Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζει ο ασφαλιστικός χάρτης: Ολοι σε 3 υπερ-Ταμεία ως το τέλος του χρόνου


Engineer

Recommended Posts

ikaros13, αδικείς τον εαυτό σου με τέτοια ποστ! 

Η λογική λέει ότι ένα ταμείο είναι αρκετό και ...όλα σε ένα νοικοκυρεμένα!
Όμως το ΤΣΜΕΔΕ είναι κάτι περισσότερο από ασφαλιστικός φορέας για εμάς (αναφέρω ενδεικτικά εγγυοδοσία) ! Ακόμη υπάρχει ένα σεβαστότατο αποθεματικό(μετά το PSI), τί θα γίνει με αυτό? Θα καλύψει τις υπόλοιπες τρύπες?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα 2 ταμεία τουλάχιστον έπρεπε να είναι από την αρχή!!! Μισθωτοί- ελεύθεροι επαγγελματίες. Τέλος!! Τώρα αυτό με τους αγρότες να πω την αλήθεια ποτέ δεν το κατάλαβα... 

Δηλαδή αν ήταν έτσι τι θα σε πείραζε μου λες?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δε θα με πείραζε! Συμφωνώ και με αυτό!
Στο δεύτερο σκέλος σου διαφωνώ! Όχι ότι δεν θα μπορούσαν να πάνε σπίτι τους πολλοί, όσο ότι είναι δικό μας μαγαζί, που συντηρείται από εμάς και δεν θα ήθελα να παρθούν τέτοιες αποφάσεις ερήμην μας, με το λαϊκίστικο στυλάκι του "...απολύθηκαν κοπρίτες..." !

Link to comment
Share on other sites

τι θα γίνει όμως με τις εισφορές. θα πληρώνουμε όλοι το ίδιο? ή οι μηχανικοί θα συνεχίσουν να πληρώνουν τα περισσότερα επειδή είμαστε ωραίοι τύποι.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να εξισωθούν οι εισφορές και να πληρώνουμε όλοι το ελάχιστο σημερινό.Εγώ έκανα έναρξη πριν 1 μήνα και πληρώνω 225 ευρώ τον μήνα στον ΟΑΕΕ.Είναι εξοντωτικό για έναν νέο ελ. επαγγελματία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όλοι θα πληρώνουν το ίδιο, ανάλογα την κατηγορία που θα βρίσκονται. Μην γκρινιάζουμε χωρίς λόγο. Από που προκύπτει ότι οι μηχανικοί πχ θα πληρώνουν περισσότερες από τον αντιστοιχο λογιστή πχ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όλοι θα πληρώνουν το ίδιο, ανάλογα την κατηγορία που θα βρίσκονται. Μην γκρινιάζουμε χωρίς λόγο. Από που προκύπτει ότι οι μηχανικοί πχ θα πληρώνουν περισσότερες από τον αντιστοιχο λογιστή πχ;

Ικαρε πραγματικά πιστεύεις ότι θα ευνοηθούμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω, αλλά γιατί να μην ευνοηθουμε; Γιατί κάθε αλλαγή θα πρέπει να είναι εναντίον μας; Μήπως τώρα το συστημα κυλάει ρολόι; 50.000 και πλέον μηχανικοί δεν πληρώνουν τις εισφορές τους. Άλλοι δεν έχουν καν δουλειά η δεν έχουν κάνει εναρξη και καλούνται να πληρώσουν βρέξει χιονίσει. Άλλοι θέλουν να βρουν δουλεια με ΙΚΑ και υπαρχει εμπλοκή γιατί και καλα είναι μηχανικοί.

Τέρμα αυτά, είσαι μισθωτός κάπου.. ΙΚΑ, είσαι ελ.επ κάπου.. ΟΑΕΕ, είσαι άνεργος..τίποτα και δεν χρωστάς πουθενά!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τι θα γίνει όμως με τις εισφορές. θα πληρώνουμε όλοι το ίδιο? ή οι μηχανικοί θα συνεχίσουν να πληρώνουν τα περισσότερα επειδή είμαστε ωραίοι τύποι.

 

Όσο απίστευτο και αν φαίνεται στην εποχή μας, έχουν προνοήσει σωστά για αυτό.

Το κράτος θα εγγυάται βασική σύνταξη και από εκεί και πέρα θα υπάρχει προσαύξηση με βάση τα χρόνια ασφάλισης και τις εισφορές.

Αν οι αγρότες θα συνεχίσουν να πληρώνουν χαμηλές εισφορές, της τάξης των 500€ ανά έτος, τότε θα παίρνουν την βασική σύνταξη ενώ ένας μηχανικός που θα πληρώνει >5000€/έτος θα παίρνει μεγαλύτερη σύνταξη.

 

Βέβαια δεν περιμένω με τις δεκαπλάσιες εισφορές να παίρνω την δεκαπλάσια σύνταξη αλλά και την πενταπλάσια να παίρνω ευχαριστημένος θα είμαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικοτερο ατού του ΤΣΜΕΔΕ είναι η έκδοση εγγυητικών επιστολών. Τι θα γίνει με την ενοποίηση θα μας τα αρπάζουν οι τράπεζες;

 

Πάντως από αποψη εξυπηρέτησης δεν έχω κανένα παράπονο. Στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ Κοζάνης όλοι οι υπάλληλοι είναι άψογοι και εξυπηρετικότατοι, τα τηλέφωνα στα κεντρικά απάντανε τώρα τελευταία και μεσω mail σου απάντανε άμεσα.

Για τον ΟΑΕΕ αντίθετα δεν έχω ακούσει από κανέναν, καλό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.