Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Ο Μηχανολόγος ΤΕ δεν έχει δικαιώματα στα ηλεκτρολογικά όπως ο Μηχανολόγος ΠΕ. Τώρα αν η ΔΕΗ τα δεχτεί είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Δικαιώματα Π/Μ σε εγκαταστάσεις ισχυρών ρευμάτων

Μελέτη-επίβλεψη: Εσωτερικές εγκαταστάσεις (φωτισμός) 40kW. Εξαιρούνται εγκαταστάσεις νέον και κινηματογραφικά μηχανήματα. Εγκαταστάσεις κίνησης 75kW. Δεν συμπεριλαμβάνεται η ηλεκτρική εγκατάσταση ανελκυστήρα. Εγκ. 48661/8291/86

 

Ενημέρωση 12/11/2010: Την παραπάνω αναφορά που παρέθεσα την είχα δει σε έναν οδηγό του ΤΕΕ του 2006 για τα επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών αλλά δεν βρίσκω πουθενά το κείμενο της εγκυκλίου, ούτε στο ΕΤ ούτε στην υπηρεσία νόμος.

Όποιος βρει την εγκύκλιο ας την αναρτήσει κάπου να την διαβάσουμε.

Εκτός από αυτή την αναφορά του ΤΕΕ στην εγκύκλιο δεν έχω βρει αλλού νομοθεσία που να δίνει δικαίωμα υπογραφής Η/Μ σε μηχανικούς άλλων ειδικοτήτων πλην των Μηχανολόγων/Ηλεκτρολόγων/Ναυπηγών, ανεξάρτητα μεγέθους της εγκατάστασης και της ισχύος.

 

Λέτε να μην υπάρχει η εγκύκλιος η οποία αναφέρεται στον οδηγό του ΤΕΕ και να είναι συνωμοσία κατά των Η/Μ;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή τα ΦΒ δεν είναι ούτε φωτισμός ούτε κίνηση. Είναι παραγωγή και μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι μηχανικός περιβάλλοντος και τέλιωσα το 2008 από το πολυτεχνείο κρήτης.

 

Ήθελα να ρωτήσω, έχω δικαίωμα υπογραφής για εκπόνηση μελέτης για φωτοβολταϊκά? αν ναι, μέχρι πόσα Κw?

 

αν όχι, η αρμοδιότητά μου σε ένα έργο τοποθέτησης φ/β στη στέγη μέχρι που ορίζεται?

 

εγώ ως μηχανικός περιβάλλοντος μπορώ να υπογράψω την μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις επ. δικαιώματα διπλωματούχου Μηχανολόγου ή Ηλεκτρολόγου δεν μπορείς να υπογράψεις καμία μελέτη ΦΒ. Μόνο τις περιβαλλοντικές για τις μεγάλες εγκατάστασεις και σε περιοχές Natura

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ως διπλ. ΗΜ, μέλος ΤΕΕ, μπορώ να αναλάβω μελέτη συστήματος Φ/B (για στέγη), χωρίς να έχω κάνει έναρξη;

Απαιτούνται τιμολόγια κτλ.;

Μου ζητάνε φίλοι μου να τους κάνω τη μελέτη και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να κάνω έναρξη μόνο για αυτό το λόγο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κ χρειάζεται έναρξη. Πως θα τα σφραγίσεις χωρίς σφραγίδα? Πως θα κόψεις τιμολόγιο για την αμοιβή σου? Αν είναι να κάνεις έναρξη μόνο για αυτό νομίζω δεν αξίζει. Μετά πρέπει να κρατάς βιβλία, να κάνεις περιοδικές δηλώσεις κ.τ.λ.

Αν όμως είναι η αρχή αυτό κ συνεχίσεις με άλλες μελέτες είτε στα φωτοβολταικα είτε αλλού τότε γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.