Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

ninemia, εγώ σου προτείνω να κάνεις έναρξη, έτσι κι αλλιώς θα αναγκαστείς να κάνεις κάποτε λόγω των συνθηκών που επικρατούν στην αγορά εργασίας (εκτός και αν είσαι μισθωτός).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα φωτοβολταϊκά ανήκουν στα ενεργειακά έργα. Ο πολιτικός μηχανικός δεν έχει το δικαίωμα να υπογράφει ενεργειακές μελέτες όμως έχει το δικαίωμα να αναλαμβάνει βιομηχανικά-ενεργειακά έργα σε εργοληπτικό επίπεδο. Δηλαδή σαν μελετητής όχι ενώ σαν εργολάβος ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι ποιάς ισχύος έχω δικαίωμα να υπογράψω μελέτη Φ/Β.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

VAKIS11, δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής γιατί δεν έχεις τα αντίστοιχα ΕΔ μηχανολόγου ή ηλεκτρολόγου...

 

Off topic:

Μιας και κλειδώθηκε το θέμα με την αναγνώριση των ΤΕΙ στην Γερμανία που άνοιξα (σε αυτό το σημείο, να ευχαριστήσω πολύ τα μέλη που άφησαν τα τελευταία μηνύματα εκεί, ήταν πολύ ωραία και τιμούσαν το επαγγελμα μας) απλά να πω για πολλοστή φορά ότι έχω μετανοιώσει που είμαι μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

VAKIS11, αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια είναι ότι σε εμπλεκόμενες με Φ/Β φορείς (ΔΕΗ, ΡΑΕ κτλ) στα σχέδια των Φ/Β θέλουν υπογραφή μηχανολόγου ή ηλεκτρολόγου...

Τώρα, μπορεί καποιος συνάδελφος να ξέρει καλύτερα, γτ η δικιά σου περίπτωση είναι λίγο πολύπλοκη... Πάντως ΧΜ να υπογράφει Φ/Β δεν έχω δει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.