Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης - Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας - ερωτήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για να κάνω μια αλλαγή χρήσης από βιοτεχνικό χώρο σε ενοικιαζόμενα studios και έχω χάσει την μπάλα. Η όλη ιστορία ξεκινάει από το γεγονός πως για να γίνει αυτό πρέπει (όπως με ενημέρωσε η πολεοδομία Θεσσαλονίκης) η αλλαγή χρήσης να συνοδεύεται από έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Διάβασα το ν4030/11 και το ΦΕΚ 2605Β/13, καθώς και πολλά threads εδώ μέσα, αλλά είναι η πρώτη μου άδεια, επομένως παρακαλώ να δείξετε κατανόηση σε περίπτωση που ρωτήσω χαζομάρα.

 

1. Καταρχάς, όπως διάβασα στο ΦΕΚ πρέπει να καταθέσω αμοιβή για το ΙΚΑ. Πέραν του ότι δεν έχω ιδέα πως υπολογίζεται το ΙΚΑ για κάθε έργο και πρέπει να το ψάξω, εμένα η ερώτηση μου είναι η εξής. Ο ιδιοκτήτης του έργου είναι "γνώστης της τέχνης" και θέλει να κάνει μόνος του τα χωρίσματα των δωματίων, τα οποία θα γίνουν από γυψοσανίδα. Άρα σε αυτή την περίπτωση τι κάνω εγώ; Πως θα παρουσιάσω εργαζομένους άρα και ΙΚΑ, εφόσον δεν θα χρειαστούν; Θα χρειαστεί πιθανόν ένας υδραυλικός για να τοποθετήσει τα WC των δωματίων, εκτός αν κι εκείνα τα κάνει μόνος.

2. Κατά δεύτερον, η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, πρέπει να συνοδεύεται και από την επίβλεψη των εργασιών; Όπως αντιλαμβάνεστε ο συγκεκριμένος θα προτιμούσε να το αποφύγει εντελώς.

 

3. Μπορώ εγώ σαν αρχιτέκτονας να υπογράψω τη στατική επάρκεια του κτιρίου; Ναι εμπειρικά γνωρίζω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα (το βάρος που θα φορτίσει την κατασκευή είναι πολύ μικρότερο από αυτό που είχε η βιοτεχνία μέσα), παρόλα αυτά θα γίνει δεκτή η δική μου υπογραφή από την πολεοδομία ή θα μου προκύψει ξαφνικά μια αμοιβή μηχανικού που δεν θα έχω υπολογίσει;

 

4. Γνωρίζει κάποιος άλλη νομοθεσία ή σύνδεσμο που μπορεί να με βοηθήσει με αναλυτικότερες οδηγίες;

 

5. Πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί η μικρής κλίμακας; Στο ΦΕΚ διάβασα 2 ημέρες από την ημερομηνία χρέωσης του φακέλου. Ένας φίλος πολιτικός μηχανικός μου είπε ότι μπορεί να πάρει και ένα χρόνο!! Μου φαίνεται υπερβολικό αυτό.

Παρατηρώ πάντως πως ενώ στο ΦΕΚ που διάβασα έγραφε 5-6 έγγραφα για την περίπτωση μου, τελικά μέσα στο φόρουμ αναφέρονται πολλά περισσότερα. Βοήθεια μας!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφε. Εφόσον είναι η πρώτη σου δουλειά, καλό θα ήταν να βρεις κάποιον πιο έμπειρο να συμβουλευτείς από κοντά. Όσο και να θέλουμε, δεν μπορούμε να σε κατατοπίσουμε επαρκώς εδώ. Από τις ερωτήσεις σου φαίνεται οτι αγνοείς βασικά πράγματα και για αυτό στο λέω.

 

Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για να κάνω μια αλλαγή χρήσης από βιοτεχνικό χώρο σε ενοικιαζόμενα studios και έχω χάσει την μπάλα.

τι ακριβώς εννοείς "ενοικιαζόμενα studios". Τουριστικό κατάλυμα ή απλά μικρές κατοικίες προς ενοικίασή?

Αναφέρεις οτι το κτίριο είναι βιομηχανικό. Συνήθως, τα βιομηχανικά έχουν μεγαλύτερο συντελεστή εκμετάλλευσης απο την κατοικία. Έχεις ελέγξει οτι μπορείς να κάνεις την αλλαγή χρήσης? Οι χρήσεις γης το επιτρέπουν?

 

 

Η όλη ιστορία ξεκινάει από το γεγονός πως για να γίνει αυτό πρέπει (όπως με ενημέρωσε η πολεοδομία Θεσσαλονίκης) η αλλαγή χρήσης να συνοδεύεται από έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Διάβασα το ν4030/11 και το ΦΕΚ 2605Β/13, καθώς και πολλά threads εδώ μέσα, αλλά είναι η πρώτη μου άδεια, επομένως παρακαλώ να δείξετε κατανόηση σε περίπτωση που ρωτήσω χαζομάρα.

 

 

αυτό εδώ με προβλημάτισε, καθώς νομίζω οτι δεν μπορεί μια τέτοια εργασία να γίνει με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας..... Θα πρεπει να βγει κανονική άδεια, για αλλαγή χρήσης με διαρρυθμίσεις, μελέτες κτλ κτλ....

 

1. Καταρχάς, όπως διάβασα στο ΦΕΚ πρέπει να καταθέσω αμοιβή για το ΙΚΑ. Πέραν του ότι δεν έχω ιδέα πως υπολογίζεται το ΙΚΑ για κάθε έργο και πρέπει να το ψάξω, εμένα η ερώτηση μου είναι η εξής. Ο ιδιοκτήτης του έργου είναι "γνώστης της τέχνης" και θέλει να κάνει μόνος του τα χωρίσματα των δωματίων, τα οποία θα γίνουν από γυψοσανίδα. Άρα σε αυτή την περίπτωση τι κάνω εγώ; Πως θα παρουσιάσω εργαζομένους άρα και ΙΚΑ, εφόσον δεν θα χρειαστούν; Θα χρειαστεί πιθανόν ένας υδραυλικός για να τοποθετήσει τα WC των δωματίων, εκτός αν κι εκείνα τα κάνει μόνος.

 

στο ΙΚΑ δεν καταθέτεις αμοιβή. Καταθέτεις μια εκτίμηση των ημερομισθίων που θα χρειαστούν για την ολοκλήρωση του έργου. Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος υπολογισμού ανάλογα τα τετραγωνικά και τις εργασίες

2. Κατά δεύτερον, η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, πρέπει να συνοδεύεται και από την επίβλεψη των εργασιών; Όπως αντιλαμβάνεστε ο συγκεκριμένος θα προτιμούσε να το αποφύγει εντελώς.

 

Ανάλογα τις εργασίες. Ξεκινάς όμως λάθος. Τι πάει να πει "θα προτιμούσε να το αποφύγει εντελώς."? Ένα έργο έχει ευθύνες. Δεν πληρώνεσαι για την έκδοση της άδειας αλλά για τη σωστή υλοποίηση ενός έργου.

 

3. Μπορώ εγώ σαν αρχιτέκτονας να υπογράψω τη στατική επάρκεια του κτιρίου; Ναι εμπειρικά γνωρίζω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα (το βάρος που θα φορτίσει την κατασκευή είναι πολύ μικρότερο από αυτό που είχε η βιοτεχνία μέσα), παρόλα αυτά θα γίνει δεκτή η δική μου υπογραφή από την πολεοδομία ή θα μου προκύψει ξαφνικά μια αμοιβή μηχανικού που δεν θα έχω υπολογίσει;

 

το θέμα δεν είναι αν θα το δεχτεί η πολεοδομία αλλά αν το επιτρέπει ο νόμος. Αν πρόκειται για μεταλλικό κτίριο, όχι δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής. Αν όχι, και πάλι θέλει ψάξιμο.

 

4. Γνωρίζει κάποιος άλλη νομοθεσία ή σύνδεσμο που μπορεί να με βοηθήσει με αναλυτικότερες οδηγίες;

 

δεν υπάρχουν οδηγίες για όλα αυτά. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

5. Πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί η μικρής κλίμακας; Στο ΦΕΚ διάβασα 2 ημέρες από την ημερομηνία χρέωσης του φακέλου. Ένας φίλος πολιτικός μηχανικός μου είπε ότι μπορεί να πάρει και ένα χρόνο!! Μου φαίνεται υπερβολικό αυτό.

 

ανάλογα την πολεοδομία και τις εγκρίσεις που πρέπει να πάρεις.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Έβγαλα μια άκρη και λίγο πολύ είναι όπως μου τα είπατε. Πρόκειται για ενοικιαζομενες κατοικίες. Έχω κάνει ήδη αίτηση στην πολεοδομια για τις χρήσεις γης, αλλά επειδή πριν γίνουν βιοτεχνίες ήταν γραφεία, θεωρώ πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Η πολεοδομια μου είπε από μόνη της να μην το ψάξω πολύ για άδεια δόμησης γιατί θα πάρει χρόνο και πως με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας θα είμαι καλυμμένος. Βρήκα άκρη και με τη διαδικασία, οπότε για την ώρα είμαι νομίζω σε καλό δρόμο. [emoji4]

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσης δεν προβλέπεται με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και απαιτεί άδεια δόμησης.

Η άδεια δόμησης προυποθέτει αρχικά έγκριση δόμησης (όχι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας), μήπως λοιπόν σου ανέφεραν έγκριση δόμησης και όχι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στη πολεοδομία?

 

Προσωπικά βρίσκω απίθανο να περαστεί αλλαγή χρήσης με μικρής κλίμακας και εκτός αυτού, τα αντικείμενα μιας έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας είναι απόλυτα ορισμένα και αναγράφονται στο τελευταίο φύλλο του εντύπου.

Οτιδήποτε διαφορετικό απλώς δεν εμπίπτει στον συγκεκριμένο τύπο άδειας και θέλει άδεια δόμησης (ή 48ωρη γνωστοποίηση για ακόμη πιο light εργασίες).

 

Από τα στοιχεία που παραθέτεις λοιπόν πιθανολογώ πως ο τίτλος της άδεια δόμησης θα είναι "Αλλαγή χρήσης από ... σε ... και εσωτερικές διαρρυθμίσεις", άρα σε μια άδεια περνάς όλες τις εργασίες που θα γίνουν (και αλλαγή της χρήσης και εσωτερικές διαρρυθμίσεις και οτιδήποτε άλλο).

 

2. Η άδεια δόμησης, σε αντίθεση με την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, απαιτεί επίβλεψη που πρέπει να ακολουθήσει με θρησκευτική ευλάβεια τις μελέτες που κατατέθηκαν. Στο τέλος εξάλλου, η υλοποίηση της άδειας θα ελεγχθεί από ελεγκτή δόμησης.

Ο ιδιοκτήτης συνεπώς είναι διακοσμητικός στη φάση των εργασιών και απλά χρειάζεται για να πληρώνει τα συνεργεία ή τον μηχανικό για τις αναθεωρήσεις/τροποποιήσεις της άδειας εάν αλλάξει γνώμη σε κάτι κατά την υλοποίηση των μελετών.

Δεν έχει λόγο ούτε για το που θα κατασκευαστεί κάτι, ούτε για το πώς θα κατασκευαστεί μιας και όλα απεικονίζονται στα σχέδια και ο επιβλέποντας υπάρχει στο έργο για να τα τηρήσει.

 

3. Στατικά στην συγκεκριμένη άδεια δόμησης θεωρώ πως δεν απαιτούνται διότι έχεις μικρότερα φορτία από τα φορτία του αρχικού σχεδιασμού. Απαιτούνται όμως όλες οι υπόλοιπες μελέτες, δηλαδή τοπογραφικό-διάγραμμα δόμησης-αρχιτεκτονικά-ύδρευση-αποχέτευση-πυροπροστασία-θερμομονωτική επάρκεια κατά ΚΕΝΑΚ (ή ακόμη και μελέτη ενεργειακής απόδοσης εάν θεωρηθεί ριζική ανακαίνιση).

 

1. Ως προς το ΙΚΑ,πηγαίνεις με τον λεγόμενο πίνακα 3 όπου ανάλογα με την προμέτρηση των εργασιών που θα γίνουν υπολογίζονται μέσω συντελεστών τα ημερομίσθια που αναλογούν καθώς και η προκαταβολή της εισφοράς.

Ακόμη και ο ιδιοκτήτης να κάνει τις εργασίες μόνος του, πρέπει να κολληθούν τα ένσημα σε κάποιον μιας και οι οικοδομικές άδειες (είτε 48ωρες, είτε μικρής κλίμακας,είτε άδειες δόμησης) κοινοποιούνται στο ΙΚΑ το οποίο περιμένει τον ιδιοκτήτη στη γωνία για τα ένσημα (και πλέον τους κυνηγούν με ζήλο)

 

Και τέλος, πριν από όλα, εξετάζεις τη πολεοδομική νομιμότητα του ακινήτου ως έχει σήμερα μιας και αποτελεί προυπόθεση για όλα τα παραπάνω. Πολύ σωστή επίσης και η παρατήρηση του συναδέρφου στα προηγούμενα για τον συντελεστή δόμησης του γεωτεμαχίου και τη νέα χρήση που θέλεις να εγκαταστήσεις.

Edited by yian
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ στο κομμάτι της διαφοράς έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και έγκριση δόμησης, καθώς δεν γνωρίζω το θέμα για το συντελεστή δόμησης και πρέπει να το ψάξω παραπάνω για να καταλάβω τι εννοείτε.

 

Όταν πήγαμε στην πολεοδομια να ρωτήσουμε τι είδους άδεια χρειάζεται και αν είναι μικρής κλίμακας ή δόμησης, ρωτήσαμε δύο φορές για να μην πέσουμε έξω στην κοστολογηση. Συγκεκριμένα η υπάλληλος μας είπε, αν οι κατακόρυφες σωληνωσεις της αποχέτευσης δεν αλλάξουν, μην πάτε για άδεια δόμησης γιατί θα μπλεξετε και θα αργησετε. Επίσης επεμεινε για μικρής κλίμακας και μας έγραψε μάλιστα και το σχετικό ΦεΚ που αναφέρεται στην έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Δεν γνωρίζω αν έτυχε να μιλάμε με κάποια μη αρμόδια ή σχετική περί του θέματος, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι οι ίδιοι μας το πρότειναν.

 

Κάνω μόνο μια απλή υπόθεση επειδή έχω μιλήσει με μηχανικό που έχει κάνει πολλές αλλαγές χρήσης, πως η πολεοδομια προσπαθεί γενικά να αποφύγει το πολύ τρέξιμο όταν πρόκειται για κάτι τόσο απλό.

 

Σε κάθε περίπτωση αύριο θα ξεκινήσω να το τρέχω, οπότε θα επιστρέψω όταν έχω νεότερα.

 

BTW τι παίζει με το συντελεστή δόμησης και πως σχετίζεται αφού εγώ δεν θα παρέμβω στη δόμηση;

 

Από πλευράς νομιμότητας είμαι τακτοποιημενος λόγω πρόσφατης αγοράς του ακινήτου που την επέβαλε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει που βρέθηκε υπάλληλος να σε "εξυπηρετήσει" προς το ευμενέστερο μιας και συνήθως γίνεται το αντίθετο (πηγαίνεις με έτοιμο φάκελο, προβλεπόμενος σε όλα και πάλι κάτι θα βρεθεί να σε πισωγυρίσει).

Σε κάθε περίπτωση να είσαι διπλά επιφυλακτικός μιας και η αλλαγή χρήσης δεν εμπίπτει στις άδειες μικρής κλίμακας και ακόμη και αν εκδοθεί λόγω επικίνδυνης ασχετοσύνης του υπαλλήλου, ακυρώνεται στο φτερό.

Προτείνω λοιπόν καθαρές κουβέντες και καθαρές λύσεις για να μην βρεθεί αργότερα μετέωρη η οικονομική επένδυση του πελάτη σου.

 

Ως προς τον Σ.Δ., γενικότερα μιλώντας μιας και δεν γνωρίζουμε πολλές λεπτομέρειες για το γεωτεμάχιό σου, υπάρχει περίπτωση το μέγεθος της επιφάνειας που έχει δομηθεί να επιτρέπεται μόνο για την υφιστάμενη χρήση του ακινήτου και για κάθε άλλη χρήση να αντιστοιχούν λιγότερα τ.μ..

Λέγοντας όμως πως είσαι "τακτοποιημένος" λόγω πρόσφατης αγοραπωλησίας, θεωρώ πώς δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Και μιας και πιάσαμε συζήτηση για 4178, είναι σίγουρος ο υπάλληλος ότι θα περάσει έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένο ακίνητο με τον 4178 ?? (εάν γίνει κάτι τέτοιο δώσε μας το ΑΔΑ της διαύγειας για κορνίζα)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασε ο πελάτης το ακίνητο, ενώ στην αρχική άδεια έδειχνε διαμερισματοποίηση του ορόφου σε 5 γραφεία, στη συνέχεια γκρεμίστηκαν όλα τα χωρίσματα για να χρησιμοποιηθεί ως βιοτεχνία. Τελικά διαπίστωσα σήμερα πως δεν έγινε ποτέ αλλαγή χρήσης για βιοτεχνία. Επομένως ο προηγούμενος μηχανικός απλά έκανε τακτοποίηση δείχνοντας πλέον έναν ενιαίο όροφο. 

Τώρα η πολεοδομία μας είπε να κάνουμε απλά μια ενημέρωση φακέλου, δείχνοντας πως θα γίνει ο χώρος. Δεν θα κάνω αλλαγή χρήσης με 4178 δηλαδή, αφού ο χώρος θα κατασκευαστεί στη συνέχεια. Δεν ξέρω αν βοήθησα περισσότερο.

Yian, τι σημαίνει ΑΔΑ της διαύγειας; :)

Link to comment
Share on other sites

Για να τα διαχωρίσεις κι εσύ λίγο στο μυαλό σου, με βάση τα παραπάνω που γράφεις καταλήγω στο εξής:

 

Απο την ΥΔΟΜ δεν σου είπαν ότι θα κάνεις αλλαγή χρήσης με Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας (κάτι που όπως πολύ σωστά επεσήμαναν οι συνάδελφοι δεν προβλέπεται). Σου είπαν ότι θα κάνεις ενημέρωση φακέλου της άδειας επειδή με την αλλαγή που κάνεις δεν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο.

Η αλλαγή χρήσης κανονικά γίνεται με άδεια δόμησης αλλά υπό προϋποθέσεις εφόσον αποδείξεις ότι δεν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο μπορείς να κάνεις απλή ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας.

Για να το ξεκαθαρίσεις διάβασε προσεκτικά το άρθρο 5 του ΝΟΚ όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σε συνδυασμό και με τις τεχνικές οδηγίες

Τέλος με το θέμα αλλαγή χρήσης.

 

Αφού κάνεις την ενημέρωση φακέλου για την αλλαγή χρήσης μετά σου είπαν θα βγάλεις Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Για τη διαδικασία αυτή διαβάζεις το ΦΕΚ που σου έδωσαν όπου αναφέρεται ακριβώς τι δικαιολογητικά απαιτούνται. Η ΕΕΜΚ δεν έχει επίβλεψη. Ωστόσο οφείλεις να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι θα πρέπει να ακολουθήσει τα εγκεκριμένα σχέδια που θα κατατεθούν και ότι αν κάνει του κεφαλιού του θα έχει δημιουργήσει αυθαίρετες κατασκευές!

 

Η ΕΕΜΚ κοινοποιείται στο ΙΚΑ οπότε τα ένσημα δεν τα γλιτώνει

 

Προϋπόθεση έκδοσης οποιασδήποτε άδειας αποτελεί η νομιμότητα των υφιστάμενων κατασκευών οπότε οφείλεις να ελέγξεις την τακτοποίηση που έχει γίνει και ότι δεν υπάρχουν επιπλέον αυθαίρετα.

 

Όσον αφορά την αλλαγή χρήσης πρέπει να ελέγξεις αφενός ότι επιτρέπεται η χρήση στην περιοχή και αφετέρου αν έχεις υπόλοιπο δόμησης για τη συγκεκριμένη χρήση.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, στις εκτός σχεδίου περιοχές η επιτρεπόμενη δόμηση εξαρτάται από τη χρήση που θέλεις να εγκαταστήσεις. Το σύνηθες είναι πχ ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση για κατοικία είναι 200τμ ενώ για καταστήματα 600τμ (κατ αναλογία ισχύουν ειδικοί περιορισμοί και για τις υπόλοιπες χρήσεις). Οπότε αν εσύ έχεις ένα κτίριο γραφείων 600τμ δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης σε κατοικία διότι δεν επιτρέπεται να έχεις κατοικία 600τμ. Μελέτησε το ΦΕΚ για την εκτός σχεδίου δόμηση και δες αν υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι δόμησης για την περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

 τι σημαίνει ΑΔΑ της διαύγειας; :)

Όλες οι πράξεις της δημόσιας διοίκησης (όπως οι οικοδομικές άδειες) "ανεβαίνουν" στο diavgeia.gov.gr και λαμβάνουν Αριθμό Διαδικτυακής Ανάρτησης (Α.Δ.Α.)

Την ανάρτηση την κάνει ο εξουσιοδοτημένος υπάλληλος κάθε υπηρεσίας μετά την υπογραφή της πράξης και αποτελεί απαραίτητη διαδικασία για την πληρότητα και το κλείσιμο του φακέλου ώστε να πάρει το δρόμο του για το αρχείο.

 

Εδώ για παράδειγμα, μπορείς να δεις μερικές ανερτημένες οικοδομικές άδειες.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να τα διαχωρίσεις κι εσύ λίγο στο μυαλό σου, με βάση τα παραπάνω που γράφεις καταλήγω στο εξής:

 

Απο την ΥΔΟΜ δεν σου είπαν ότι θα κάνεις αλλαγή χρήσης με Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας (κάτι που όπως πολύ σωστά επεσήμαναν οι συνάδελφοι δεν προβλέπεται). Σου είπαν ότι θα κάνεις ενημέρωση φακέλου της άδειας επειδή με την αλλαγή που κάνεις δεν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο.

Η αλλαγή χρήσης κανονικά γίνεται με άδεια δόμησης αλλά υπό προϋποθέσεις εφόσον αποδείξεις ότι δεν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο μπορείς να κάνεις απλή ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας.

Για να το ξεκαθαρίσεις διάβασε προσεκτικά το άρθρο 5 του ΝΟΚ όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σε συνδυασμό και με τις τεχνικές οδηγίες

Τέλος με το θέμα αλλαγή χρήσης.

 

Αφού κάνεις την ενημέρωση φακέλου για την αλλαγή χρήσης μετά σου είπαν θα βγάλεις Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Για τη διαδικασία αυτή διαβάζεις το ΦΕΚ που σου έδωσαν όπου αναφέρεται ακριβώς τι δικαιολογητικά απαιτούνται. Η ΕΕΜΚ δεν έχει επίβλεψη. Ωστόσο οφείλεις να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι θα πρέπει να ακολουθήσει τα εγκεκριμένα σχέδια που θα κατατεθούν και ότι αν κάνει του κεφαλιού του θα έχει δημιουργήσει αυθαίρετες κατασκευές!

 

Η ΕΕΜΚ κοινοποιείται στο ΙΚΑ οπότε τα ένσημα δεν τα γλιτώνει

 

Προϋπόθεση έκδοσης οποιασδήποτε άδειας αποτελεί η νομιμότητα των υφιστάμενων κατασκευών οπότε οφείλεις να ελέγξεις την τακτοποίηση που έχει γίνει και ότι δεν υπάρχουν επιπλέον αυθαίρετα.

 

Όσον αφορά την αλλαγή χρήσης πρέπει να ελέγξεις αφενός ότι επιτρέπεται η χρήση στην περιοχή και αφετέρου αν έχεις υπόλοιπο δόμησης για τη συγκεκριμένη χρήση.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, στις εκτός σχεδίου περιοχές η επιτρεπόμενη δόμηση εξαρτάται από τη χρήση που θέλεις να εγκαταστήσεις. Το σύνηθες είναι πχ ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση για κατοικία είναι 200τμ ενώ για καταστήματα 600τμ (κατ αναλογία ισχύουν ειδικοί περιορισμοί και για τις υπόλοιπες χρήσεις). Οπότε αν εσύ έχεις ένα κτίριο γραφείων 600τμ δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης σε κατοικία διότι δεν επιτρέπεται να έχεις κατοικία 600τμ. Μελέτησε το ΦΕΚ για την εκτός σχεδίου δόμηση και δες αν υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι δόμησης για την περιοχή σου.

Σε ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες πολύ να καταλάβω τη διαφορά. Στην ουσία για μένα τώρα το πιο δύσκολο είναι το τελευταίο κομμάτι με το υπόλοιπο δόμησης. Θα πάω στην πολεοδομία να το ξεκαθαρίσω. Δεν το ήξερα πως υπάρχουν περιορισμοί ανάλογα με την κάθε χρήση. Πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.