Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Καλημέρα. Δε νομίζω πως γίνεται έτσι. Εφόσον τμήμα υφίσταται νόμιμα από οικοδομική άδεια και τμήμα είναι τακτοποιημένο θα ρευματοδοτηθεί κανονικά με τη διαδικασία έκδοσης οικοδομικών αδειών. Το έντυπο τις υπαγωγής είναι αρκετό όταν το κτίριο είναι εξολοκλήρου αυθαίρετο. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι..... Η ΔΕΗ όταν βλέπει ύπαρξη ΟΑ ζητάει θεώρησή της.... Και έτσι πρέπει να είναι εκτός αν θεωρηθεί αυθαίρετη όλη η οικοδομή και χωρίς ΟΑ.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα κάνεις αναθεωρηση της αδειας για αλλαγή επιβλέποντος θα δώσεις εσύ ρεύμα κανονικά. Απλά αφου δεν ειναι σε ισχύ η παλιά άδεια θα μπεις στη διαδικασία ΠΕΚ ελεγκτή κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι σε ισχύ συνάδελφε. Και να μην ήταν όμως... ΠΕΚ σε άδεια που εκδόθηκε με το ΠΔ93 δε νομίζω πως προβλέπεται. 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι, για τη ρευματοδότηση οικοδομής μόλις τελείωσα με το ΠΕΚ και εκκρεμεί η προσκόμιση των σχετικών για τις αμοιβές επίβλεψης. Αναρωτιόμουν, για την τελική θεώρηση περνάνε από κάποιο έλεγχο πολεοδομίας και οι πληρωμές των ενσήμων του ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες πολεοδομίες γνωρίζω ότι πρέπει να έχουν πληρωθεί τα ένσημα. Δεν γνωρίζω αν ισχύει σε όλες.

Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι μπορεί ο μηχανικός να κάνει μία τεχνική έκθεση για κάποια ένσημα που μπορεί να υπολείπονται για εργασίες οι οποίες δεν απαιτούν άδεια και να μην συμπληρωθούν όλα άμεσα. Για παράδειγμα να γράφει "Τα υπολειπόμενα ημερομίσθια αφορούν σε εργασίες οι οποίες δεν απαιτούν έκδοση οικοδομικής άδειας ή έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας και αφορούν σε εργασίες του περιβάλλοντος χώρου και σε εργασίες  χρωματισμών χωρίς χρήση ικριωμάτων...."

ή όποιες είναι εν τέλει οι εργασίες........

 

Edited by OLINAPAL
προσθήκη προτάσεων
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα σας. Εχω μια περίπτωση κτιρίου χωρίς Ο.Α οπού είναι σε στάσιμο οικισμό και σύμφωνα με το   το άρθρο 21 του ν.1337/1983 δεν έχει υποχρέωση για υπαγωγής στον 4495. Επιπλεον εχει αδεια επισκευης το 2009. Για την συνδεση του με την ΔΕΗ (Δεν ειχε ποτε ρεύμα) σε ποια περίπτωση το κλικαρο στο σύστημα? Εχει ασχοληθεί κανεις με τετοια περίπτωση? 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, ΜΕΜΟΣ ΜΟΣΧΑΚΗΣ said:

... Εχω μια περίπτωση κτιρίου χωρίς Ο.Α...

Είναι νομίμως υφιστάμενο με σχέδια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Είναι νομίμως υφιστάμενο με σχέδια κλπ?

Εφόσον είναι προ του 81 το κτίριο και με βαση το το άρθρο 21 του ν.1337/1983 δεν θεωρείτε νομίμως υφιστάμενο? Αυτή την γνώμη έχω. Σχέδια υπάρχουν μόνο απο την άδεια επισκευής όπου ξέρω σιγουρά οτι δεν αποτελεί νομιμοποιητικο στοιχειο.  

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, ΜΕΜΟΣ ΜΟΣΧΑΚΗΣ said:

Εφόσον είναι προ του 81 το κτίριο...

τα προ 1955 είναι νομίμως υφιστάμενα.

'Ολα τ άλλα ή έχουν Άδεια και δεν έχουν κάνει υπερβάσεις της ή αν όχι χωρίς ένταξη σε νόμους τακτοποίησης ή να έχουν νομιμοποιηθεί είναι αυθαίρετα ή έχουν αυθαιρεσίες.

 

Υ.Γ.

Δεν κατάλαβα γιατί κοιτάζεις νομοθεσία του 1983 ενώ από τότε έχουν βγει 2 Οικοδομικοί κανονισμοί (ΓΟΚ85 και ΝΟΚ 2012) και οι διαδικασίες του 4495/2017

και είμαστε φυσικά στο 2023..... όχι στην εποχή του Τρίτση 40 χρόνια πριν..... 

Εδώ αλλάζουν αρτιότητες και οικοδομησιμότητες σε κύκλο λίγων μηνών 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.