Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντοχής πέτρινης τοιχοποιίας


 
aim

Recommended Posts

Oχι όχι δεν υπάρχει τέτοια έκθεση επικινδύνου ούτε και το σπίτι είναι σε τέτοια κατάσταση που να χρήζει τέτοιος έλεγχος. Ισως να επικοινωνήσω πάλι με τον αρμόδιο μηχανικό της πολεοδομίας και ζητήσω διευκρινήσεις....Παντου θέλω διευκρινήσεις... Μου ετυχαν και κάποιες υποθέσεις για τα αυθαίρετα και εχω τόσες απορίες που δε μπορω να πάρω καμία δουλεια. Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια και θα σας ζητησω πάλι βοηθεια αυριο

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη στέγης δεν χρειάζεται στατικό έλεγχο σαν κανονική προσθήκη?

 

Εγώ έχω κάποιες παραδοχές για την απαλλαγή από αντισεισμικό σε κτίρια από Φ.Τ.

1) Σεισμική περιοχή Ι ή ΙΙ το πολύ και σεισμός ε <= 0.08

 

2) Τα φέροντα τοιχώματα κάθε κύρια διεύθυνσης δεν απέχουν περισσότερο από 5.50 μ αν 0,08>=ε>0,04 ή 7,00 αν ε=0.04.

 

3) Η διάταξη των τοιχωμάτων είναι τέτοια ώστε χωρ'ις απίτηση υπολογισμού να εκτιμάται ότι το Κ.Ε.Σ. δεν απέχει σημαντικά από το Κ.Β. της κατασκευής.

 

4) Τα τοιχώματα θα κατασκευάζοναι με κονίαμα των 150κιλών/μ3

 

5) Για κάθε τοίχωμα ο λόγος α=ΣL/L όπου L το συνολικό μήκος του τοιχώματος και ΣL το μήκος που απομένει μετά από αφαίρεση τυγχόν ανοιγμάτων να είναι τουλάχιστον 0.45 για μονώροφα, 0.55 για διώροφα όταν 0.04<ε<=0.08 και 0.40 όταν ε=0.04. Για το ΣL λαμβάνεται υπόψη μόνο τμήματα μεταξύ ανοιγμάτωντουλάχιστον 1.00 μ. για μονόροφα και 1.20 για διώροφα όταν 0.04<ε<=0.08 και 0.75 για μονόροφα ή 1.00μ για διώροφα όταν ε=0.04.

 

Αντισειμικός 84' - άρθρο 8.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω, πως υπολογιζω την θλιπτική και διατμητική αντοχή για τοιχοποιια φέρουσα

από ασβεστολιθικούς λίθους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.