Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση με τη χρήση αεροσυμπιεστών (κομπρεσέρ)


 

Recommended Posts

για light πραγματάκια παρήγγειλα αυτό...

 

Αγαπητέ, αυτό είναι το πιο βαρύ από τα light! Καλορίζικο και καλά γκρεμίσματα! ως μηχανικός, την μεγαλύτερη επαφή με την στατική και την αντοχή των υλικών την είχα στις κατεδαφίσεις...

 

@Erling, πράγματι, αυτά που αναφέρεις συμβαίνουν, ιδιαίτερα σε παλαιές κατασκευές, αλλά όχι αποκλειστικά. Όταν ανέφερα τα παραπάνω προϋπέθεσα ότι η δουλειά γίνεται από μηχανικό με κάποια γνώση και εμπειρία σε θέματα καθαιρέσεων / κατεδαφίσεων. Σαφώς και δεν είναι ζήτημα στο οποίο μπορεί να αντεπεξέλθει ένας εμπειροτέχνης πιστολάς...

Πάντα χρειάζεται κάποιου είδους μελέτη για την εκτέλεση τέτοιων εργασιών (δεν εννοώ κατ' ανάγκη "στατική μελέτη"). Υπάρχουν διάφοροι τρόποι και εργαλεία για να γίνει η καθαίρεση, καθώς και μέτρα που μπορούν να ληφθούν για την προστασία του διατηρούμενου τμήματος του υφισταμένου. Τέλος, σαφώς υπάρχουν και περιπτώσεις για τις οποίες η μέθοδος δεν ενδείκνυται.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο AlexisPap είναι.

 

Και εξάλλου πρέπει να υπάρχει μηχανικός γιατί αν αφήσεις εργολάβο μόνο τότε θα βάλει ότι εργαλείο έχει.

 

AlexisPap το αγοράζω για 50,00 μ2 πλάκας 10,00εκ. Και μετά θα μου μείνει να κάνει παρέα στα μικρότερα αδελφάκια του κρουστικά-περιστροφικά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή συνάδελφε, θα "φάει" την πλάκα αρκετά εύκολα, και είναι ωραίο και χρήσιμο "κομάτι" για την συλλογή σου. Εγώ προς το παρόν περιορίζομαι στα αδελφάκια του. Στην ουσία τα χρησιμοποιώ για πακτώσεις οπλισμών (με αρίδες μέχρι 1,30m) και υποβοήθηση σε καθαιρέσεις (αποδυνάμωση στο όριο καθαίρεσης με πυκνές διατρήσεις όταν υπάρχουν ευαισθησίες σαν αυτές που περιέγραψε ο Erling).

 

Είμαι λίγο συντηρητικός στον εξοπλισμό διότι υπήρξα κατά συρροή θύμα λαθροχειρίας :(. Πρόσεχε, οι υδραυλικοί κυρίως θα σε φθονήσουν :).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξέρω εαν το κομπρεσέρ ειναι το πλέον κατάλληλο. Θα ημουνα αρκετα συντηρητικός στην περιπτωση δοκούς, που έχω χαμηλή αντοχή σκυροδέματος η κακή κοκκομετρία. Ειμαι υπέρμαχος της υδροκοπής διοτι ειναι τραγικά γρήγορη, η κοπη γίνεται με ακρίβεια, ο οπλισμός μένει ανέπαφος, δεν υπάρχουν στρεβλώσεις, και ακομα και το ελληνικό δημόσιο τελικά το έμαθε. Εντάξει το κόστος ειναι ενα θέμα αλλά το στομάχι σου παραμένει στην θέση του.

 

http://www.ggde.gr/dmdocuments/2008_14-01-02-02.pdf

Link to comment
Share on other sites

για light πραγματάκια παρήγγειλα αυτό.

 

Ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου και να σπάσω τίποτα !!:P

 

Ποσο κοστιζει αυτο???

 

Προσφατα για μια εργασια αδιαταραχτης κοπης (σχετικη ευκολη) μου ζητησαν 2500Ε (η καλυτερη προσφορα)

Οποτε θα παρω ενα απο τα Κ1250, Κ950

http://www.toolhouse.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=51&Itemid=67&vmcchk=1&Itemid=67

 

Εργατικα πανω απο 1000Ε δεν νομιζω να βγουν (ουτε 300Ε δεν θα ειναι..) Οποτε με συμφερει και μου μενει κ το εργαλειο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μόνο εγώ τρέλα με τα εργαλεία εεεε ? :P

 

Κανά χιλιάρικο υπολόγιζε. Τελική.

 

Θέλω να κάνω στόλο makita και dewalt.:P

 

Μετά λέω να το γυρίσω στα αμάξια. 4cx και φορτηγό.

 

Εργολάβος - μηχανικός old school !!!

 

axaxaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.