Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Λινα εγω πιστευω οτι για τα επομενα 20 χρονια οτι ειχαν να δωσουν τα φωτοβολταικα συστηματα το εδωσαν.Πλεον αδειες δινονται για ελαχιστες περιοχες στην Ελλαδα.Σαν μορφη ενεργειας θεωρειται πανακριβη και με πολυ μικρο δεικτη αποδοτικοτητας.Το κρατος προσφατα πηρε αποφαση να μην επιτρεψει την διασυνδεση οικιακων συστηματων με το δικτυο της ΔΕΗ,κατι το οποιο δυσχερενει κατα πολυ την απασχολησιμοτητα στον κλαδο.

 

Παιδια πετρελαιο-καρβουνο-φυσικο αεριο και ξερο ψωμι.

Ολα τα αλλα ειναι απλα για να τα κονομησουν μερικοι κρατικοδιαιτοι επιχειρηματιες.

 

Για μενα Λινα δεν αξιζει να ασχοληθεις με τον συγκεκριμενο τομεα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένας Φ/Β σταθμός βάση πολλών ΚΥΑ κατατάσσεται στις αμιγώς ηλεκτρικές εγκαταστάσεις (όπως και όλοι οι σταθμοί παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας).

Επομένως βάση των ισχύοντων νόμων θα πρέπει:

Μελέτη :

1) μέχρι 50kWp ισχύ να μπορούν να υπογράφουν όλοι διπλ. μηχανικοί.

2) Μηχανολόγοι, Ηλεκτρολόγοι, Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι, Ναυπηγοί και Ηλεκτρονικοί διπλ. Μηχανικοί απεριόριστα.

3) Λοιπές ειδίκοτητες Ηλεκτρολόγων-Ηλεκτρονικών όπως ορίζουν τα Νομαρχιακά Μητρώα.

Τα ίδια και για επίβλεψη.

Η εγκατάσταση είναι άλλο πράγμα και απαιτείται άδεια εγκαταστάτη από τη Νομαρχία.

Το ποσό δεν είναι απλά υπερβολικό αλλά αστείο για κάτι που αν είσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός σε 1 μήνα με προσωπική μόνο εργασία μπορείς να αντιμετωπίσεις τα πάντα. Ψάξε στο forum σε κάποια συζήτηση έχω ανεβάσει σημειώσεις και πρόταση βιβλιογραφίας.

Όποιος ενδιαφερέται για παραπάνω υλικό ας επικοινωνήσει με mail.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας. Έχω τελειώσει το ΤΕΙ ηλεκτρολογίας της Λάρισας και εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν οι ηλεκτρολόγοι απο ΤΕΙ έχουν δικαίωμα να υπογράψουν για φωτοβολταικά συστήματα εως 20 KW . Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα Φ/Β βγαίνουν με άδεια μικρής κλίμακας η οποία υπογράφεται από τον ιδιοκτήτη μόνο. Τα τοπογραφικά που θα γίνουν υπογράφονται από όσους έχουν δικαίωμα υπογραφής. Αν έχεις tracker θα υποβληθεί στατική μελέτη βάσης και χωροδικτυώματος η οποία υπογράφεται από Πολιτικό μηχανικό. Εσύ τι ακριβώς καλείσαι να κάνεις στα Φ/Β ώστε να υπογράψεις? Δεν το έχεις διευκρινήσει επαρκώς, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου zena13. Ένας συναδελφός ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ο οποίος ασχολείται με φωτοβολταικά , επειδή πρόσφατα διέκοψε μια συνεργασία που είχε με έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό με ρώτησε αν μπορώ να υπογράφω εγώ που είμαι από ΤΕΙ. Με συγχωρείτε αλλά επειδή είμαι νέος στο επάγγελμα θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι σε κάλυψε η απάντηση..Το θέμα είναι να κοιτάξεις με τον εγκαταστάτη τι θέλει να υπογράφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TEO_DIP εχεις την καλοσυνη να αναλυσεις το Υ.Δ.Ε.

 

οσο για του Ηλεκτρολογους των ΤΕΙ εχουν την δινατοτητα,

απο οτι ξερω να υπογραφουν εως μια ορισμενη ισχυ

 

και αφου εχουν την αδεια ασκησεως επαγγελματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.