Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός μηχανικού σε ΔΕΥΑ


basilis2

Recommended Posts

basilis2 θα σουλεγα για το μισθό αλλά φοβάμαι μην αρχίσει να εκνευρίζεται πάλι ο συνάδελφος παρης :)

 

οχι τίποτα άλλο, το site είναι ελευθέρων επαγγελματιών και οι ΔΥ είμαστε μειοψηφία ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο χωρος αυτος δεν ειναι ελευθερων επαγγελματιων..

Απ'ολα εχει.. Εχει και ιδιωτικους και δημοσιους υπαλληλους, εχει ελευθερους επαγγελματιες,φοιτητες, τα παντα ολα.. Τα ποσοστα βεβαια παιζουν αναλογα με πολλα πραγματα, που δεν ειναι της παρουσης..

 

Αν παρ'ολα αυτα επιμενεις να μην βοηθησεις ολους μας να εχουμε μια εικονα (γιατι ποτε δεν ξερεις, αυριο μεθαυριο μπορει να βρεθει μια ευκαιρια μπροστα μας) τουλαχιστον ενημερωσε τον συναδελφο με πμ.

Link to comment
Share on other sites

nomad δεν εκνευριζομαι απλα.εχω τασεις αυτοκτονιας(καλα μην το παιρνεις κατα γραμμα)

διοτι τωρα ανακαλυψα οτι στην Ελλαδα ενα ζευγαρι δημοσιων υπαλληλων μηχανικων ειναι σε καλυτερη μοιρα (κυριολεκτω) απο εφοπλιστες.δεν εχω τιποτα ,να ειναι καλα οι ανθρωποι.αλλα χαθηκε να το ανακαλυψω νωρίτερα?

απλα πιστευα και εγω τις βλακειες περι ελευθερης οικονομιας και τριχες να πην πω τι.

Το συστημα που εχουμε στην Ελλαδα ειναι Κοματικη Δημοσιουπαλληλικη Δικτατορια.απλα και σταρατα.ο εχων ματια βλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε parist43, ποια θεωρείς ότι θα έπρεπε να είναι η μηνιαία αμοιβή (καθαρό ποσό) μισθωτών, σε δημόσιο και ιδωτικό τομέα με 8ωρη εργασία?

Link to comment
Share on other sites

μηδεν.ακριβως μηδεν.

διοτι αν πας να κανεις οποιαδηποτε δουλεια,και πης να εχεις οκταωρο (καλα ξερουμε τι οχταωρο) να δουλευεις οπως οι δημ υπαληλοι,να παιρνεις αδειες,να κανεις απεργιες,κλπ κλπ απλα σε δυο μηνες θα κλεισεις,οποτε θα ζημιωθεις και αυτα που εβαλες να ανοιξεις την δουλεια.

αρα ο δημ υπαληλος να ειναι και ευχαριστημενος με το μηδεν που θα παρει.

οπότε τι μενει? απλα να καταργηθει η ενοια του δημ υπαληλου οπως τον ξερουμε μεχρι τωρα.δηλαδη:η πολεοδομια ας πουμε να εχει δεκα υπαληλους.θα διαλεγω εγω σε ποιον θα παω και θα διαπραγματευομαι ποσα θα του δωσω (οχι μισθοι σταθεροι και αηδιες)

οποτε ο καλος δημ υπαληλος θα τα οικονομαη και ο κακος θα ψοφαη στην πεινα.

α και τα γραφεια τις καρεκλες κλπ θα τα πληρωνει αυτος.και επιπλεον δεν θα χρεωκοπει το κρατος αφου δεν θα πληρωνει δημοσιους υπαληλους

Link to comment
Share on other sites

ασε καμια σχεση.ο μισθωτος ιδιωτικος οτι και να παρη χαλαλι του.βγαζει δουλεια οχι αστεια.κυριολεκτω:οτι και να παρει χαλαλι του.ποσοστο επι των κερδων.μετοχος στην εταιρεια

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω που αναφέρεις δεν συνάδουν με την έννοια "μισθωτός", αλλά "ελεύθερος επαγγελματίας-επιτηδευματίας".

 

Συγχωρέστε με για το off-topic των δημοσιεύσεών μου-σταματώ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

pk01gr, parist43: Μη τα παίρνετε τοις μετρητοίς.. επιτρέπεται να κανουμε και λίγη πλάκα που και που για ΔΥ και ελεύθερους επαγγελματίες :)

 

Πάρη γιατί ένας μηχανικός ακόμα και του δημοσίου να αξίζει λιγότερο από έναν εφοπλιστή που ένας θεός ξέρει πως τάκανε τα βαπόρια;

 

Γισ το αρχικό ερώτημα, δε μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια στο τι παίρνει κάποιος στη συγκεκριμένη θέση.

Οι εργαζόμενοι σε Δήμους έχουν κάποια επιδόματα επιπλέον από άλλους ΔΥ, αλλά δε ξέρω αν τα έχουν και στις Δημοτικές επιχειρήσεις.

Πάντως πιστεύω πως ένας προιστάμενος σε ΔΕΥΑ θα πρέπει να παίρνει κοντά στα 35000 το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

παραπανω.14 μισθοι ειναι χ 3000 η 3500=42000 η 49000

.κανενα προβλημα με τον μισθωτο να αξιζει οσο και ο εφοπλιστης.

ομως να παρουν και μενα με 14 μισθους και 3000 και ενα μηνα αδεια και ολα τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.