Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=3319&language=el-GR

έβγαλαν υπενθύμιση.

1.Τώρα λέτε πιθανόν δεν θα δωθεί άλλη παράταση?

2.Αν δεν πάς μέχρι την Τρίτη από Τετάρτη τί γίνεται?

3. έχω ένα πηγάδι στο σπίτι μου στην επαρχία, επειδή έχω δέντρα μέσα, και το έχω συνδέσει και μία αντλία που πάει σε ένα δίκτυο σωληνώσεων για να ποτίζω ή να πλένω (αυλές κλπ). Στό ίδιο δίκτυο έχω συνδέσει και το νέρο του σπιτιού, και οπότε επιλέγω με διακόπτη τι από τα δύο να χρησιμοποιήσω. Ρεύμα αγροτικό δεν έχω. Πρέπει να βγάλω άδεια χρήσης?

4. αν το δηλώσω ανενεργό, αφού δεν έχω ρεύμα αγροτικό θα υπάρχει πρόβλημα που θα φαίνοινται οι σωλήνες? Μου φαίνεται κάπου λέει στην 145026/2014 <<ανενεργά, δηλαδή αυτά που δεν χρησιμοποιούνται αλλά οι ιδιοκτήτες επιθυμούν να τα διατηρούν για μελλοντική χρήση ή ώς διακοσμητικά στοιχεία....>>.

Δηλαδή αν καταλαβαίνω, ένα πηγάδι που έχει κανονικά νερό, και το έχω κάνει πέτρινη επένδυση για ομορφιά, μπορώ να πώ ότι δεν χρησιμοποιείται?

5. στο έντυπο ΕΜΣΥ αν είδα καλά ζητάνε αριθμό ΔΕΗ. Εγώ έχω του σπιτιού, όχι αγροτικό. Πρέπει να μπεί? ή δεν μπαίνει?

6. Η άδεια χρήσης (όχι η δήλωση ΕΜΣΥ), που ακολουθεί ώς 30/1/2015 είναι υποχρεωτική και για ένα πηγάδι απλό, ακόμα και αν δεν θές αγροτικό ρεύμα?

 

1) Για να βγάλουν υπενθύμιση λογικά δεν θα δώσουν άλλη παράταση για το ΕΜΣΥ αλλά κάτσε και βλέπουμε...

2) Σύμφωνα με τα όσα ισχύουν μέχρι τώρα: έως τις 30/09/2014 είναι η προθεσμία για να καταθέσεις την αίτηση εγγραφής στο ΕΜΣΥ στον οικείο δήμο και μετά έως τις 30/01/2015 πρέπει να κάνεις αίτηση για έκδοση Άδειας Χρήσης Ύδατος. Αν δεν γραφτείς στο ΕΜΣΥ δεν μπορείς να βγάλεις Άδεια Χρήσης Ύδατος. Επειδή όμως ζούμε στην Ελλάδα όλο και κάτι θα αλλάξουν τελευταία στιγμή, γιατί οι περισσότεροι που έχουν υδροληψίες δεν έχουν καν ασχοληθεί....

3) Από την στιγμή που αντλείς νερό από το υπέδαφος απαιτείται Άδεια Χρήσης Ύδατος, είτε αν ποτίζεις είτε αν το πίνεις είτε έχεις αγροτικό ρεύμα είτε όχι.

4) Αν το δηλώσεις ανενεργό και σε κάποιο έλεγχο ή καρφωτή προκύψει ότι το χρησιμοποιείς κινδυνεύεις με το αντίστοιχο πρόστιμο.

5) Αν δεν έχεις αγροτικό ρεύμα δεν το βάζεις στην αίτηση.

6) Δες το 3)

 

Όσοι είχαν καταθέσει φακέλους πριν την δημιουργία του ΕΜΣΥ, πρέπει να κάνουν κάτι ?

 

Όσοι φάκελοι κατατεθήκαν πριν την δημιουργία του ΕΜΣΥ αναλαμβάνει η Αρχή που εξετάζει τον φάκελο να κάνει την εγγραφή στο ΕΜΣΥ. (ΚΥΑ 145026 - ΦΕΚ 31/Β/2014 - Άρθρο 2 - Παράγραφος 2.1)

Edited by tectonator
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κάτι προστίματα που γράφαν οι δήμοι (500 ή 1000Ε αν θυμάμαι καλά), είναι για την δήλωση ΕΜΣΥ και άρα από 1/10/2014 ή για την μή έκδοση αδείας λήψης ώς την 30/1/2015?

Link to comment
Share on other sites

κάτι προστίματα που γράφαν οι δήμοι (500 ή 1000Ε αν θυμάμαι καλά), είναι για την δήλωση ΕΜΣΥ και άρα από 1/10/2014 ή για την μή έκδοση αδείας λήψης ώς την 30/1/2015?

 

Στο Άρθρο 10 της ΚΥΑ 145026 (ΦΕΚ 31/Β/2014) που περιγράφει την λειτουργία του ΕΜΣΥ αναγράφεται σχετικά με τις κυρώσεις:

 

1. Με την επιφύλαξη επιβολής των κυρώσεων που
προβλέπονται στο Ν. 3199/2001, όπως ισχύει, στους πα−
ραβάτες των διατάξεων του άρθρου 6 της παρούσας
επιβάλλεται από το Γενικό Γραμματέα της αρμόδιας
Αποκεντρωμένης Διοίκησης πρόστιμο από 1.000 έως
5.000 Ευρώ, ανάλογα με το μέγεθος της απολήψιμης
ποσότητας ύδατος, τη βαρύτητα και τη συχνότητα της
παράβασης.
Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=3319&language=el-GR

έβγαλαν υπενθύμιση.

1.Τώρα λέτε πιθανόν δεν θα δωθεί άλλη παράταση?

2.Αν δεν πάς μέχρι την Τρίτη από Τετάρτη τί γίνεται?

3. έχω ένα πηγάδι στο σπίτι μου στην επαρχία, επειδή έχω δέντρα μέσα, και το έχω συνδέσει και μία αντλία που πάει σε ένα δίκτυο σωληνώσεων για να ποτίζω ή να πλένω (αυλές κλπ). Στό ίδιο δίκτυο έχω συνδέσει και το νέρο του σπιτιού, και οπότε επιλέγω με διακόπτη τι από τα δύο να χρησιμοποιήσω. Ρεύμα αγροτικό δεν έχω. Πρέπει να βγάλω άδεια χρήσης?

4. αν το δηλώσω ανενεργό, αφού δεν έχω ρεύμα αγροτικό θα υπάρχει πρόβλημα που θα φαίνοινται οι σωλήνες? Μου φαίνεται κάπου λέει στην 145026/2014 <<ανενεργά, δηλαδή αυτά που δεν χρησιμοποιούνται αλλά οι ιδιοκτήτες επιθυμούν να τα διατηρούν για μελλοντική χρήση ή ώς διακοσμητικά στοιχεία....>>.

Δηλαδή αν καταλαβαίνω, ένα πηγάδι που έχει κανονικά νερό, και το έχω κάνει πέτρινη επένδυση για ομορφιά, μπορώ να πώ ότι δεν χρησιμοποιείται?

5. στο έντυπο ΕΜΣΥ αν είδα καλά ζητάνε αριθμό ΔΕΗ. Εγώ έχω του σπιτιού, όχι αγροτικό. Πρέπει να μπεί? ή δεν μπαίνει?

6. Η άδεια χρήσης (όχι η δήλωση ΕΜΣΥ), που ακολουθεί ώς 30/1/2015 είναι υποχρεωτική και για ένα πηγάδι απλό, ακόμα και αν δεν θές αγροτικό ρεύμα?

 

Ο tectonator απάντησε αναλυτικά στα ερωτήματα, αλλά να προσθέσω κάτι σημαντικό:

Ο κωδικός ΕΜΣΥ θα περιλαμβάνεται πλέον υποχρεωτικά σε όλες τις ιδιοκτησιακές συναλλαγές/συμβόλαια. Οι συμβολαιογράφοι έχουν ήδη ενημερωθεί για το θέμα, οπότε εγώ συνιστώ να δηλώνονται ακόμη και ανενεργά σημεία καθώς μπορεί να έχεις προβλήματα σε μελλοντικά συμβόλαια/ενοικιαστήρια/ελέγχους/πολεοδομικά.

Edited by SValkan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.άρα διαβάζοντας το άρθρο 6 στο οποίο αναφέρονται τα πρόστιμα, καταλαβαίνω ότι το πρόστιμο μπορεί να το φάς αν δεν κάνεις την δήλωση στο ΕΜΣΥ , αφού το αρθρο 6 είναι <<αιτήματα για εγγραφές ΕΜΣΥ>> με καταληκτική ημερομηνία 30/9/2014. Σωστά ή όχι?

2. αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ο διαχωρισμός 30/12/2005, πρίν, μετα κλπ.

3. εγώ το αγροτεμάχιο είναι κληρονομιά από τον πατέρα μου, που το αγόρασε το 2006. Εγώ το 2007 έβγαλα μιά άδεια σπιτιού και ακολούθησα το τοπογραφικό που δεν έδειχνε κάπου πηγάδι. Το 2008 που έφτιαχνα τον περιβάλλον χώρο, ανακάλυψα σε μία γωνία θαμμένο πηγάδι, το οποίο χρησιμοποιώ, το προέκτεινα πάνω από το έδαφος,  και του έφτιαξα και πάνω από την επιφάνεια του εδάφους κυκλικό σχήμα και επένδυση.

Τώρα εγώ θα το δηλώσω ότι το χρησιμοποιώ από το 2008 στην αίτηση. Αλλά πρώτη χρήση πότε να βάλω? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

4. μου φαίνεται μπορεί να μέινει και κενό, το έτος πρώτης χρήσης 'ετσι? το ότι εγώ θα βάλω 2008 >2005 υπάρχει πρόβλημα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1.άρα διαβάζοντας το άρθρο 6 στο οποίο αναφέρονται τα πρόστιμα, καταλαβαίνω ότι το πρόστιμο μπορεί να το φάς αν δεν κάνεις την δήλωση στο ΕΜΣΥ , αφού το αρθρο 6 είναι <<αιτήματα για εγγραφές ΕΜΣΥ>> με καταληκτική ημερομηνία 30/9/2014. Σωστά ή όχι?

2. αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ο διαχωρισμός 30/12/2005, πρίν, μετα κλπ.

3. εγώ το αγροτεμάχιο είναι κληρονομιά από τον πατέρα μου, που το αγόρασε το 2006. Εγώ το 2007 έβγαλα μιά άδεια σπιτιού και ακολούθησα το τοπογραφικό που δεν έδειχνε κάπου πηγάδι. Το 2008 που έφτιαχνα τον περιβάλλον χώρο, ανακάλυψα σε μία γωνία θαμμένο πηγάδι, το οποίο χρησιμοποιώ, το προέκτεινα πάνω από το έδαφος,  και του έφτιαξα και πάνω από την επιφάνεια του εδάφους κυκλικό σχήμα και επένδυση.

Τώρα εγώ θα το δηλώσω ότι το χρησιμοποιώ από το 2008 στην αίτηση. Αλλά πρώτη χρήση πότε να βάλω? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

4. μου φαίνεται μπορεί να μέινει και κενό, το έτος πρώτης χρήσης 'ετσι? το ότι εγώ θα βάλω 2008 >2005 υπάρχει πρόβλημα?

 

1) Σωστά και αν σε πιάσουν να χρησιμοποιείς την υδροληψία χωρίς Άδεια Χρήσης Ύδατος υπάρχει άλλο πρόστιμο από άλλο Νόμο.

2) Πριν το 2005 υπήρξε αλλαγή στον τρόπο έκδοση των Αδειών Εκτέλεσης Έργων Αξιοποίησης Υδατικών Πόρων και των Αδειών  Χρήσης Ύδατος με την έκδοση της ΚΥΑ 43504 (ΦΕΚ 1784/Β/2005).

3) ΚΥΑ 150559 (ΦΕΚ 1440/Β/2011), Άρθρο 1 για τα Υφιστάμενα Δικαιώματα:

Υφιστάμενα δικαιώματα χρήσης νερού» για τους 

σκοπούς της παρούσας Κοινής Υπουργικής Απόφασης, 
νοούνται όλες οι υφιστάμενες χρήσεις από επιφανει−
ακά ή υπόγεια νερά, όπως ορίζονται στο παράρτημα Ι 
της παρούσας, εφόσον προϋφίστανται της 20−12−2005
ημερομηνία έκδοσης της κοινής υπουργικής απόφασης 
43504/2005 (Β΄ 1784) και είτε δεν έχουν άδεια εν γένει 
είτε η υπάρχουσα άδεια δεν ισχύει είτε δεν αναφέρεται 
στην άδεια η χρονική διάρκεια ισχύος της.

 

'Αρα βάζεις μια χρονολογία πριν από το 2005, θεωρώντας ότι το πηγάδι υπήρχε στο αγροτεμάχιο και πριν το αγοράσει ο πατέρας σου, κάτι το οποίο είναι αληθές. Αυτό το δηλώνεις αργότερα όταν πας να βγάλεις την Άδεια με Υπεύθυνη Δήλωση. Στην Αίτηση του ΕΜΣΥ απλά βάζεις την χρονολογία.

 

4) Δες το 3) 

Edited by tectonator
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

'Αρα βάζεις μια χρονολογία πριν από το 2005, θεωρώντας ότι το πηγάδι υπήρχε στο αγροτεμάχιο και πριν το αγοράσει ο πατέρας σου, κάτι το οποίο είναι αληθές. Αυτό το δηλώνεις αργότερα όταν πας να βγάλεις την Άδεια με Υπεύθυνη Δήλωση. Στην Αίτηση του ΕΜΣΥ απλά βάζεις την χρονολογία.

 

4) Δες το 3) 

+1!!

Σάς  ευχαριστώ πολύ!!.

Η αίτηση έχει στο Γ (Στοιχεία για την χρήση), <<έτος έναρξης χρήσης>> το οποίο δεν έχει αστερίσκο να είναι υποχρεωτικο και επίσης <<έτος έναρξης χρήσης από τον αιτούντα>> που είναι υποχρεωτικό.

Μου είπες στο ΕΜΣΥ απλά βάζεις την χρονολογία. Ποιά να βάλω το 2008 στην χρήση από τον αιτούντα? και έναρξη χρήσης πρίν το 2005 να το βάλω τον Ιανουάριο (και τώρα να το αφήσω κενό?). Ή εννοείς κάτι άλλο?

Αν μετά, στην άδεια χρήσης δεν μου δεχθούν ότι προυπήρχε του 2005 θα έχω κάποιο πρόβλημα?. 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1.κανείς στο προηγούμενο?

2. επίσης να ρωτήσω, το να γίνει αίτηση για άδεια χρήσης τον Ιανουάριο, τι απαιτείται, κάποιες μελέτες? υπάρχει κάπου? και κανείς κανά εκτιμώμενο κόστος?

3. η αίτηση γράφει ότι αυτά που είναι χωρίς αστεράκι δεν είναι υποχρεωτικά (τουλάχιστον τώρα να συμπληρωθούν). Δηλαδή βάθος , ιπποδύναμη κλπ. Ισχύει? ή τα ζητάνε?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.