πρέπει για εγκαύματα. (ξαναλεω για αποφυγή παρεξηγησεων μιλάμε σε μπαταρία μπάνιου από τις παλιές χωρίς πολλά σαντζαλα μαντζαλα και φοβερή πίεση δικτύου)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Ψάχνω μία ταυτόχρονη λύση σε ένα τριπλό πρόβλημα και από όλη την αναζήτηση (σε αγγλικά και ελληνικά sites) αυτό εδώ φαίνεται το καλύτερο μέρος που ελπίζω να βρω απάντηση. Θέλω λοιπόν:

  • γρήγορο ζεστό νερό μέσα στο ντουζ, άρα ταχυθερμαντήρα (σωστά;)
  • να δέχεται παροχή και ζεστού και κρύου νερού (γιατί απ'ότι έχω καταλάβει, αν δεν δέχεται ζεστό, πάει χαμένος ο ηλιακός... και βρίσκομαι στην Κρήτη...  : )  )
  • ταυτόχρονα να είναι και "power shower" (τον όρο τον βρήκα από τους αγγλικούς κατασκευαστές - π.χ. mira / triton), που λύνει το πρόβλημα της χαμηλής πίεσης που έχουμε. 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μία τέτοια 3-σε-1 λύση; 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε διωροφη οικοδομη (2 ανεξαρτητες ιδιοκτησιες)-οροφοδιαμερισματα 70 τμκαι  με ανεξαρτητη αποθηκη στην αυλη στην αποθηκη υπαρχει ο λεβητας καλοριφερ κα θερμοσιφωνας που εξυπηρετει μπανιο και κουζινα και των δυο οροφων.(οχι πολυ αποτελεσματικα θα ελεγα ...)

Τι θα  συμβνουλευατε

1.. Εναν συνολικο ταχυθερμαντηρα για τα δυο διαμερισματα ? ..στην αποθηκη ? ...

2.  εναν ταχυθερμαντηρα για καθε διαμερισμα?

3.  2 μικροτερους ταχυθερμαντηρες  σε καθε διαμερισμα (1 στο μπανιο ,1 στην κουζινα)?

4   .αλλη προταση

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω δουλεψει ταχυθερμαντηρες, αν βαλεις μικρης ισχυος μαλλον θα απογοητευτεις.

 

Επίσης η απόσταση από την κατανάλωση δημιουργεί θέματα....

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

1θερμοσιφωνας για δύο διαμερίσματα;για ποιο λόγο δεν σας ικανοποιεί;

Θα πρότεινα να μπει μποιλερ αφού υπάρχει χωρος η θερμοσίφωνας κανονικός .

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!

ο ενιαιος θερμοσιφωνας λογω της αποστασης του μαλλον δεν αποδιδει καλα.Αργει να ζεσταθει το νερο και με τα κρυα του χειμωνα κρυωνει και σχετικα γρηγορα

χωρια και αλλες ατελειες σχεδιασμου /διαστασιολογησης απο κατασκευης του κτιριου 

Και οπως μου φαινεται τουλαχιστον ,  η λυση του ταχυθερμαντηρα/ων  ειναι  η καλυτερη για γρηγορη (και οικονομικη )παροχη ζεστου νερου.

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.