Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη οικοπέδου


la_arch

Recommended Posts

ωραια ερώτηση,

απορώ αν κανείς το εχει δε΄ξει ποτε σε οικοδομική άδεια

Ναι, εγώ.

Μονοκατοικία Π. Ψυχικό, Πολεοδομία η τότε της Αγίας Παρασκευής (κάπου στο 2000)

Aπλά το έδειχνα στα σχέδια, δεν μου το μέτρησαν πουθενά. Είχε και αρχιτεκτονική επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 99,99% των περιπτώσεων δεν δείχνεται στην άδεια. Η όψη είναι μέσα από τη μάντρα οπότε...

 

Αλλά γιατί να μπλέξεις... Ολοι αναγνωρίζουμε φαντάζομαι το πόσο χαζό είναι να συζητάμε αν μετρά κάπου μια τέτοια βοηθητική - αλλά απαραίτητη - κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

...Αυτες οι κατασκευές μετραν σε κάλυψη; Γενικά πως εμφανίζονται κατα την εκδοση ΟΑ;

 

Χε,χε,χε...το παίζεις κορώνα γράμματα. Είναι θέμα ΕΠΑΕ (που σημαίνει πως ακόμη κι αν δεν είναι υποχρεωτικός ο έλεγχος ο υπάλληλος της πολεοδομίας θα το επιδιώξει, ως "αναρμόδιος"). Δε μετράνε ούτε δόμηση ούτε κάλυψη πάντως.

 

Βασικά το κόβουν (μην μπεις στον κόπο αν η μελέτη είναι στην Κοζάνη - εμένα μου το πέρασαν πρόσφατα αλλά...δεν είναι κι όλες οι μελέτες ίδιες).

 

Πάντως το 99,99% των περιπτώσεων δεν δείχνεται στην άδεια. Η όψη είναι μέσα από τη μάντρα οπότε...

 

Κάποιες ΕΠΑΕ (όπως Κοζάνης) ζητούν και όψεις περίφραξης! Τις οποίες η πολεοδομία δεν ελέγχει! Αλλά πρέπει να φέρουν τη σφραγίδα της ΕΠΑΕ και να υπάρχουν στο φάκελο! LOL!

Link to comment
Share on other sites

Χε,χε,χε...το παίζεις κορώνα γράμματα. Είναι θέμα ΕΠΑΕ

...

...

...δεν είναι κι όλες οι μελέτες ίδιες).

...

...

 

συμφωνώ, ο πιό σημαντικός απ όλους τους λόγους συχνά είναι αυτός ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω την βοήθεια σας.

Σε οικία πριν του 1950 με παράθυρο από την πλευρά που είναι το σύνορο με το όμορο οικόπεδο, κτίζεται τοίχος περίφραξης ακριβώς στο σύνορο σε επαφη με το κτιριο.

Πολεοδομικά μπορεί να κτιστεί περίφραξη ακριβώς σε επαφή με το κτίριο; Η παλια "αστρεχα" που ελεγαν;

Επιτρέπεται να «κλειστεί» έστω και με την σιτα το παράθυρο, δηλαδή να μην μπορεί να ανοίξει ούτε τα παραθυρόφυλλα;

Αρμός επιβάλετε από το νόμο θα μπει μεταξύ του παλιού σπιτιού και της περίφραξης;

Είναι παραδοσιακός οικισμός και δεν αναφέρει κάτι ιδιαίτερο για τέτοια περίπτωση.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα παλια παραθυρα εν επαφη με το γειτονα λυνεται με δικαστηριο και οχι με την πολεοδομια.Αρμο αφηνουμε οταν κανουμε κτιρια όχι σε περιφραξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το δικαστηριο θα πει αν μπορει να κτισει μαντροτοιχο και να κλεισε το παραθυρο απο ομορη σε επαφη κατοικια; Οι πολεοδομικη οροι δεν ισχύουν;

Υπαρχει καπου που να λεει οτι δεν επιτρεπεται σε περιφραξη αρμός; η απλα που χρειαζεται και αναφερει την περιφραξη.

Σε ευχαριστω για την προηγουμενη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Το διακστηριο θα αποφασισει για την τυχη του παραθυρου.Μπορει να βρεθει μια μεση λυση και του φραχτη (πολεοδομικο θεμα) και του παραθυρου.Ειναι μαχη δικηγορων αυτη.

Ο αρμος ειναι "αντισεισμικος", αρα χρειαζομαστε κτιριο, γιατι αυτα, οπως καταλαβαινεις, προσπαθουμε να προστατεψουμε απο το σεισμο, οχι τις περιφραξεις.Και ο κτιριοδομικος και ο ΕΑΚ αναφερεται στον αρμο αλλα οχι για περιφραξεις αλλα σε κτιρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.