Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πως θα μεταβιβάσω σε άλλον ένα οικόπεδο που έχει την δυνατότητα να πάρει δάνειο?


Ίνα

Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο απο γονική παροχή άρτιο οικοδομήσιμο 382τ.μ.Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ για τις απορίες μου.Έχω σκοπό να χτίσω αλλά ... δεν μπορώ να πάρω δάνειο στο όνομά μου λόγω κακών συναλλαγών με τράπεζες.Μπόρω να το μεταβιβάσω στον μελλοντικό μου σύζυγο ο οποίος μπορεί να πάρει δάνειο?

Ύπάρχει τρόπος εύκολος και οικονομικός να μπει στο όνομα του και να μην υπάρχει το δικό μου όνομα πουθενά,επειδή δεν είμαστε παντρεμένοι θα πρέπει να φανεί πώληση-αγορά?

Ποιος φορέας είναι ο κατάλληλος να με συμβουλεύσει τι με συμφέρει και πόσο περίπου θα κοστίσει (συμβολαιογράφος-δικηγόρος-μηχανικός)?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Άφου πρώτα μιλήσεις με την τράπεζα για το αν μπορεί ο σύζυγος να πάρει δάνειο θα πρέπει να γινει :

1) Τοπογραφικό διάγραμμα μεταβίβασης

2) Συμβολαιογραφική Πράξη (πώληση).

3) Έκδοση οικοδομικής αδείας και μάλλον μετά θα δώσει τα λεφτά η τράπεζα.

 

Η αμοιβή του συμ/φου πάει ανάλογα με την αντικειμενική + ταμείο νομικών + κτηματολόγιο.

Του τοπογράφου είναι ανάλογη της έκτασης και της δυσκολίας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι χαζές οι ερωτήσεις που κάνω αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά.

Δεν είμαστε παντρεμένοι άρα σε όλα τα δημόσια έγγραφα φαινόμαστε χώρις καμία συγγενική σχέση.Στόχος μας ήταν να φτιάξουμε το σπίτι και μετά ο γάμος.Με συμφέρει να γίνει μεταβίβαση λόγω πώλησης αγοράς σαν δύο ξένοι(γίνεται εικονική αγορά χωρίς να υπάρχουν αποδείξεις οτι πήρα χρήματα - ή κάποια στιγμή θα μου ζητηθούν κάπου) ή με συμφέρει να κάνω ένα πολιτικό γάμο να φαινόμαστε παντρεμένοι και με κάποιο άγνωστο για μένα τρόπο να του μεταβιβάσω στο όνομα του σαν δωρεά?σαν κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μέλλον σύζυγος εγγυηθεί απέναντι στην τράπεζα για την αποπληρωμή του δανείου? Δηλαδή το δάνειο βγει στο δικό σου όνομα με εγγυητή τον σύζυγο;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι χαζές οι ερωτήσεις που κάνω αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά.

Δεν είμαστε παντρεμένοι άρα σε όλα τα δημόσια έγγραφα φαινόμαστε χώρις καμία συγγενική σχέση.Στόχος μας ήταν να φτιάξουμε το σπίτι και μετά ο γάμος.Με συμφέρει να γίνει μεταβίβαση λόγω πώλησης αγοράς σαν δύο ξένοι(γίνεται εικονική αγορά χωρίς να υπάρχουν αποδείξεις οτι πήρα χρήματα - ή κάποια στιγμή θα μου ζητηθούν κάπου) ή με συμφέρει να κάνω ένα πολιτικό γάμο να φαινόμαστε παντρεμένοι και με κάποιο άγνωστο για μένα τρόπο να του μεταβιβάσω στο όνομα του σαν δωρεά?σαν κάτι άλλο ?

 

Είναι νομικό κατά βάση το θέμα σου. Δεν βλέπω που εμπλέκεται (άμεσα) Μηχανικός. Καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς σε δικηγόρο ή/και στην τράπεζα που θα πάρετε το δάνειο συνεπώς. Από την μικρή εμπειρία μου όμως, θα μπορούσα να σου πω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις συμφέρει να γίνεται γάμος (πολιτικός ας πούμε). Έχεις καλύτερους όρους δανειοληψίας.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και ο συνάδελφος , μπορεί να εγγυηθεί γιά σένα ο μέλλων σύζυγος στην τράπεζα , χωρίς να γίνει μεταβίβαση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.