Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

ξερετε ποσο καιρο κανει να έρθει ο έλεγχος δομησης για την παροχη ρεύματος και για να εγκατασταθεί στο σπίτι το οικιακό ρευμα??

 

Υ.Γ.δεν εχω εργοταξιακό κανω τις εργασιες με γεννητρια

Link to comment
Share on other sites

7-10 μέρες μετά τον έλεγχο από Ε.Δ

ΚΑΝΑ ευχαριστω παρα πολύ, μηπως ξερεις και ποσο καιρο περίπου κανει να έρθει ο ελεγχος μετα από την αιτηση για την παροχη δε τα ξερω καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

 

Επειδή έχω πολύύύ καιρό να κινήσω τέτοια διαδικασία...ζητώ την ανοχή σας και τα φώτα σας!

 

Ένας πελάτης μου έχει εργοταξιακό ρεύμα και θέλω να κάνω αίτηση για να πάρει τώρα κανονικό ρεύμα.

- Το ΕΚΚΟ δεν ελεγχεται, σωστα?

- Αυτή βεβαίωση υδραυλικού που ζητείται...την δίνει ο σύνδεσμος υδραυλικών, τη συμπληρώνει ο υδραυλικός και τη σφραγίζουν και οι δυο? Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα? Προφανώς ο υδραυλικ΄ςο πρέπει να προσκομίσει και το τιμολόγιο παροχης υπηρεσιών του, σωστα? Πρέπει να είναι για όλο το ποσό που αναφέρει το ΕΚΚΟ?

Link to comment
Share on other sites

Ο υδρ/κός σου την φέρνει σε 3/πλουν

βάζεις στη θέση των στοιχείων του επιβλέποντα τη σφραγίδα σου 

-την υπογράφεις και τη σφραγίζεις στο τέλος

 

Κατόπιν ο σύνδεσμος την θεωρεί 

και πηγαίνεις ένα αντίγραφο στην ΥΔΟΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έστω ο.α., οπου το κτιριο σαν κατασκευή εχει χτιστεί βάσει εγκεκριμένων σχεδίων, αλλά δεν τοποθετηθηκε εκεί που προέβλεπε η ο.α., μετακινήθηκε με αποτέλεσμα ένα μέρος του κτιρίου να βρίσκεται εντός των 15 μ. από το όριο του γεωτεμαχίου.


Έγινε τακτοποίηση με τον 4495/17.


Κατεθεσα δικαιολογητικα στην πολεοδομια για να γινει αυτοψια και να μου σφραγισουν την ο.α.


Στην αυτοψια αυτη...τι έχει αρμοδιότητα ο υπάλληλος της πολεοδομίας να ελέγξει? Και επομένως να αρνηθεί να μου σφραγισει την ο.α.?


Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

δες το άρθρο 105 παρ 3

Έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύουν οι παλιές εγκύκλιες

που ερμήνευαν το άρθρο 25 (το οποίο καταργήθηκε με το 125/του Ν 4495)

και ότι μπορείς να το ηλεκτροδοτήσεις με αυτό

 

Άρθρο 105
Αναστολή επιβολής κυρώσεων και είσπραξης προστίμων
1. Για τις κατασκευές ή τις χρήσεις για τις οποίες υποβάλλεται δήλωση υπαγωγής στις ρυθμίσεις του παρόντος δεν επιβάλλονται πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ούτε άλλες κυρώσεις, εφόσον εξοφληθούν όλες οι δόσεις καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου και για όσο χρονικό διάστημα ορίζεται στον παρόντα. Τα ανωτέρω ισχύουν για τις ίδιες κατασκευές ή χρήσεις και για εκκρεμείς σε οποιοδήποτε στάδιο και διαδικασία σχετικές υποθέσεις.
2.  Για αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις για τις οποίες υποβάλλονται τα δικαιολογητικά που προβλέπονται από τις διατάξεις του παρόντος αναστέλλεται η επιβολή προστίμων και κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων, καθώς και η είσπραξη προστίμων που έχουν ήδη βεβαιωθεί από τις Δ.Ο.Υ και το ΕΦΚΑ, μέχρι την παρέλευση της προθεσμίας εξόφλησης των προστίμων.

 

3. Επιτρέπεται η σύνδεση των κτιρίων των παραγράφων 1 και 2 με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας και η λήψη βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης, μετά την καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου, εφόσον πληρούνται οι σχετικές προϋποθέσεις. Για τη σύνδεση κτιρίων ή αυτοτελών ιδιοκτησιών αυτών με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας  και για τη λήψη βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης υποβάλλεται στον αρμόδιο οργανισμό και στην οικεία υπηρεσία δόμησης  βεβαίωση από το πληροφοριακό σύστημα ότι έχει καταβληθεί τουλάχιστον η πρώτη δόση του ενιαίου ειδικού προστίμου, η οποία περιλαμβάνει τα απαραίτητα στοιχεία ταυτοποίησης της ιδιοκτησίας και του κυρίου αυτής.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.