Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια σε φροντιστήριο με 1 εξοδο


MechanicSilk

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ένας πελάτης θέλει να νοικιάσει ένα υφιστάμενο 3 όροφο κτίριο για να το κάνει φροντιστήριο, (Ισόγειο, 1ος όροφος, 2ος όροφος).

Το κτίριο με μια πρόχειρη ματιά βγάζει 37 άτομα πληθυσμό ανά όροφο, αυτό θα μειωθεί μιας και θα φτιαχτεί μπάνιο σε κάθε όροφο, γραφείο και προθάλαμος και εγώ μέτρησα όλο το εμβαδό του κάθε ορόφου σαν αίθουσα διδασκαλίας.

Το κτίριο έχει 1 έξοδο διαφυγής από κάθε όροφο σε πυροπροστατευμένο κλιμακοστάσιο, αυτό επαρκεί ή χρειάζεται και δεύτερη παρόλο που έχει πληθυσμό <50 ατόμων?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτήριο έχει οικ. άδεια πριν τις 18-2-89, η πυρασφάλεια φροντηστηρίων πάει με υπόδειξη μέτρων (εγκ. 7600/6-7-1960) ανεξάρτητα το πληθυσμό

οπότε θα το κρίνει η πυροσβεστική αν επαρκεί η 1 έξοδος και τι πλάτος πρέπει να έχει.

 

Αν είναι μετα απο αυτή την ημερομηνία, πάει με το άρθρο 7 του ΠΔ 71/88 και εφαρμόζονται οτι λέει αυτό (για > 50 άτομα, απαιτεί 2 εξόδους)

Για < 50, δεν αναφέρει το άρθρο ....

 

Κάνε και μια ερώτηση στη Π.Υ,. που ανήκει το κτήριο, θα σου λυθούν και άλλες απορίες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν πηγαίνεις με υπόδειξη μέτρων όπως ειπώθηκε παραπάνω λογικά δε θα έχεις πρόβλημα .

 

Αν είσαι με το 71/88 πάνω από ισόγειο +1 όροφος απαιτούνται 2 έξοδοι διαφυγής. Δεν έχεις δυνατότητα να πάρεις αποκλίσεις οπότε το κτίριο δε μπορεί να γίνει φροντιστήριο.

 

Ή μάλλον για να είμαι πιο σαφής , δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο 2ος όροφος για αίθουσες διδασκαλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα!!

όπως είπαν και παραπάνω τα εκπαιδευτήρια πάνε με το Άρθρο 7 του Π.Δ. 71/88.

Για τις εξόδους κινδύνου για φροντιστήριο με υπόγειο και ισόγειο πάνε ανάλογα με τα άτομα.

Αν είσαι στην κατηγορία ατόμων από 50 - 200 απαιτουνται 2 έξοδοι κινδύνου με ελάχιστο πλάτος μιας εξόδου 1,10 μ.

Για λιγότερα από 50 άτομα όπως είπε και ο συνάδελφος πιο πάνω κάνε μια ερώτηση στην Π.Υ.

Τέλος για το υπόγειο δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να το χρησιμοποιησεις σαν χώρο με αίθουσες διδασκαλίας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να δω κάποια λυμένα παραδείγματα , με ολοκληρωμένα σχέδια (κατόψεις) από μελέτες πυρασφάλειας.Δεν θέλω τις νομοθεσίες,γιατί αυτές τις έχω διαβάσει.Αν κάποιος έχει κάποιες μελέτες πού έχει κάνει και μπορεί να τις ανεβάσει εδώ,για να βοηθηθούνε κάποιοι νέοι μηχανικοί.Επίσης αν γνωρίζει κάποιο site εκτός από το firesecurity ας το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.