Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


Recommended Posts

Για τη ΓΥΣ δε γνωρίζω. Τουλάχιστο το παλιό έχω εγώ στο αρχείο μου.

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όμως, γι'αυτο και δε γνώριζα αν μετακινήθηκε η όχι. Λογικά ο συνάδελφος που εργάζεται εκεί, τα γνωρίζει καλύτερα.

 

Πάντως, (ισως επειδή δε μου χει τύχει) 1η φορά βλέπω επανιδρυθέν βάθρο...

 

Την επόμενη φορά στείλε ένα πμ. Μπορεί εκτός καφέ, να σου βγάλω και δουλίτσα αφού έχεις και RTK!

Link to comment
Share on other sites

 

και για να μη μου κλεψει τη δοξα κανεις..
για την πληροφορηση των συναδελφων, οπως θα προτιμουσα να το πω εγω, 
μιας που μετρησα εκει, παραθετω (φιλικα) αφου ειμαστε σε κοινοχρηστο site κ μόνο φιλική θα μπορούσε να είναι η απάντηση  (δηλαδη αν ειμασταν μεσω ΠΜ δεν θα ηταν φιλικη?) το επομενο σημειο:

 Ειλικρινά, φιλικά. Και να σημειώσω, γιατί ίσως δεν έχει γίνει αντιληπτό: Το trigonometrika,gr το έφτιαξα με προσωπικό χρόνο και χρήματα, δικό μου και της συνεργάτιδός μου. Και δε μας περισσεύουν ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Και ευχαριστώ από καρδιάς όσους συναδέλφους μοιράζονται εμπειρίες, είτε στο michanikos.gr είτε στο trigonometrika.gr είτε στη δουλειά. Και επειδή πιστεύω ότι είναι (είμαστε) πολλοί, έκανα το site.

Φιλικά, λοιπόν. Και συναδελφικά.

Link to comment
Share on other sites

@Kane

Ολοι απο αυτο το αρχειο δουλευουμε.

-Παλια για να κανεις ελεγχο με gps σε ενα βαθρο επρεπε

1. να πας σε 2,

2. μετα βγηκε το google/ktimanet και καπως το επερνες γραμμη αν ηταν πολυ μακρυα το παλιο απο το καινουριο, 

3. εισαγωγη μετρησεων σε wms server/ktimanet site της αποτυπωσης

-Τωρα με uranus κανω ελεγχο πριν στησω βαση! Το συγκεκριμενο δεν θυμαμαι αν εχει σημανση ΓΥΣ στη στεψη, απο τη φωτο ομως αυτο δειχνει. 

Εχω rtk και η δουλεια ηταν για συναδελφο κ δεν το ειχα ελεγξει το βραδυ στο google/ktimanet πριν να παω, τελευταια στιγμη το πηρα πρεφα οταν το εψαχνα στο πεδιο! Δεν ειναι στη μεση του χωραφιου, αλλα στο οριο(οι συντεταγμενες που δινω ειναι απο uranus, RTK solution:"simple base:Thessaloniki")!!! Το ιδιο δειχνει και το γεωευρετηριο της ΓΥΣ(στη μεση το δειχνει, αν κ δεν εχει καλη αναλυση)

Εχω βρει και αλλα βαθρα ΓΥΣ τα οποια ουτε καν υπαρχουν στο αρχειο, ουτε καν υπαρχουν στο γεωευρετηριο

 

Θα ανεβασω ενα παραδειγμα στο panoramio ( @dimamp ) μιας και το συγκεκριμενο site δινει τη δυνατοτητα εγγραφης της φωτογραφιας στο google earth

 

 

 
Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

Το 379042-Τυμπανόκαμπος στο φύλλο χάρτου ΘΗΒΑΙ ή ΧΑΛΚΙΣ (είναι κάπου στην ένωση κάτω από την εθνική οδό στον κόμβο Ριτσώνας) έχει μετακινηθεί. Η πληροφορία είναι παλιά, αλλά επειδή το βλέπω χλωμό να έχει αντικατασταθεί το βάθρο, όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει ας το έχει στο νου του...

Αν μπορεί κάποιος ας το περάσει στο trigonometrika.gr γιατί δεν έχω κωδικούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και περασα ξανα απο κει, επανερχομαι λοιπον, αφου τσεκαρα οτι ενω ο συνεδελφος Julius Caesar το εχει αναφερει εδω: http://www.michanikos.gr/topic/3589-Τριγωνομετρικά-ΓΥΣ-διαθεσιμότητα-και-πληροφο/?p=278125

δεν το βλεπω πουθενα.. Εκτος βεβαια απο τους φιλους μας στην ΓΥΣ που το εχουν φυσικα ως.. "Υπαρξη ΝΑΙ / YES ΒΑΘΡΟ" (συγχαρητηρια)

 

T116041 (ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ)
X= 417036.xxx
Y= 4498273.xxx 
Z= 497.xxx ΒΑΘΡΟ ΠΑΛΑΙΟΝ ΥΨΟΥΣ 1.15xxx + 496.xxx

 

 

Κωδικός Φ.Χ.---Κωδικός Τάξη----Ονομασία Σημείου Υπαρξη-------Περιγραφή---Ονομασία Φ.Χ. 50.000
--------116----------41-------IV------ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ---------ΝΑΙ-----------ΒΑΘΡΟ---------ΘΕΡΜΗ

 

 

http://www.panoramio.com/photo/93460492

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
T118055 ΔΥΟ ΤΟΥΜΠΕΣ
X= 405791.88x
Y= 4505780.90x
Z= 13x.xx
 
 
Κωδικός Φ.Χ.---Κωδικός Τάξη----Ονομασία Σημείου Υπαρξη-------------Περιγραφή-------------------Ονομασία Φ.Χ. 50.000
--------118----------55-------III------ΔΥΟ ΤΟΥΜΠΕΣ--------ΝΑΙ-----------ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ---------------ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

http://www.panoramio.com/photo/96355454

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.