Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Μελέτης Παθητικής Πυροπροστασίας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Προσφάτως ενημερώθηκα (από την Πυροσβεστική) ότι δεν έχω δικαίωμα υπογραφής μελέτης Παθητικής Πυρασφάλειας, ως Μηχανολόγος Μηχανικός.

(Παρόλα αυτά, μου το έλεγε καθώς πρωτοκολλούσε την μελέτη μου για έλεγχο!!!!! :confused:  :confused:  :confused:  :confused: ).

Δεν είπα κάτι γιατί δέχθηκε τη μελέτη μου, φοβήθηκα εκείνη τη στιγμή μήπως είχε αλλάξει κάτι με κάποια εγκύκλιο όπως συνηθίζεται και δεν το είχα πάρει χαμπάρι και το σημαντικότερο έχω υπογράψει δεκάδες μελέτες και για πιστοποιητικά πυρασφάλειας και για έκδοση οικοδομικών αδειών και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Γνωρίζω ότι δικαίωμα υπογραφής μελέτης Παθητικής έχουν και οι Α.Μ. & Π.Μ..

Γνωρίζει κάποιος κάτι πιο επίσημο (π.χ. κάποιο λινκ από νόμο).

Το μόνο που βρίσκω είναι ενημερωτικά δελτία του ΤΕΕ που προσωπικά δεν με απασχολούν καθόλου τι γράφουν και τι παρουσιάζουν στις ημερίδες τους.

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι δικαίωμα υπογραφής μελέτης Παθητικής έχουν και οι Α.Μ. & Π.Μ..

 

 

Δικαιωμα εχουν ΜΟΝΟ οι Α.Μ. και Π.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν το εχω προχειρο.

Ομοιως για τα ενεργητικα μεσα δικαιωμα εχουν ΜΟΝΟ οι ΜΜ (νομιζω και οι ΗΜ).

Σε αυτο υπαρχει και ολοκληρη ιστορια με την ΠΥ, η οποια εξαιρουσε καποιες περιπτωσεις και δεχοταν και υπογραφη απο ΠΜ ή ΑΜ, αλλα ειναι μπλεξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο δεδομένο από την πρώτη ημέρα που απαιτούν την παθητική που ούτε καν χρειάστηκε να τον επικαλεστούμε ποτέ εδώ και χρόνια.

Γούγλαρε το, θα το βρεις….

 

Κι άλλο πιστοποιητικά πυρασφάλειας άλλο μελέτη παθητικής πυροπροστασίας που είναι αναπόσπαστο κομμάτι της αρχιτεκτονικής διάταξης του κτιρίου των χώρων, των διαδρομών κα.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει το νόμο και όχι να μου επιβεβαιώσετε γενικά και αορίστως τι ισχύει και τι όχι.

Κύριε Didonis για μένα δεν υπάρχει τίποτα δεδομένο μέχρι να το δω γραμμένο σε νόμο, και αν άνοιξα αυτό το θέμα είναι γιατί έχω ψάξει αρκετά στο google και δεν βρήκα κάτι.

Παρόλαυτα αν γνωρίζει κάποιος κάτι επίσημο (όχι από συλλόγους, παρατάξεις κτλ) θα με ενδιέφερε γιατί δεν έχω καμία όρεξη να υπογράφω μελέτες που δεν δικαιούμαι.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι έχω πάρει 3 συναδέλφους μηχανολόγους από το πρωί και μου είπαν ότι και αυτοί υπογράφουν κανονικά. Μάλιστα ο ένας έχει και περισσότερα χρόνια εμπειρίας από εμένα.

 

Συγνώμη αν το ψάχνω τόσο αλλά μετά το μπάχαλο με την τεχνική έκθεση του Ν. 3843/10, για το αν υπογράφουν οι ΜΜ-ΗΜ ή όχι έχω γίνει λίγο περίεργος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να μου δώσεις μια απάντηση που ζητάω εδώ και 3 ποστ ή απλά θες να κάνεις μπάχαλο τη συζήτηση ?

Ζητάω αν γνωρίζει κάποιος τον νόμο. Αν δεν το ξέρεις που ωφελούν οι απαντήσεις σου ?

 

Είναι αρκετά σοβαρό ζήτημα για εμένα γιατί έχω υπογράψει αρκετές μελέτες και δεν έχω σκοπό να σταματήσω ούτε γιατί μου το λέει ο υπάλληλος της πυροσβεστικής (ο οποίος επαναλαμβάνω τη δέχθηκε) ούτε γιατί το λες εσύ έτσι. Θα ήθελα επίσημα να ξέρω.  

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο μεν αλλά απαιτείς να σου δώσουν άλλοι νόμο και ΦΕΚ για μη δικαίωμα υπογραφής, εσύ έχεις νόμο ή ΦΕΚ που σου δίνει το δικαίωμα υπογραφής?

Το λέω έτσι διότι κάνεις και επίθεση ενώ σου λέμε τα δεδομένα και θα πρέπει να στα τεκμηριώσουμε λες και είμαστε η πολεοδομία.

Κάνε όπως νομίζεις αλλά μη ζητάς και τα ρέστα για κάτι που δεν γνωρίζεις  και να κατηγορείς τους άλλους ότι σου απαντούν γενικά και αόριστα και με βάση συνδικαλιστικές ενημερώσεις.

 

Ορθά γράφεις ότι δεν έχεις τίποτα δεδομένο αν δεν το δεις γραμμένο.

Που είδες εσύ λοιπόν γραμμένο την δυνατότητα να υπογράφεις παθητική και το έχεις κάνει?

Τεσπα κάνε ότι θες …

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αναζητιση στο παρον φορουμ θα βρεις ΣΙΓΟΥΡΑ αντιστοιχο θεμα

 

Τσεκαρε και την ερωτηση του Didonis.

 

Που είδες εσύ λοιπόν γραμμένο την δυνατότητα να υπογράφεις παθητική και το έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.