Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η εμπειρία μου από τις εξετάσεις Εν. Επιθεωρητή


Julius Caesar

Recommended Posts

 

Ποια μεσιτρια? Δωσε ονομα, εστω και σε ΠΜ

 

Δεν θυμάμαι Inzaghi το όνομά της! Το τηλεφώνημα πάντως που δέχτηκα θα έχω να το λέω.. 

- Καλησπέρα γιατρέ. Ένας φίλος μου έχει -το τάδε πρόβλημα- εδώ και μερικές ημέρες. Να κλείσουμε ένα ραντεβού να τον εξετάσεις, και να μου δώσεις το 40% της αμοιβής σου; 

 

Γιατί δηλαδή; δεν ζητάν ποσοστό οι μεσίτες;

 

Καλόμαθε η γριά στα σύκα λέει ο σοφός λαός μας.. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδή; δεν ζητάν ποσοστό οι μεσίτες;

Ζητουν.

Και δινω.

Το θεμα ειναι οτι η προμηθεια κυμαινεται σε λογικα επιπεδα και το 40% σιγουρα δεν ειναι λογικο.

ΟΚ, εχω συναντησει και συναδελφο που, αφαιρουμενων φορων, ΦΠΑ κλπ εδινε 50% αλλα ηταν η εξαιρεση.

Εμενα αν καποιος συνεργατης αποφασισει να μου ζητησει 40% απλα θα τον ευχαριστησω για τη μεχρι τωρα συνεργασια και θα τη διακοψω εκει...

Εχει τυχει και μεσιτης να μου ζητησει 5% παραπανω, τον γειωσα ευγενεστατα και συνεχισαμε τη συνεργασια μας μια χαρα στα παλια συμφωνηθεντα

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

 Έχω συνεργασία με μια μεσίτρια η οποία δεν μου αξιώνει τίποτα. Όσες φορές την έχω πεί να σε δώσω κάτι μου λέει πρότεινε με και εσύ σε πελάτες και γνωστούς για να πατσίζουμε.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 Έχω συνεργασία με μια μεσίτρια η οποία δεν μου αξιώνει τίποτα. Όσες φορές την έχω πεί να σε δώσω κάτι μου λέει πρότεινε με και εσύ σε πελάτες και γνωστούς για να πατσίζουμε.

 

Το σωστότερο από όλα!! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλος τρόπος συνεργασίας με το μεσίτη. Του λες εγώ για αυτή την ενεργειακή επιθεώρηση θέλω τόσα και εσύ ζήτα ότι νομίζεις από τον πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Σωραιος... Αυτο εχω υιοθετησει τελευταια και ειμαστε μια χαρα...

Βεβαια εσχατως ηρθε ενας και μου ειπε να τα κανω με 60€ ωστε να βγαζει κι αυτος και, προφανως, τον εστειλα αδιαβαστο...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 Μα τώρα όταν οι τιμές στα ενοίκια είναι δυστυχώς για μας γύρω στα 100 ευρώ (και πολλά λεώ..), και ζητάει ο μεσίτης ποσόστο απο το 100αρικό είναι μέγιστη μαντζιριά εκ μέρους του !

Δλδ ρε φίλε μεσίτη τόσο πολύ ανάγκη έχεις το 20άρικο που θα καρπωθείς απο το ΠΕΑ μου?

 

Γι αυτό και η δικιά μου μου είπε χαρακτηριστικά "τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του "..Αν όμως μου δώσει 10 ΠΕΑ για ενοίκια και εγώ της συστήσω 1 πελάτη και δώσει σπίτι αυτή θα πάρει μια 200αρα μαζεμένη οπότε έχουμε πατσίσει..

 

Έτσι πρέπει να σκέφτεται ο σωστός μεσίτης !

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε φίλε μεσίτη τόσο πολύ ανάγκη έχεις το 20άρικο που θα καρπωθείς απο το ΠΕΑ μου?

 

Και όμως φίλτατε...! Και όμως!!  

 

Αναφορικά με το εγώ θέλω τόσα, εσύ ζήτησε όσα θέλεις έχω μία ερώτηση με υποερωτήματα: Τελικά ο μηχανικός εκδίδει ΠΕΑ στον ιδιοκτήτη ή στον μεσίτη; Ποιος είναι ο πελάτης του; Στην απόδειξη τι ποσό κόβει; Αυτό που χρεώνει στον πελάτη ή αυτό που ζητάει ο μεσίτης από τον πελάτη; Σε γενικές γραμμές τα έξοδά μου είναι τόσα και άλλα τόσα, το κέρδος που θέλω είναι τόσο, ζήτησε μεσίτη όσα θέλεις και ενημέρωσε με να κόψω απόδειξη και να υπολογίσω εκ νέου τα έξοδά μου και το κέρδος μου να δω αν βγαίνω; Ή μεσίτη πόσα θέλεις να βγάλεις, και φτάνουμε το ΠΕΑ στην ελάχιστη αμοιβή του ΤΕΕ με ό,τι αυτό συνεπάγεται; (Θεωρώ αυτονόητο το ότι πληρώνεται το ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ και παρακράτηση φόρου από το ποσό που αναγράφεται στην απόδειξη.) 

 

Edit: Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα των εξετάσεων.. Συγνώμη εκ των προτέρων! 

Edited by Earl
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Λες και κοβει κανεις το ακριβες αντιτιμο σε ΑΠΥ για να γινεται και θεμα...

Τοσα χωρις αποδειξη τοσα με... Τι θες...? Χωρις... Οκ, τα πιασαμε τα λεφτα μας...

Τεσπα, το σταματαω εδω γιατι θα μου την πεσουν οι ηθικολογοι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σε ολους,

 

ξερετε μεχρι ποτε θα ασκουμε την ιδιοτητα του ενεργειακου επιθεωρητη χωρις εξετασεις?

ευχαριστω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.