Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπαταρίες και βάρος σε διαμέρισμα.


AMHxaNos

Recommended Posts

εγώ πιστευω οτι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Δεν αναφέρεται κατάσταση πλάκας μπετόν. Δεν αναφέρεται έτος οικοδομής. Οροφος. Απόσταση από δοκούς.

Ζητείται να απαντηθεί το ερώτημα από αναγνωση 2 γραμμών επί πληκτρολογιου.

Το βάρος το θεωρώ σημαντικό.

Ειδικότητα δεν έχω. θα ζητούσα Πολ. Μηχ. να το βρει και η εμπειρία μου λέει, οτι το πιθανότερο να έκανε αυτοψία και ισως να ζήταγε ξυλοτύπους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήταν ιδανικό αν μηχανικός έκανε αυτοψία και εξέταζε και ξυλότυπους και οπλισμό και αν έπαθε ζημιές η πολυκατοικία σε προηγούμενους σεισμούς και αν έχουν γίνει επισκευές αλλά δεν είναι project της google.
Είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη και όχι των ηλεκτρολόγων που απλώς θα εγκαταστήσουν ένα ακόμα ηλεκτρικό σύστημα.

Μπορούμε να αναλάβουμε τα πάντα όλα, αλλά εκτοξεύεται το κόστος και ο χρόνος παράδοσης.

 

Εμεις δεν πάμε με τον ......... που δεν tn.
Από κάτω θα έχουμε και λεκάνη-συλλέκτη για ηλεκτρολύτη δια παν ενδεχόμενον. Και εξαερισμό.
Ο ανταγωνισμός δεν σκάει ούτε ρωτάει για τίποτα.

 

Πάντως στα κανονικά διαμερίσματα η μπανιέρα γεμίζει με ~1m3 νερό και δεν νοιάζεται (ούτε ρωτάει) κανένας.
Σε άλλα διαμερίσματα έχω δει τζάκια και τζακούζια εκεί που δεν υπήρχαν, δεν είναι σίγουρο ότι τα έχει εγκρίνει μηχανικός.
Το ίδιο και στα μπαλκόνια που τώρα αποθηκεύουν καυσόξυλα η δεξαμενές πετρελαίου.
Μπορεί όμως όλα αυτά να έχουν ληφθεί υπ'όψιν στον αρχικό σχεδιασμό ή έχουν ρωτήσει μηχανικό πριν.

Edited by AMHxaNos
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν ήξερα καταρχήν οτι, δεν οργανώνεις το project εσύ εγώ σαν Μηχανικός λαμβάνω υπόψη πολλές παραμέτρους και επειδή έχουν δει τα μάτια μου, πρόσφατα σε κατασκευή είδα πλάκα που ενημερώθηκα οτι υπήρχε τρύπα και το πάχος της πλάκας σχεδόν το μισό το γέμιζε φελιζόλ και το άλλο μισό σχεδόν πλακάκι. Θα τρυπούσαν έτσι πιο εύκολα το μπετόν κάποια μέρα να έβαζαν ξανά τη στρογγυλή σκάλα αν την έβαζαν. Μηχανικός δεν είμαι της google και δεν πέφτουν τα κτίρια μου, κοιτώ πολλά ίσως και σπάω τα νεύρα, αλλά το άντε μωρέ βάλτο μου τελείωσε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός δεν σκάει ούτε ρωτάει για τίποτα.

 

 

Χαλάρωσε αμήχανε, κανείς δεν σου άναψε το πράσινο φως.

 

Η ουσία είναι ότι θα κάνετε μία αυθαίρετη και -εξ όσων γράφεις- παράνομη εγκατάσταση, σε έναν χώρο που έχει χρήση κατοικίας, χωρίς καν να νοιάζεστε για τις προδιαγραφές ασφαλείας των εγκαταστάσεων αυτών.

 

Εσύ τί ρόλο έχεις σε αυτή την ιστορία;

Είσαι "ο ηλεκτρολόγος που θα εγκαταστήσει ένα ακόμη σύστημα";

Νομίζεις ότι ο ιδιοκτήτης έχει την ίδια άποψη με εσένα σχετικά με την κατανομή των ευθυνών;

Τί εννοείς "μπορούμε να τα αναλάβουμε τα πάντα όλα";

Τί πάει να πει το "αλλά";

 

Επειδή ήσουν αρκετά επιπόλαιος ώστε να αναφέρεις το όνομά μου, στο ξεκαθαρίζω κατηγορηματικά:

Σου αφιέρωσα τον πολύτιμο χρόνο μου για να σε κατευθύνω τι πρέπει να ψάξεις και που να αναζητήσεις τεχνικές και νομικές πληροφορίες. Όχι για να την βγεις από δεξιά στον "ανταγωνισμό που δεν σκάει ούτε ρωτάει για τίποτα".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

...

Εμεις πάμε με τον Αλέξη που μας ανάβει πράσινο μέχρι 1tn....

για λόγους που τα μασίν ρόομ χρειάζονται και αρκετές μπαταρίες και οι μπαταριές συνηθίζουν να τις βάζουν σε ενισχυμένα μεν αλλα καθ ύψος τέξιον για εξοικονόμηση χώρου, φρόντισε τον 1tn του Αλέξη να μη τον βάλεις όλον σε 1 ή άντε 1,5τμ χώρου…..

 

Φροντίζεις να είναι η κατανομή του φορτίου κάτι λιγότερο από 200kg/μ2 (max) και είσαι θα άνετα αν δεν υπάρχουν ειδικά προβλήματα που αναφέρθηκαν και πριν.

 

Πέρα απ αυτό και το να μη ανεβαίνει η θερμοκρασία τους 18 βαθμούς κελσίου (και στους καλοκαιρινούς καυσωνες της Ελλάδας) ειδικά εκεί που είναι και οι σερβερ το έχετε φροντίσει να υποθέσω….

 

 

 

Εδιτ

μαζί γράφαμε άλεξ.... 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 ...  εγώ σαν Μηχανικός λαμβάνω υπόψη πολλές παραμέτρους και επειδή έχουν δει τα μάτια μου, ...

Arche καλά λες, συμφωνώ. Και όπως λέει μια παροιμία-νόμος:

 

αν κάτι μπορεί να πάει στραβά θα πάει

 

Η δουλειά μας αρχίζει και τελειώνει στα ηλεκτρικά, δεν έχουν ζητήσει τίποτα άλλο.

Μπορεί και το δικό μας πάτωμα να έχει αναμονή για σκάλα ή κάποιο δοκάρι να έχει ζημιά και να το σοβατίσανε. Δεν το ξέρουμε.

Επίσης δεν ξέρουμε αν εμείς σαν ηλεκτρολόγοι πρέπει να ψάξουμε να τα βρούμε όλα αυτά.

Πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε αλλα πρέπει:

1). να μας το αναθέσει και,

2). να το πληρώσει.

 

Το βάρος που θα χρειαστεί να βάλουμε στο πάτωμα είναι περίπου όσο μια γεμάτη μπανιέρα. Μπορεί μέρος του βάρους να είναι πάνω σε ράφια.

Μέχρι στιγμής απ'ό,τι διαβάζω (και ακούω) το βάρος φαίνεται ok.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το μελετητικό και κατασκευαστικό μέρος είναι και το τι απαιτεί η νομοθεσία ανάλογα τις εργασίες και το έργο. Μπορεί να είναι άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, μπορεί να είναι ΥΔΕ, μπορεί να είναι αλλαγή χρήσης του χώρου, μπορεί να είνα πυροπροστασία κλπ.

Αυτά δεν απαιτείται να τα ξέρει ο πελάτης σου. Μπορεί να κάνει μια έρευνα, να ρωτήσει, να διαβάσει λίγο τη νομοθεσία αλλά κάτι θα του ξεφύγει.Ο μηχανικός που είναι επαγγελμςτίας, καταρτισμένος και ενημερωμένος οφείλει να τον ενημερώσει.Και ιδιαίτερα για εξειδικευμένα αντικείμενα και εργασίες όπως αυτές.Και να μην είναι σίγουρος ρωτάει και μαθαίνει.Όπως κάνουμε και εδώ άλλωστε.

Μετά το τι θα γίνει, αν θα συμφωνήσετε, αν θα διαφωνήσετε για το τι πρέπει να γίνει, αν θα χαλάσει η δουλειά είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε αμήχανε, κανείς δεν σου άναψε το πράσινο φως. ...

δεν εκφράστηκα καλά, να το πω αλλιώς: μια γνώμη στο internet λέει:

1t βάρους είναι μάλλον μικρό φορτίο, και δεν απαιτεί τον έλεγχο της κατασκευής, εκτός αν η κατασκευή έχει ήδη δομικό πρόβλημα. ...

και

... Από πλευράς Φ/Ο δεν υπάρχει θέμα. ...

και δεν υπέγραψε τίποτα χαρτιά ούτε δεσμεύεται για τίποτα.

btw μια άλλη (real life) γνώμη λέει τα ίδια, δεν έχει δει ή υπογράψει (ακόμα) τίποτα.

Θα το σβήσω όμως για να ησυχάσεις.

 

... Η ουσία είναι ότι θα κάνετε μία αυθαίρετη και -εξ όσων γράφεις- παράνομη εγκατάσταση, ...

μπορεί να είναι αυθαίρετη, πες όμως γιατί. μπορεί να είναι και παράνομη, πες όμως γιατί. Αν ξέρεις.

 

... σε έναν χώρο που έχει χρήση κατοικίας, ...

είναι γραφεία. Ομως δεν έχω δεί συμφωνητικά ούτε αν η λειτουργία σαν γραφεία είναι νόμιμη.

 

... χωρίς καν να νοιάζεστε για τις προδιαγραφές ασφαλείας των εγκαταστάσεων αυτών. ...

IT support equipment θα βάλουμε.

Εσύ στο γραφείο σου τι προδιαγραφές ασφαλείας έχεις?

 

...Τί εννοείς "μπορούμε να τα αναλάβουμε τα πάντα όλα"; ...

κάνεις πλάκα ή πουλάς πνεύμα, ok.

Αν και άλλος εκτός από τον AlexisPap δεν κατάλαβε εννοώ ότι για τα πάντα όλα μπορούν να ασχοληθούν ειδκοί, πχ ΠΜ στατικοί, μηχμηχ κλπ.

 

... Επειδή ήσουν αρκετά επιπόλαιος ώστε να αναφέρεις το όνομά μου, στο ξεκαθαρίζω κατηγορηματικά: ...

δεκτόν, ok, το έσβησα, τέλος.

Αν δεν θες να αναφέρουν το όνομά σου ή να κάνουν quote τα post σου τότε μην ποστάρεις.

 

... Σου αφιέρωσα τον πολύτιμο χρόνο μου για να σε κατευθύνω τι πρέπει να ψάξεις και που να αναζητήσεις τεχνικές και νομικές πληροφορίες. ...

Μήπως κοιτούσες σε άλλο thread?

στο #2 βρήκα 1 τεχνική πληροφορία (αλλά στο #14 πρέπει να αγνοήσω) και μία στο #5.

Ευχαριστώ για την 1. (αν και υπάρχει και στο BS EN)

 

Τελος, καλύτερα μην ξαναφιερώσεις τον πολύτιμο χρόνο σου για ειρωνευτείς και στο μέλλον μην ξαναπαντήσεις σε δικά μου post.

Είτε ξέρεις είτε δεν ξέρεις.

Edited by AMHxaNos
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

... φρόντισε τον 1tn του Αλέξη να μη τον βάλεις όλον σε 1 ή άντε 1,5τμ χώρου…...

μα δεν είναι δικός του, δικός μου είναι...

 

Δεν θα είναι machine room, μέχρι στιγμής ο σχεδιασμός είναι μόνο για μπαταρίες.

Οι μπαταρίες θέλουν πολλή συντήρηση, πρέπει να είναι επισκέψιμες και προσβάσιμες και να υπάρχει διάδρομος κλπ, το πιθανότερο είναι το βάρος να είναι σε όλο το δωμάτιο, πχ 3x4m ή και περισσότερο και σε βάσεις.

Για 18°C δύσκολο, πάντως στα χαρτιά όλες οι καμπύλες είναι 25°C και θα το κρατάνε εκεί.

Οι server και ότι άλλο έχουν θα είναι σε άλλο χώρο, οι μπαταρίες μόνες τους.

Edited by AMHxaNos
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το μελετητικό και κατασκευαστικό μέρος είναι και το τι απαιτεί η νομοθεσία ανάλογα τις εργασίες και το έργο. Μπορεί να είναι άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, μπορεί να είναι ΥΔΕ, μπορεί να είναι αλλαγή χρήσης του χώρου, μπορεί να είνα πυροπροστασία κλπ. ...

ναι, και μερεμέτια και άλλα. Ολα αυτά εξετάζονται και μελετώνται.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.