Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

Αν δεν θες αγροτικό ρεύμα και δεν έχεις μεγάλη κατανάλωση, μπορείς να ρισκάρεις την άδεια (θεωρητικά μπορεί να υπάρξει πρόστιμο αλλά πολύ δύσκολο αν είναι σε ιδιωτικό χώρο).

Στο ΕΜΣΥ όμως πρέπει να δηλωθεί, γιατί ο κωδικός ΕΜΣΥ θα ζητήται υποχρεωτικά στις συμβολαιογραφικές πράξεις του ακινήτου (και σε ΟΣΔΕ για μελλοντικές επιδοτήσεις)

συγχώρα με , τι ακριβώς εννοείς ?<<μπορείς να ρισκάρεις την άδεια (θεωρητικά μπορεί να υπάρξει πρόστιμο αλλά πολύ δύσκολο αν είναι σε ιδιωτικό χώρο).>>

Link to comment
Share on other sites

katrmp

 

Εννοώ ότι αν έχει κάποιος ένα μικρό πηγάδι, τουλούμπα κτλ, που το χρησιμοποιεί περιστασιακά για αν ρίχνει νερό στον κήπο ή να ποτίζει ένα-δυο δέντρα, μπορεί να το δηλώσει στο ΕΜΣΥ σαν ανενεργό σημείο για να μην βγάλει άδεια χρήσης, καθώς θα είναι η τελευταία περίπτωση που θα ψάξουνε για έλεγχο ή πρόστιμο (Ελληνική πραγματικότητα). Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις (γεωργία - βιομηχανία - κύρια ύδρευση) κάποιος θα κάνει έλεγχο ή από κάπου θα καρφωθείς.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για την έκδοση Δελτίου Γεωργοτεχνικών και Γεωργοοικονομικών Στοιχείων (Δελτίο Νο 1) απο την Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας

και Κτηνιατρικής, είναι απαραίτητη η ύπαρξη Άδειας Χρήσης Νερού ή μπορεί να εκδοθεί και χωρίς αυτή? Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Θεσσαλονίκη, πριν κανα μήνα σε έναν γνωστό μου του ζήτησαν να έχει εκδοθεί η άδεια χρήσης νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Σε συζήτηση που είχα με υπάλληλο από την Δ/νση Υδάτων μου είπε ότι μπορεί να μη χρειαστεί ενώ από την

Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας μου λένε ότι είναι απαραίτητο...

Προφανώς και ακολουθώ ότι μου πουν στο Αγροτικής Οικονομίας αλλά λέω μήπως κάποιος Δ.Υ. δεν έχει και

πολύ όρεξη να δουλέψει :evil: ....

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημοσιεύτηκε το νεο ΦΕΚ 2036 με αλλαγές στην Κατάταξη έργων για περιβαλλοντική αδειοδότηση

 

ΝΕΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΡΓΩΝ 2014.pdf

 

Για τις υδρογεωτρήσεις, πλεόν μέχρι 300.000 m3 απόληψη υπόκεινται στην κατηγορία Β (ΠΠΔ), ενώ για όσες βρίσκονται εντός ΝATURA πάνε κατηγορία Α2 για άνω των 150.000 m3. Το οποίο σημαίνει ότι η πλειοψηφία των ιδιωτικών αρδευτικών γεωτρήσεων δεν απαιτεί ΜΠΕ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση Δελτίου Γεωργοτεχνικών και Γεωργοοικονομικών Στοιχείων (Δελτίο Νο 1) απο την Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας

και Κτηνιατρικής, είναι απαραίτητη η ύπαρξη Άδειας Χρήσης Νερού ή μπορεί να εκδοθεί και χωρίς αυτή? Γνωρίζει κανείς?

Το Δελτίο Νο 1 είναι ένα έντυπο από την αναφερόμενη Δ/νση που πρέπει να συμπληρωθεί για να κατατεθεί στη ΔΕΗ.

Ωστόσο για να συμπληρωθεί θα πρέπει να έχει γίνει εγγραφή στο Μητρώο αν τώρα έχεις κάνει την αίτηση.

Διαφορετικά χρησιμοποειείς το πρωτόκολλο από την αίτηση του φακέλου που έχει υποβάλλει στην Δ/νση Υδάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι να κάνω κι μι ακόμα ερώτηση:

Το ΕΜΣΥ άνοιξε?

Γιατί η τοπική Δ/νση δεν δέχεται τους φακέους με τα δικαιολογητικά ακόμα (αίτηση, συμβόλαια κλπ), λέγοντας ότι δεν έχει ανοίξει το ΕΜΣΥ κι δεν μπορούν να κάνουν καταχωρησεις!

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=3319&language=el-GR

έβγαλαν υπενθύμιση.

1.Τώρα λέτε πιθανόν δεν θα δωθεί άλλη παράταση?

2.Αν δεν πάς μέχρι την Τρίτη από Τετάρτη τί γίνεται?

3. έχω ένα πηγάδι στο σπίτι μου στην επαρχία, επειδή έχω δέντρα μέσα, και το έχω συνδέσει και μία αντλία που πάει σε ένα δίκτυο σωληνώσεων για να ποτίζω ή να πλένω (αυλές κλπ). Στό ίδιο δίκτυο έχω συνδέσει και το νέρο του σπιτιού, και οπότε επιλέγω με διακόπτη τι από τα δύο να χρησιμοποιήσω. Ρεύμα αγροτικό δεν έχω. Πρέπει να βγάλω άδεια χρήσης?

4. αν το δηλώσω ανενεργό, αφού δεν έχω ρεύμα αγροτικό θα υπάρχει πρόβλημα που θα φαίνοινται οι σωλήνες? Μου φαίνεται κάπου λέει στην 145026/2014 <<ανενεργά, δηλαδή αυτά που δεν χρησιμοποιούνται αλλά οι ιδιοκτήτες επιθυμούν να τα διατηρούν για μελλοντική χρήση ή ώς διακοσμητικά στοιχεία....>>.

Δηλαδή αν καταλαβαίνω, ένα πηγάδι που έχει κανονικά νερό, και το έχω κάνει πέτρινη επένδυση για ομορφιά, μπορώ να πώ ότι δεν χρησιμοποιείται?

5. στο έντυπο ΕΜΣΥ αν είδα καλά ζητάνε αριθμό ΔΕΗ. Εγώ έχω του σπιτιού, όχι αγροτικό. Πρέπει να μπεί? ή δεν μπαίνει?

6. Η άδεια χρήσης (όχι η δήλωση ΕΜΣΥ), που ακολουθεί ώς 30/1/2015 είναι υποχρεωτική και για ένα πηγάδι απλό, ακόμα και αν δεν θές αγροτικό ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

την ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΗΜΕΙΟΥ ΥΔΡΟΛΗΨΙΑΣ

 

την καταθέτουμε στη Δνση Υδάτων ?

 

η Δνση Υδατων για την περιοχή των Μουδανιών στην Χαλκιδική ξέρει κανεις που είναι?

 

 

οκ το βρήκα...μέσω του  οικέιου δήμου γίνεται...!

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.