Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Ναι, κατέθεσα και τις αναλογες βεβαιωσεις και σχέδια τακτοποίησης με τον 4495/17...

Μονο με τη Βεβαιωση ΤΕΕ , δε μπορω να παρω ρευμα, γιατι αναγραφω οτι υπαρχει αδεια, αλλα στην τακτοποιηση δεν φαινονται ολα τα τ.μ. του κτισματος, παρα μονο τα τακτοποιημενα.

Μετα την αυτοψια μου ζητηθηκε νεο τοπογραφικο διαγραμμα, γιατι αυτο την ο.α. του 2009 δεν είχε πολλά υψόμετρα εντος του γεωτεμαχίου. Αφου ετσι ήταν η νομοθεσια τοτε...τι θα πει "δεν ειναι με τα σημερινα δεδομενα"?

Αν και δεν είναι αρμοδιοτητα τους, κατα τη γνωμη μου, το εκανα κ αυτο.

Παρόλα αυτα...η υποθεση αυτη εχει κολλησει για μηνες τωρα και μου προτεινεται να βρω αλλο τροπο να παρω ρευμα...!!!

Επειδη θεωρω οτι κανουν παραβαση καθηκοντων ήθελα να μαθω μεχρι που ειναι οι αρμοδιοτητες του εν λογω τμηματος της πολεοδομιας που ελεγχει κατασκευες και σφραγιζει την ο.α. για να παρει κανονικο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Μα για αυτό σου είπα ότι δεν ισχύει η εγκ 17 ή 7/12 που ρύθμιζε τα θέματα ηλεκτροδότησης

 γιατί κατάλαβαν ότι είναι τρελό κάτι που είναι εντελώς παράνομο να παίρνει ρεύμα ΑΜΕΣΑ 

 ενώ κάτι που είναι νόμιμο και μόνο κατά λίγο αυθαίρετο να χρειάζεται να τρέχεις και να μην φτάνεις 

2. Όσο για το ότι

γιατι αναγραφω οτι υπαρχει αδεια, αλλα στην τακτοποιηση δεν φαινονται ολα τα τ.μ. του κτισματος, παρα μονο τα τακτοποιημενα

 

αυτό δεν έχει καμιά σχέση! 

Αρκεί στην αίτηση του ιδιοκτήτη προς την ΔΕΗ (η οποία πρέπει να είναι θεωρημένη για το γνήσιο)

να γράφεις όλα τα τ.μ των κύριων και ξεχωριστά των βοηθητικών χώρων που θα ηλεκτροδοτηθούν 

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΕΗ είδαν τα τετραγωνικα της τακτοποιησης...τα οποια δεν συμπιπτουν με αυτα που αναφερονται στην αιτηση για ρευματοδοτηση...οποτε η τακτοποιηση αφορα μερος του κτισματος. 

Εφοσον το κτισμα δεν ειναι εξ ολοκληρου αυθαιρετο, θελουν θεωρημενο το φυλλο της ο.α.

αν ηταν ολο αυθαιρετο θα πηγαινα για ρευμα μονο με την βεβαιωση του 4495 (οπου και θα αναγραφοταν ολα τα τ.μ. του κτισματος)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ απ όσο ξέρω και γω η Δεη έχει δίκη της εγκύκλιο με την οποία αποκλείεται ρεύματοδοτηση σε ακίνητο με άδεια χωρίς θεώρηση της άδειας. Και αυτό έχει μια λογική για Εκκρεμοτητεσ ΙΚΑ και ΔΟΥ και ειναι καλύτερο και για μας. Για κανέναν λόγο δεν ειναι καλό να μένουν ανοιχτές επιβλέψεις.

Τώρα για δικαιοσύνη σε σχέση με αυθαίρετους ούτε λόγος !!

Irini γιατι κολλάει η υπόθεση ακριβώς; Εαν νόμιμοι και τακτοποιημένοι συμπίπτουν ως σχέδια με την πράξη δεν υπάρχει λόγος να σου την αρνηθούν. Βρήκαν διαφορες; Μήπως τίθενται και θέματα χρόνου κατασκευής; Πχ ειναι πιστοποιημένο κάπως ότι ο σκελετός τουλάχιστον έγινε πριν το 2011;

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΕΗ είδαν τα τετραγωνικα της τακτοποιησης...τα οποια δεν συμπιπτουν με αυτα που αναφερονται στην αιτηση για ρευματοδοτηση...οποτε η τακτοποιηση αφορα μερος του κτισματος. 

Εφοσον το κτισμα δεν ειναι εξ ολοκληρου αυθαιρετο, θελουν θεωρημενο το φυλλο της ο.α.

αν ηταν ολο αυθαιρετο θα πηγαινα για ρευμα μονο με την βεβαιωση του 4495 (οπου και θα αναγραφοταν ολα τα τ.μ. του κτισματος)

μα η ΔΕΗ έχει εγκύκλιο που αναφέρει ότι μπορεί τα τ.μ να διαφέρουν

Συνάδελφε ΚΑΝΑ απ όσο ξέρω και γω η Δεη έχει δίκη της εγκύκλιο με την οποία αποκλείεται ρεύματοδοτηση σε ακίνητο με άδεια χωρίς θεώρηση της άδειας. ​Αυτό ίσχυε και ισχύει για ολοκληρωτικά νόμιμη οικοδομή Και αυτό έχει μια λογική για Εκκρεμοτητεσ ΙΚΑ και ένα εντελώς αυθαίρετο έχει ΙΚΑ και και ΔΟΥ το ΕΚΚΟ δεν θεωρείται πλέον -αλλά και ένα αυθαίρετο έχει κόστος κατασκευής ειναι καλύτερο και για μας. Για κανέναν λόγο δεν ειναι καλό να μένουν ανοιχτές επιβλέψεις.την επίβλεψη μπορείς να την απαιτήσεις και με άλλους τρόπους 

Τώρα για δικαιοσύνη σε σχέση με αυθαίρετους ούτε λόγος !! δηλ για σένα συν/φε είναι σωστό ένα εντελώς αυθαίρετο να ηλεκτροδοτείται χωρίς διατυπώσεις

και ένα εν μέρει αυθαίρετο να ελέγχεται από την ΥΔΟΜ οι οποίες πολλές φορές εξετάζουν πέραν από τα προβλεπόμενα με 3 εγκύκλιες (εμβαδό - χρήση - περιγραφή της θέσης του αυθαιρέτου και των τυχόν απαγορεύσεων) 

και τον τρόπο ρύθμισης που πάμπολλες των περιπτώσεων  είναι αβέβαιος όχι μόνο για την ΥΔΟΜ αλλά για όλους μας μέχρι και το ίδιο το ΥΠΕΚΑ!

Και κυρίως  γιατί  ο ίδιος έλεγχος από την ΥΔΟΜ  να ΜΗΝ  ΓΙΝΕΤΑΙ και για τα  εντελώς αυθαίρετα κτίσματα?? 

(προφανώς αυτό αντιλήφθηκε το ΥΠΕΚΑ και στο άρθρο που προανέφερα του Ν 4495 ορίζει αλλιώς την ηλεκτροδότηση -χωρίς να χρειάζεται να αλλάξει καμιά εγκ προς την ΔΕΗ)

Irini γιατι κολλάει η υπόθεση ακριβώς; Εαν νόμιμοι και τακτοποιημένοι συμπίπτουν ως σχέδια με την πράξη δεν υπάρχει λόγος να σου την αρνηθούν. Βρήκαν διαφορες; Μήπως τίθενται και θέματα χρόνου κατασκευής; Πχ ειναι πιστοποιημένο κάπως ότι ο σκελετός τουλάχιστον έγινε πριν το 2011;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Sarcs...δε ξερω γιατι δε θελουν να μου υπογραψουν...δε μου δινουν καποια σαφη απαντηση. 

Δεν υπαρχει φιαφωνια για την τακτοποιηση.

Δεν τιθεται θεμα χρονου κατασκευης. Εχω βεβαιωση ΙΚΑ οτι ολο το εργο αποπερατωθηκε το 2011 (ο σκελετος ολοκληρωθηκε μεσα 2010).

Σκεφτομαι να τους ζητησω να μου απαντησουν γραπτως που κολλαει η υποθεση αυτη. 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δείτε τι γίνεται!

αν πάτε εδώ  https://www.deddie.g...uthaireto-autot

και δείτε το   "Έντυπο υποβολής αιτήματος σύνδεσης αυθαιρέτου"

 

αυτό το έντυπο έχει τίτλο και παραπέμπει στην εγκ 1/12

Αί τ η μ α σ ύ ν δ ε σ η ς α υ θ α ιρ έ τ ο υ μ ε τ ο δ ί κ τ υ ο δ ια νο μ ή ς η λ ε κ τρ ι κ ή ς ε ν έ ρ γ ε ια ς
(σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. πρωτ. Οικ. 6638/07.02.2012 Εγκύκλιο 1 της ΔΟΚΚ/ΥΠΕΚΑ)

 

η Εγκύκλιος 1  παραπέμπει στο άρθ 49 παρ 9 του 4030/11

το άρθρο 49 / 4030 παραπέμπει στο άρθ 24 του Ν 4014/11

το άρθρο 24 του Ν 4014/11 ίσχυε σύμφωνα με τις  μεταβατικές διατάξεις του άρθ 30 /Ν 4178/13

 

αλλά τελικά και αυτό καταργήθηκε με το 125/4495/17

 

Επομένως  γιατί κατά την γνώμη σας δεν ΙΣΧΥΕΙ το 107 παρ 1-2-3 του Ν 4495/17"????

που δεν κάνει αυτό τον διαχωρισμό ηλεκτροδότησης

 

"σε αυτοτελή αυθαίρετα ή εξ ολοκλήρου αυθαίρετα" και

"σε  με εκδοθείσα Ο.Α και αυθαιρεσίες" 

 

και ότι κακώς η ΔΕΗ επικαλείται διάταξη που δεν ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ νομίζω καταλαβαινόμαστε, δε χρειάζεται να διαφωνούμε εντόνως.

1. Και το αυθαίρετο έχει ΙΚΑ, αν σε πιάσουν όμως. Το νόμιμο έχει ΙΚΑ έτσι και αλλιως.& τα ένσημα των νόμιμων μέτρων αναζητούνται πάντα ασχέτως τακτοποίησεων.στο αυθαίρετο όμως τα γλυτώνεις με τη δηλωση. Αυτό ποσό λογικό σου φαίνεται ;;;;;

2. Καταργήθηκε το ΚΚΟ όμως υπάρχει υποχρέωση δήλωσης ποσών ανέγερσης οικοδομής, και κάπως πρέπει να πιστοποιείται η περάτωση της. Όι σοβαροί λογιστές εξ όσων γνωρίζω συστήνουν πελάτες να μαζεύουν έναν αριθμό τιμολογίων για καθε είδος εργασίας και σήμερα.

Το αυθαίρετο 99% γίνεται μαύρο και αραχνο το προτιμούν όλοι οι εμπλεκομενοι.

3. Τελος για την επίβλεψη διαφωνώ δεν ειναι μόνο δο οικονομικό ειναι κ η ευθύνη που πρέπει να μας κάνει να θελουμε να απεμπλακούμε.

Ποιος είπε ότι θεωρώ λογική τη διαφορα ρευματοδοτησης με και άνευ άδειας;???

Αλλά το κράτος για τους παραπάνω λόγους δε την είχε αρει επι 5 έτη αυτή την αδικία γιατί δε το συμφέρει.

Όσο για τη νέα διάταξη, αν οντωσ Καταφέρεις να πείσεις εσυ υπάλληλο δεδδηε να ακολουθήσει το Ν4495 χωρίς δικη τους υπηρεσιακή εγκύκλιο, τότε πάω πάσο. Εδώ έχουμε αλλά και αλλά προβλήματα με δαυτους στα πιο απλά.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

συν/φε καλημέρα

κακώς λες ότι διαφωνούμε εντόνως

Απλά τη γνώμη μου είπα ψάχνοντας για το τι ισχύει βάσει νομοθεσίας 

η οποία  από το 2011 μεταβάλλεται σε τέτοιο βαθμό

που κάνει  δύσκολη την αναπροσαρμογή των συναρμόδιων Υπηρεσιών

και αβέβαιες τις ενέργειες μηχανικών και πολιτών σε όλα τα ζητήματα και όχι μόνο σ' αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

Οκ μάλλον υπερεβαλλα με το δοαφωνουμε εντόνως!

Επι της ουσίας σωστά ειναι αυτά που λέμε αμφότεροι το θέμα ειναι ότι δύσκολα θα κάνει τη δουλειά αν δε συνεννοηθεί με την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.