Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια χωρίς κατάθεση αμοιβών


Recommended Posts

Συνάδελφοι χρειάζομαι βοήθεια.

Δουλεύω σε ένα γραφείο το οποίο το έχει ένας συγγενής-αρχιτέκτονας. Πήραμε μια μεγάλη άδεια την οποία με έβαλε να υπογράψω. Αρχικά έγινε μια κατάθεση, τα μισά χρήματα . Τα λεφτά μετά από 15 μέρες τα βγάλαμε από την τράπεζα και τα πήρε αυτός ενόσω μου υποσχέθηκε ότι της υπόλοιπες αμοιβές θα της πάρω εγώ σαν αμοιβή. Τα λεφτά όλης της αμοιβής τα έφαγε. Μετά από καιρό άρχισαν οι πιέσεις του εργολάβου για να βγει η άδεια . Η ελπίδα μου να πάρω τα χρήματα ήταν να γίνουν οι υπόλοιπες καταθέσεις. Σήμερα ο εν λόγο συγγενής πήγε στην πολεοδομία και πήρε την άδεια χωρίς να έχουν γίνει οι καταθέσεις όλες, με αποτέλεσμα να έχω μείνει ξεκρέμαστος. Από την πολεοδομία απ’ ότι κατάλαβα τα πέρασε με της ελάχιστες αμοιβές εφόσον δεν απαιτούνται οι ελάχιστες που ορίζει το τεε. Είναι νόμιμο αυτό που έγινε? Τι μπορώ να κάνω για να πάρω τα λεφτά μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά έγινε μια κατάθεση, τα μισά χρήματα.

Τα μισά χρήματα από τι?

Από τα ελάχιστα της αδείας με βάση το ΤΕΕ (μελέτη-επίβλεψη)?

Μήπως καταθέσατε μόνο την αμοιβή για τις μελέτες και όχι για την επίβλεψη?

 

Μπορεί να πήρε την άδεια χωρίς να έγιναν οι καταθέσεις τις επίβλεψης, οι οποίες μπορεί να συμφώνησε να πληρωθούν από τον ιδιοκτήτη μετά την ολοκλήρωση των εργασιών και πριν το ρεύμα.

Τότε και από τη στιγμή που εσύ φαίνεσαι και σαν επιβλέπων, θα κάνεις υπομονή!

 

Επίσης πέρα από όλα αυτά, αν έχεις δηλωθεί στην Πολεοδομία και σαν Επιβλέπων Μηχανικός του έργου, ΠΡΟΣΕΞΕ γιατί έχεις τεράστιες ευθύνες!

Είσαι ενήμερος?

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή είναι για μελέτη. Ήταν 10 μεζονέτες, κάναμε κατάθεση μόνο της μισές. Η αμοιβή ήραν 48000 και καταθέσαμε τα 33000. τα υπόλοιπα 18000 θα ήταν για μένα , ένα χρόνο δούλευα για αυτό. Στην επίβλεψη δεν είμαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις και πολλά...

Τα λεφτά μπήκαν στο λογαριασμό σου και εσύ τα έδωσες χωρίς παραστατικά

σε κάποιον άλλο. Τρέχα γύρευε δηλαδή...

 

Όσο για την αμοιβή του ΤΕΕ, ακόμα και αν ασκήσεις δίωξη μέσω ΤΕΕ αυτή θα πρέπει να είναι εναντίον του εαυτού σου...

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή είναι για μελέτη. Ήταν 10 μεζονέτες, κάναμε κατάθεση μόνο της μισές. Η αμοιβή ήραν 48000 και καταθέσαμε τα 33000. τα υπόλοιπα 18000 θα ήταν για μένα , ένα χρόνο δούλευα για αυτό. Στην επίβλεψη δεν είμαι εγώ.

 

33000+18000=51000

 

?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.